beagle - en to fi translation catalogue (218 entries)

en: Orientation
fi: Suunta

en: The orientation of the tray.
fi: Ilmoitusalueen suunta.

en: <b>Conversations History</b>
fi: <b>Keskustelujen historia</b>

en: IM Viewer
fi: Pikaviestiohjelma

en: Conversations in {0}
fi: Keskustelut ohjelmassa <{0}

en: Conversations with {0}
fi: Keskustelut {0} kanssa

en: Search
fi: Haku

en: Search for data on your desktop
fi: Etsi tietoja työpöydältäsi

en: {0}-{1} of {2}
fi: {0}-{1} / {2}

en: No results were found.
fi: Tuloksia ei löytynyt.

en: Your search for "{0}" did not match any files on your computer.
fi: Haku "{0}" ei täsmännyt tiedostoihin tietokoneellasi.

en: You can change the scope of your search using the "Search" menu. A broader search scope might produce more results.
fi: Voit muuttaa haun kattavuutta "Haku"-valikosta. Laajempi haun kattavuus voi antaa enemmän tuloksia.

en: You should check the spelling of your search words to see if you accidentally misspelled any words.
fi: Tarkista haussa käyttämiesi sanojen oikeinkirjoitus siltä varalta että kirjoitit jonkun sanan vahingossa väärin.

en: You can use upper and lower case; search is case-insensitive.
fi: Voit käyttää pieniä ja suuria kirjaimia, haku ei erottele niitä.

en: To search for optional terms, use OR.  ex: <b>George OR Ringo</b>
fi: Voit tehdä vaihtoehtoisia hakuja lisäämällä termin OR, esimerkiksi <b>George OR Ringo</b>

en: To exclude search terms, use the minus symbol in front, such as <b>-cats</b>
fi: Jos haluat kieltää tiettyjä haktermejä, käytä miinusmerkkiä edessä, esimerkiksi <b>-kissa</b>

en: When searching for a phrase, add quotes. ex: <b>"There be dragons"</b>
fi: Hae lauseita lisäämällä lainausmerkit, esimerkiksi <b>"ollako  vai eikö olla"</b>

en: Quick Tips
fi: Pikavinkit

en: Beagle cannot be run as root
fi: Beaglea ei voi suorittaa käyttäjänä root

en: For security reasons, Beagle cannot be run as root.  You should restart as a regular user.
fi: Turvallisuussyistä beaglea ei voi suorittaa käyttäjänä root. Käynnistä ohjelma uudestaan tavallisena käyttäjänä.

en: Search service not running
fi: Hakupalvelu ei ole käynnissä

en: Start search service
fi: Käynnistä hakupalvelu

en: _Find:
fi: _Etsi:

en: Find Now
fi: Etsi heti

en: Type in search terms
fi: Syötä hakuehdot

en: Start searching
fi: Aloita haku

en: Send Mail
fi: Lähetä sähköpostia

en: E-Mail:
fi: Sähköposti:

en: Mobile Phone:
fi: Matkapuhelin:

en: Work Phone:
fi: Työpuhelin:

en: Home Phone:
fi: Kotipuhelin:

en: Reveal in Folder
fi: Paljasta kansiossa

en: E-Mail
fi: Sähköposti

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Instant-Message"), InstantMessage)); FIXME: s/"gtk-info"/Gtk.Stock.Info/ when we can depend on gtk# 2.8 AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Show Information"), "gtk-info", ShowInformation));
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Last Edited:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Author:
fi: Kirjoittanut:

en: Full Path:
fi: Koko polku:

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
fi[0]: Sisältää {0} kohdan
fi[1]: Sisältää {0} kohtaa

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Add to Library"), Gtk.Stock.Add, AddToLibrary));
en: Set as Wallpaper
fi: Aseta taustakuvaksi

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: IM Conversation
fi: IM-keskustelut

en: Name:
fi: Nimi:

en: Date Received:
fi: Vastaanottopäivä:

en: Mail attachment
fi: Sähköpostiliite

en: Send in Mail
fi: Lähetä sähköpostissa

en: Subject:
fi: Aihe:

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Date Sent:
fi: Lähetyspäivä:

en: {0} slide | {0} slides
fi[0]: {0} kalvo
fi[1]: {0} kalvoa

en: Site:
fi: Sivusto:

en: Date Viewed:
fi: Viimeksi katsottu:

en: {0} page | {0} pages
fi[0]: {0} sivu
fi[1]: {0} sivua

en: Open
fi: Avaa

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Calendar Events
fi: Kalenteritapahtumat

en: Folders
fi: Kansiot

en: Images
fi: Kuvat

en: Audio
fi: Ääni

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Conversations
fi: Keskustelut

en: Websites
fi: WWW-sivut

en: News Feeds
fi: Uutisvirrat

en: Archives
fi: Arkistot

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: {0} week ago | {0} weeks ago
fi[0]: {0} viikko sitten
fi[1]: {0} viikkoa sitten

en: In {0} week | In {0} weeks
fi[0]: {0} viikon aikana
fi[1]: {0} viikon aikana

note: Let's say a year and a half to stop saying months
en: {0} month ago | {0} months ago
fi[0]: {0} kuukausi sitten
fi[1]: {0} kuukautta sitten

en: In {0} month | In {0} months
fi[0]: {0} kuukauden aikana
fi[1]: {0} kuukauden aikana

en: {0} year ago | {0} years ago
fi[0]: {0} vuosi sitten
fi[1]: {0} vuotta sitten

en: In {0} year | In {0} years
fi[0]: {0} vuoden aikana
fi[1]: {0} vuoden aikana

note: FIXME: We need filters for video in Beagle. They should land soon when entagged-sharp gets video support.
en: Unknown duration
fi: Tuntematon kesto

en: Accessed:
fi: Avattu:

en: Desktop Search
fi: Työpöytähaku

en: No Recent Searches
fi: Ei viimeaikaisia hakuja

en: Recent Searches
fi: Viimeaikaiset haut

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: the strings in TypeFilter.cs are for when the user * wants to limit search results to a specific type. You don't need * to give an exact translation of the exact same set of English * words. Just provide a list of likely words the user might use * after the "type:" keyword to refer to e
en: file
    files
fi: tiedosto
    tiedostot

en: mail
    email
    e-mail
fi: maili
    sähköposti
    e-mail

en: im
    ims
    instant message
    instant messages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats
fi: im
    pikaviesti
    pikaviestit
    chat
    chatit

en: presentation
    presentations
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides
fi: esitys
    esitykset
    diaesitys
    slideshow
    kalvo
    kalvot

en: application
    applications
    app
    apps
fi: sovellus
    sovellukset
    ohjelma
    ohjelmat

en: contact
    contacts
    vcard
    vcards
fi: yhteystieto
    yhteystiedot
    kontakti
    kontaktit

en: folder
    folders
fi: kansio
    kansiothakemisto
    hakemistot

en: image
    images
    img
fi: kuva
    kuvat
    valokuva
    valokuvat

en: audio
fi: ääni

en: document
    documents
    office document
    office documents
fi: asiakirja
    asiakirjat
    tekstinkäsittely

en: conversation
    conversations
fi: keskustelu
    keskustelut

en: web
    www
    website
    websites
fi: www-sivusto
    www
    www-sivu
    www

en: feed
    news
    blog
    rss
fi: feed
    news
    blog
    blogi
    rss
    virta
    virrat

en: archive
    archives
fi: arkisto
    arkistot

en: person
    people
fi: henkilö
    henkilöt

en: Close Desktop Search
fi: Sulje työpöytähaku

en: Exit Desktop Search
fi: Sulje työpöytähaku

en: _Search
fi: _Haku

en: _Actions
fi: _Toiminnot

en: Sor_t
fi: Jä_rjestä

en: _Help
fi: O_hje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Help - Table of Contents
fi: Ohje - sisällysluettelo

en: About Desktop Search
fi: Tietoja työpöytähausta

en: _Everywhere
fi: _Mistä tahansa

en: Search everywhere
fi: Hae kaikkialta

en: _Applications
fi: _Sovellukset

en: Search applications
fi: Etsi sovelluksia

en: _Contacts
fi: _Yhteystiedot

en: Search contacts
fi: Etsi yhteystietoja

en: Ca_lendar events
fi: Ka_lenteritapahtumat

en: Search calendar events
fi: Etsi kalenteritapahtumia

en: _Documents
fi: _Asiakirjat

en: Search documents
fi: Etsi asiakirjoja

en: Conve_rsations
fi: Kes_kustelut

en: Search E-Mail and Instant Messaging logs
fi: Etsi sähköposti- ja pikaviestinlokeja

en: _Images
fi: _Kuvat

en: Search images
fi: Etsi kuvia

en: Search sound and video files
fi: Etsi ääni- ja videotiedostoja

en: Date _Modified
fi: Viimeksi _muokattu

en: Sort the most-recently-modified matches first
fi: Järjestä äskettäin muokatut ensimmäiseksi

en: _Name
fi: _Nimi

en: Sort matches by name
fi: Järjestä nimen mukaan

en: _Relevance
fi: _Asiaankuuluvuus

en: Sort the best matches first
fi: Järjestä parhaat tulokset ensin

en: Reload configuration
fi: Lataa asetukset uudestaan

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
fi: Asetustiedostoa on muokatto toisesta ohjelmasta. Haluatko unohtaa nyt näkyvät asetukset ja ladata asetustiedoston uudestan levyltä?

en: Select Path
fi: Valitse polku

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
fi: Valittu polku on jo indeksoitavien listalla eikä sitä lisätty.

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
fi: Valittua polkua lisätty. Olemassaolevassa listassa on kohteita, jotka jo määrittelevät myös tämän polun ja tieto on jo indeksoitu.

en: Path not added
fi: Polkua ei lisätty

en: Remove obsolete paths
fi: Poista turhat polut

en: Adding this path will obsolete some of the existing include paths. This will result in the removal of the old obsolete paths. Do you still wish to add it?
fi: Tämän hakupolun lisäys tekee joitain olemassaolevista poluista turhiksi. Tämän takia aiemmin määritellyt, nyt turhiksi muuttuvat polut, poistetaan. Haluatko todella lisätä tämän polun?

en: Remove path
fi: Poista hakupolku

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän hakupolun indeksoitavien kansioiden listalta?

en: Remove item
fi: Poista kohta

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
fi: Haluatko poistaa tämän kohdan listalta, joka sisältää ne tiedot, joiden indeksointi on estetty?

en: Invalid host entry
fi: Virheellinen isäntänimi

en: Remote host already present in the list.
fi: Poista jo listalla oleva isäntänimi.

en: Netbeagle Node not added
fi: Verkkobeagle solmua ei lisätty

en: Remove host
fi: Poista isäntä

en: Are you sure you wish to remove this host from the list?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän isännän listalta?

en: Select path
fi: Hakupolku

en: The selected path is already configured for external access.
fi: Valittu polku on jo määritelty etäkäyttöä varten.

en: Remove public path
fi: Poista julkinen polku

en: Are you sure you wish to remove this entry from the list of public paths?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kohdan julkisten hakupolkujen listalta?

en: Name
fi: Nimi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Path:
fi: Polku:

en: Pattern:
fi: Malli:

en: Mail folder:
fi: Sähköpostikansio:

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: P_ath:
fi: P_olku_

en: M_ail folder:
fi: Sähköposti_kansio:

en: P_attern:
fi: M_alli:

en: Error adding path
fi: Virhe lisättäessä polkua

en: The specified path could not be found and therefore it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
fi: Annettua polkua ei löytynyt eikä sitä voida lisätä indeksoitavien hakupolkujen listalle.

en: Show
fi: Näytä

en: <b>Add Remote Host</b>
fi: <b>Lisää etäpalvelin</b>

en: <b>Administration</b>
fi: <b>Ylläpito</b>

en: <b>Display</b>
fi: <b>Näyttö</b>

en: <b>Exclude Resource</b>
fi: <b>Poissulje resurssi</b>

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleiset</b>

en: <b>Networking</b>
fi: <b>Verkkohaut</b>

en: <b>Privacy</b>
fi: <b>Yksityisyys</b>

en: <b>Select Mail Folder</b>
fi: <b>Valitse sähköpostikansio</b>

en: Add Remote Host
fi: Lisää etäpalvelin

en: Add a remote search-enabled host you wish 
    to network with.
fi: Lisää verkossa oleva, etähakuja tukeva tietokone,
    johon haluat ottaa hakuyhteyden.

en: Add any additional paths to be included for indexing.
fi: Lisää hakupolkuja indeksoitavien listaan.

en: Add any remote search-enabled hosts you wish to network with.
fi: Lisää etähakuja tukevat tietokoneet, joilta haluat hakea.

en: Adjust which types of results should be visible, and in what order they should be presented when grouped by type.
fi: Valitse minkä tyyppisiä tuloksia näytetään ja missä järjestyksessä ne näytetään, kun tulokset ryhmitellään tyypin mukaan.

en: Allow _external access to local search services
fi: Salli pääsy _verkosta paikallisiin hakupalveluihin

en: Display the search window by pressing:
fi: Näytä hakuikkuna painettaessa näppäintä:

en: Exclude Resource
fi: Poissulje resurssi

en: Filename _pattern
fi: Tiedostonimien _malli

en: I_ndex my home directory
fi: I_ndeksoi kotihakemistoni

en: Indexing
fi: Indeksointi

en: Networking
fi: Verkkohaut

en: Please select a resource you wish to exclude from indexing.
fi: Valitse kohde, jonka indeksoinnin haluat estää.

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
fi: Valitse sähköpostikansio, jonka indeksoinnin haluat estää.

en: Search Preferences
fi: Haun asetukset

en: Select Mail Folder
fi: Valitse sähköpostikansio

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
fi: Anna kaikki resurssit, esimerkiksi polut, tiedostonimen malli, sähköpostikansiot tai tiedostotyypi, joita et halua indeksoida.

en: Specify paths that should be available for external access.
fi: Määrittele polut, jotka ovat käytettävissä etähauissa.

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: _Address:
fi: _Osoite:

en: _Allow Beagle to be run as root
fi: S_alli Beaglen suoritus pääkäyttäjänä

en: _Folder path
fi: _Kansion polku

en: _Mail folder
fi: _Sähköpostikansio

en: _Maximum number of results displayed:
fi: _Näytettävien tulosten enimmäislukumäärä:

en: _Start search & indexing services automatically
fi: _Käynnistä haku- ja indeksointipalvelu automaattisesti

en: Configure Desktop Search & Indexing
fi: Työpöytähaujen ja indeksoinnin asetukset

en: Configure search & indexing properties
fi: Määrittele työpöytähaun ominaisuudet

en: Search & Indexing
fi: Haku ja indeksointi

en: On This Computer
fi: Tällä tietokoneella

en: Image Directory
fi: Kuvahakemisto

en: Thumbnail Directory
fi: Pienoiskuvien hakemisto

en: Exif Directory
fi: Exif-hakemisto

en: GPS Directory
fi: GPS-hakemisto

en: InterOperability Directory
fi: Yhteensopivuushakemisto

en: Unknown Directory
fi: Tuntematon hakemisto

note: Translators: Example output: Aug 9
en: MMM d
fi: Kuu pv

note: Translators: Example output: Aug 9, 2000
en: MMM d, yyyy
fi: Kuu pv, vuosi

note: Translators: Example output: 11:05 AM  (note h = 12-hour time)
en: h:mm tt
fi: hh:mm tt

note: Translators: {0} is a date (e.g. 'Today' or 'Apr 23'), {1} is the time
en: {0}, {1}
fi: {0}m {1}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
fi: Tänäänm {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
fi: Eilen, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
fi: {0} päivää sitten, {1}

note: Translators: Example output: January 3, 3:45 PM
en: MMMM d, h:mm tt
fi: MMMM pv, hh:mm tt

note: Translators: Example output: March 23 2001, 10:04 AM
en: MMMM d yyyy, h:mm tt
fi: MMMM pv vuosi, hh:mm tt

en: {0} hour | {0} hours
fi[0]: {0} tunti
fi[1]: {0} tuntia

en: {0} minute | {0} minutes
fi[0]: {0} minuutti
fi[1]: {0} minuuttia

note: Translators: {0} is a file size in bytes
en: {0} bytes
fi: {0} tavua

note: Translators: {0} is a file size in kilobytes
en: {0:0.0} KB
fi: {0:0.0} kt

note: Translators: {0} is a file size in megabytes
en: {0:0.0} MB
fi: {0:0.0} Mt
