beagle HEAD - en to ja translation catalogue (206 entries)

en: <b>Add Remote Host</b>
ja: <b>リモート・ホストの追加</b>

en: <b>Administration</b>
ja: <b>特権</b>

en: <b>Conversations History</b>
ja: <b>会話の履歴</b>

en: <b>Display</b>
ja: <b>表示</b>

en: <b>Exclude Resource</b>
ja: <b>対象外のリソース</b>

en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

en: <b>Networking</b>
ja: <b>ネットワーク</b>

en: <b>Privacy</b>
ja: <b>プライバシー</b>

en: <b>Select Mail Folder</b>
ja: <b>メール・フォルダの選択</b>

en: About Desktop Search
ja: デスクトップ検索について

en: Accessed:
ja: アクセスした日付:

en: Add Remote Host
ja: リモート・ホストの追加

en: Add a remote search-enabled host you wish 
    to network with.
ja: ネットワークを介して検索可能な
    リモート・ホストを指定して下さい。

en: Add any additional paths to be included for indexing.
ja: 追加でインデックスを作成するフォルダを指定して下さい:

en: Add any remote search-enabled hosts you wish to network with.
ja: ネットワークを介して検索可能なリモート・ホストを指定して下さい:

en: Adding this path will obsolete some of the existing include paths. This will result in the removal of the old obsolete paths. Do you still wish to add it?
ja: このパスを追加すると既に登録済みの古いパスを破棄することになります。それでもパスを追加しますか？

en: Adjust which types of results should be visible, and in what order they should be presented when grouped by type.
ja: どの種類の結果を表示するか調整し、その種類でグループ化した時に表示する順番を指定して下さい:

en: Allow _external access to local search services
ja: 外部からローカルの検索サービスへアクセスできるようにする(_E)

en: Alt
ja: [Alt]

en: Application
ja: アプリケーション

en: Archive
ja: 書庫

en: Are you sure you wish to remove this entry from the list of public paths?
ja: このエントリをパブリックなパスの一覧から削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to remove this host from the list?
ja: このホストを一覧から削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
ja: 本当に、このパスをインデックス作成の対象外一覧から削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
ja: 本当に、このパスをインデックス作成の対象一覧から削除してもよろしいですか？

en: Audio
ja: オーディオ

en: Author:
ja: 作者:

en: Beagle cannot be run as root
ja: root 権限では Beagle を実行できません

en: Ca_lendar events
ja: 予定(_L)

en: Calendar Events
ja: 予定

en: Clear
ja: エントリをクリアする

en: Close Desktop Search
ja: デスクトップ検索を閉じる

en: Configure Desktop Search & Indexing
ja: デスクトップ検索とインデックスの作成を設定します

en: Configure search & indexing properties
ja: 検索とインデックスの作成のプロパティを設定します

en: Contact
ja: 連絡先

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
ja[0]: {0}個のアイテムがあります
ja[1]: {0}個のアイテムがあります

en: Conve_rsations
ja: 会話(_R)

en: Conversations
ja: 会話

en: Conversations in {0}
ja: "{0}" についての会話記録

en: Conversations with {0}
ja: "{0}" さんとの会話記録

en: Ctrl
ja: [Ctrl]

en: Date Received:
ja: 受信した日付:

en: Date Sent:
ja: 送信した日付:

en: Date Viewed:
ja: 訪問した日:

en: Date _Modified
ja: 変更日時順(_M)

en: Desktop Search
ja: デスクトップの検索

en: Display the search window by pressing:
ja: 検索ウィンドウを表示するホット・キー:

en: Documents
ja: ドキュメント

en: E-Mail
ja: E-メールを送信する

en: E-Mail:
ja: E-メール:

en: Empty
ja: 空

en: Error adding path
ja: パス名を追加する際にエラーが発生しました

en: Exclude Resource
ja: 対象外のリソース

en: Exif Directory
ja: Exif のフォルダ

en: Exit Desktop Search
ja: デスクトップ検索を終了します

en: Filename _pattern
ja: ファイル名のパターン(_P)

en: Find Now
ja: 今すぐ見つける

en: Folder
ja: フォルダ

en: For security reasons, Beagle cannot be run as root.  You should restart as a regular user.
ja: セキュリティ対策のため、Beagle を root 権限で起動することはできません。一般ユーザ権限で再起動して下さい。

en: From:
ja: 差出人:

en: Full Path:
ja: パス名:

en: GPS Directory
ja: GPS のフォルダ

en: Help - Table of Contents
ja: ヘルプ - 目次

en: Home Phone:
ja: 自宅の電話番号:

en: IM Conversation
ja: IM 上での会話

en: IM Viewer
ja: IM ビューア

en: I_ndex my home directory
ja: ホーム・フォルダのインデックスを作成する(_I)

en: Image
ja: 画像

en: Image Directory
ja: 画像のフォルダ

en: In {0} month | In {0} months
ja[0]: {0}ヶ月以内
ja[1]: {0}ヶ月以内

en: In {0} week | In {0} weeks
ja[0]: {0}週間以内
ja[1]: {0}週間以内

en: In {0} year | In {0} years
ja[0]: {0}年以内
ja[1]: {0}年以内

en: Indexing
ja: インデックスの作成

en: InterOperability Directory
ja: InterOperability のフォルダ

en: Invalid host entry
ja: ホスト名が正しくありません

en: Last Edited:
ja: 最終変更日時:

en: MMM d
ja: MMM月d日

en: MMM d, yyyy
ja: yyyy年MMM月d日

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
ja: yyyy年MMMM月d日 h:mm tt

en: MMMM d, h:mm tt
ja: MMMM月d日 h:mm tt

en: M_ail folder:
ja: フォルダ(_A):

en: Mail attachment
ja: 添付ファイル

en: Mail folder:
ja: メール・フォルダ:

en: Mobile Phone:
ja: 携帯電話:

en: Modified:
ja: 変更日時:

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Netbeagle Node not added
ja: Netbeagle ノードを追加しませんでした

en: Networking
ja: ネットワーク

en: News Feed
ja: ニュース

en: No Recent Searches
ja: "最近検索したエントリ" はありません

en: No results were found.
ja: 該当するものが見つかりませんでした

en: On This Computer
ja: このコンピュータ

en: Open
ja: 開く

en: Orientation
ja: 向き

en: P_ath:
ja: パス名(_A):

en: P_attern:
ja: パターン(_A):

en: Path not added
ja: パスを追加しませんでした

en: Path:
ja: パス名:

en: Pattern:
ja: パターン:

en: Please select a resource you wish to exclude from indexing.
ja: インデックスの作成で対象外にするリソースを選択して下さい:

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
ja: インデックスの作成で対象外にするメール・フォルダを選択して下さい:

en: Quick Tips
ja: 検索する際のヒント

en: Quit
ja: 終了

en: Recent Searches
ja: 最近検索したエントリ

en: Reload configuration
ja: 設定の再読込み

en: Remote host already present in the list.
ja: 指定したホストは既に登録済みです

en: Remove host
ja: ホストの削除

en: Remove item
ja: アイテムの削除

en: Remove obsolete paths
ja: 古いパスの削除

en: Remove path
ja: パスの削除

en: Remove public path
ja: パブリックなパスの削除

en: Reveal in Folder
ja: フォルダの中を表示する

en: Search
ja: 検索

en: Search & Indexing
ja: デスクトップ検索の設定

en: Search E-Mail and Instant Messaging logs
ja: E-メールやインスタント・メッセンジャーのログを検索します

en: Search Preferences
ja: デスクトップ検索の設定

en: Search applications
ja: アプリケーションを検索します

en: Search calendar events
ja: カレンダからイベントを検索します

en: Search contacts
ja: 連絡先を検索します

en: Search documents
ja: ドキュメントを検索します

en: Search everywhere
ja: 全ての場所から検索します

en: Search for data on your desktop
ja: デスクトップ上のデータを検索します

en: Search images
ja: 画像を検索します

en: Search service not running
ja: 検索サービスが起動されていません

en: Search sound and video files
ja: 楽曲やビデオのファイルを検索します

en: Select Folder
ja: フォルダの選択

en: Select Mail Folder
ja: メール・フォルダの選択

en: Select Path
ja: パスの選択

en: Select path
ja: パス名の選択

en: Send Mail
ja: メールの送信

en: Send in Mail
ja: メールの送信

en: Set as Wallpaper
ja: 壁紙にセットする

en: Show
ja: 表示

en: Site:
ja: サイト:

en: Sor_t
ja: 並び替え(_T)

en: Sort matches by name
ja: 検索結果を名前の順番で並べ替えます

en: Sort the best matches first
ja: 検索結果を最も一致する順番で並べ替えます

en: Sort the most-recently-modified matches first
ja: 検索結果を最近変更した順番で並べ替えます

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
ja: インデックスの作成で対象外にするフォルダ、パターン、メール・フォルダ、オブジェクトの種類を指定して下さい:

en: Specify paths that should be available for external access.
ja: 外部からのアクセスを許可するパス名を指定して下さい:

en: Start search service
ja: 検索サービスを起動する

en: Start searching
ja: 検索を始めます

en: Subject:
ja: 件名:

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
ja: 他のアプリケーションが設定ファイルを変更しました。現在表示している内容を破棄して、再び設定情報を読み直しますか？

en: The orientation of the tray.
ja: 検索トレイの向きです

en: The selected path is already configured for external access.
ja: 指定したパスは既に外部からのアクセス可能として設定済みです。

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
ja: 指定したパスは既にインデックス作成の対象になっているので登録しません。

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
ja: 指定したパスの代替となるアイテムが既に登録されており、そのインデックスが作成されているので、そのパスは登録しません。

en: The specified path could not be found and therefore it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
ja: 指定したパスが見つからなかったので、インデックス生成で除外するリソース一覧にパスを追加することができませんでした。

en: Thumbnail Directory
ja: サムネイルのフォルダ

en: Title:
ja: タイトル:

en: To exclude search terms, use the minus symbol in front, such as <b>-cats</b>
ja: 検索対象としない単語は、その単語の前にキーワード '-' を付けて下さい (例: <b>-夏目</b>)。

en: To search for optional terms, use OR.  ex: <b>George OR Ringo</b>
ja: 検索する単語を追加する場合は、キーワード 'OR' を使ってみて下さい (例: <b>漱石 OR 猫</b>)。

en: To:
ja: 宛先:

en: Today
ja: 今日

en: Today, {0}
ja: 今日の {0}

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Type
ja: 種類

en: Type in search terms
ja: 検索する語句を入力して下さい

en: Type:
ja: 種類:

en: Unknown Directory
ja: 不明なフォルダ

en: Unknown duration
ja: 不明

en: Video
ja: ビデオ

en: Website
ja: ウェブサイト

en: When searching for a phrase, add quotes. ex: <b>"There be dragons"</b>
ja: 文章を検索する場合は、引用符 "" で括って下さい (例: <b>"我輩は猫である"</b>)。

en: Work Phone:
ja: 会社の電話番号:

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Yesterday, {0}
ja: 昨日の {0}

en: You can change the scope of your search using the "Search" menu. A broader search scope might produce more results.
ja: 検索範囲やその対象を [検索] メニューで変更できます。検索範囲を大きくすると、もっと大くの検索結果が得られるかもしれません。

en: You can use upper and lower case; search is case-insensitive.
ja: 単語の大文字/小文字を区別せずに検索結果を得られます。

en: You should check the spelling of your search words to see if you accidentally misspelled any words.
ja: うっかりと検索する単語のつづりを間違えてしまったのかもしれません。もう一度その単語のつづりを確認してみて下さい。

en: Your search for "{0}" did not match any files on your computer.
ja: お使いのコンピュータには "{0}" に一致するデータはありませんでした。

en: _Actions
ja: アクション(_A)

en: _Address:
ja: アドレス(_A):

en: _Allow Beagle to be run as root
ja: root 権限で Beagle を実行できるようにする(_A)

en: _Applications
ja: アプリケーション(_A)

en: _Contacts
ja: 連絡先(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Documents
ja: ドキュメント(_D)

en: _Everywhere
ja: 全て(_E)

en: _Find:
ja: 検索(_F):

en: _Folder path
ja: フォルダ(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Images
ja: 画像(_I)

en: _Mail folder
ja: メール・フォルダ(_M)

en: _Maximum number of results displayed:
ja: 一度に表示する検索結果の個数(_M):

en: _Media
ja: メディア(_M)

en: _Name
ja: 名前順(_N)

en: _Relevance
ja: 関連順(_R)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Start search & indexing services automatically
ja: 自動的に検索＆インデックス作成サービスを起動する(_S)

en: {0:0.0} KB
ja: {0:0.0} Kバイト

en: {0:0.0} MB
ja: {0:0.0} Mバイト

en: {0} bytes
ja: {0} バイト

en: {0} days ago, {1}
ja: {0}日前の {1}

en: {0} hour | {0} hours
ja[0]: {0}時間
ja[1]: {0}時間

en: {0} minute | {0} minutes
ja[0]: {0}分
ja[1]: {0}分

en: {0} month ago | {0} months ago
ja[0]: {0}ヶ月前
ja[1]: {0}ヶ月前

en: {0} page | {0} pages
ja[0]: {0}ページ
ja[1]: {0}ページ

en: {0} slide | {0} slides
ja[0]: {0}個のスライド
ja[1]: {0}個のスライド

en: {0} week ago | {0} weeks ago
ja[0]: {0}週間前
ja[1]: {0}週間前

en: {0} year ago | {0} years ago
ja[0]: {0}年前
ja[1]: {0}年前

en: {0}, {1}
ja: {0} の {1}

en: {0}-{1} of {2}
ja: {0}-{1} / {2}
