beagle - en to uk translation catalogue (140 entries)

en: If you're wondering whether Best is working check your notification area (system tray)
uk: Якщо ви не впевнені чи Best працює, перевірте область сповіщення (системний лоток)

en: No Recent Searches
uk: Пошук не виконувався

en: Recent Searches
uk: Недавній пошук

en: Clear
uk: Очистити

en: Quit
uk: Вихід

en: Anywhere
uk: Будь-де

en: in Files
uk: у файлах

en: in Addressbook
uk: у адресній книзі

en: in Mail
uk: у пошті

en: in Web Pages
uk: у веб-сторінках

en: in Chats
uk: у розмовах

en: Search terms:
uk: Шукати терміни:

en: Find
uk: Знайти

en: Show More Results
uk: Показати подальші результати

en: Show Previous Results
uk: Показати попередні результати

en: No results.
uk: Результатів немає.

note: To translators: {0} is the current count of results shown of {1} in total, this is the message that is initially shown when results are returned to the user.
en: Best <b>{0} results of {1}</b> are shown.
uk: Показано найкращі <b>{0} результатів з {1}</b>.

note: To translators: {0} to {1} is the interval of results currently shown of {2} results in total
en: Results <b>{0} through {1} of {2}</b> are shown.
uk: Показано результати від <b>{0} до {1} з {2}</b>.

note: To translators: {0} represents the current query keywords
en: The query for <i>{0}</i> failed.<br>The likely cause is that the beagle daemon isn't running.
uk: помилка запиту <i>{0}</i>.<br>Швидше за все не запущена служба beagle.

note: To translators: {0} represents the current query keywords, {1} contains the errormessage
en: The query for <i>{0}</i> failed with error:<br>{1}<br>
uk: Запит <i>{0}</i> завершився помилкою:<br>{1}<br>

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: The orientation of the tray.
uk: Орієнтація лотка.

en: <b>Conversations History</b>
uk: <b>Історія бесід</b>

en: IM Viewer
uk: Перегляд миттєвих повідомлень

en: Conversations in {0}
uk: Бесіда у {0}

en: Conversations with {0}
uk: Бесіда з {0}

en: Pages:
uk: Сторінок:

en: Words:
uk: Слів:

en: Empty
uk: Немає

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
uk[0]: Містить {0} елемент
uk[1]: Містить {0} елементи
uk[2]: Містить {0} елементів

en: Send Mail
uk: Надіслати пошту

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Send IM
uk: Надіслати миттєве повідомлення

en: Conversation in {0}
uk: Бесіда у {0}

en: Conversation with {0}
uk: Бесіда з {0}

en: No Subject
uk: Немає теми

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Sent
uk: Відіслано

en: Received
uk: Прийнято

en: Email attachment
uk: Поштову вкладення

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Weblog:
uk: Веб-щоденник:

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Published:
uk: Опубліковано:

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-launcher.html For translator
en: Open
uk: Відкрити

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html For tra
en: in folder
uk: у теці

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html For translators: From template Tiles/template-spreadsheet.html
en: Last modified
uk: Востаннє змінено

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html For translators: From template Tiles/template-spreadsheet.html
en: Title:
uk: Заголовок:

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html For translators: From template Tiles/template-spreadsheet.html
en: Author:
uk: Автор:

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html For translators: From template Tiles/template-spreadsheet.html
en: Send to...
uk: Надіслати до...

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-music.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html For tran
en: Reveal in file manager
uk: Відкрити в менеджері файлів

note: For translators: From template Tiles/template-launcher.html
en: Application:
uk: Програма:

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Email subject:
uk: Тема ел. пошти:

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Folder:
uk: Тека:

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Track
uk: Доріжка

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: from
uk: віж

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Enqueue
uk: у чергу

note: For translators: From template Tiles/template-note.html
en: last modified
uk: востаннє змінено

note: For translators: From template Tiles/template-picture.html
en: Modified:
uk: Змінено:

note: For translators: From template Tiles/template-picture.html
en: Tags:
uk: Теги:

note: For translators: From template Tiles/template-picture.html
en: Description:
uk: Опис:

note: For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Slides:
uk: Слайди:

note: For translators: From template Tiles/template-web-history.html
en: Last viewed:
uk: Останній перегляд:

note: For translators: From template Tiles/template-network.html
en: from Networked Beagle on host
uk: від мережного Beagle на вузлі

note: For translators: From template Tiles/template-network.html
en: Search Networked Beagle
uk: Пошук мережного Beagle

en: Reload configuration
uk: Перевантажити параметри

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
uk: Файл параметрів змінено іншою програмою. Бажаєте відкинути відображені параметри та перезавантажити параметри з диску?

en: Select Path
uk: Виберіть шлях

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
uk: Вибраний шлях вже відмічений для індексації та не був доданий.

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
uk: Вибраний шлях не був доданий. Список містить елементи, які вже включають його та дані вже позначені для індексації.

en: Path not added
uk: Шлях не додано

en: Remove obsolete paths
uk: Видалити застарілі шляхи

en: Adding this path will obsolete some of the existing include paths. This will result in the removal of the old obsolete paths. Do you still wish to add it?
uk: Додавання цього шляху призведе до застаріння існуючих шляхів. Це призведе до видалення старих шляхів. Бажаєте додати його?

en: Remove path
uk: Видалення шляху

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей шлях зі списку каталогів включених для індексації?

en: Remove item
uk: Видалення елементу

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей елемент зі списку виключень для індексації?

en: Invalid host entry
uk: Неправильний запис про вузол

en: Host already present in the list.
uk: Вузол вже присутній у списку.

en: Host not added
uk: Вузол н едоданий

en: Remove host
uk: Видалення вузла

en: Are you sure you wish to remove this host from the list?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей вузол зі списку?

en: Select path
uk: Вибір шляху

en: The selected path is already configured for external access.
uk: Вибраний шлях вже налаштований для зовнішнього доступу.

en: Remove public path
uk: Видалення публічного шляху

en: Are you sure you wish to remove this entry from the list of public paths?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей елемент зі списку публічних шляхів?

en: Name
uk: Назва

en: Type
uk: Тип

en: Path
uk: Шлях

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Mail Folder
uk: Поштова тека

en: Select Folder
uk: Вибір теки

en: Error adding path
uk: Помилка додавання шляху

en: The specified path could not be found and therefore it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
uk: Вказаний шлях не знайдено, тому його неможна додати до списку виключень до індексації.

en: Show
uk: Показати

en: <b>Add host</b>
uk: <b>Додавання вузла</b>

en: <b>Add resource</b>
uk: <b>Додавання ресурсу</b>

en: <b>Display</b>
uk: <b>Відображення</b>

en: <b>General</b>
uk: <b>Загальне</b>

en: <b>Networking</b>
uk: <b>Мережа</b>

en: <b>Privacy</b>
uk: <b>Конфіденційність</b>

en: <b>Select mail folder</b>
uk: <b>Вибір поштової теки</b>

en: Add a search-enabled host you wish to network with
uk: Додайте налаштований для пошуку вузол мережі

en: Add any additional paths to be included for indexing.
uk: Додайте додаткові шляхи для індексації.

en: Add any search-enabled hosts you wish to network with
uk: Додайте будь-який налаштований для пошуку вузол мережі

en: Adjust which types of results should be visible, and in what order they should be presented when grouped by type.
uk: Скорегуйте які типи результатів мають відображатись, та у якому порядку їх показувати при групуванні за типом.

en: Allow external access to local search services
uk: Дозволити зовнішній доступ до локальних служб пошуку

en: Directory Path
uk: Шлях до каталогу

en: Display the search window by pressing
uk: Відкрити вікно пошуку при натисканні

en: Filename Pattern
uk: Шаблон назв файлів

en: Index my home directory
uk: Індексувати мій домашній каталог

en: Indexing
uk: Індексація

en: Networking
uk: Мережа

en: Please select a resource you wish to exclude from indexing.
uk: Вкажіть ресурс, який слід виключити з індексації.

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
uk: Виберіть поштову теку, яку слід виключити з індексації.

en: Search
uk: Пошук

en: Search Preferences
uk: Параметри пошуку

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
uk: Вкажіть ресурси, такі як шлях, шаблони, поштові теки чи тип об'єктів, які слід виключити з індексації.

en: Specify paths that should be available for external access
uk: Вкажіть шляхи, які мають бути доступні для зовнішнього доступу

en: Start search & indexing services automatically on login
uk: Автоматично запустити служби пошуку та індексації при вході у сеанс

en: _Address
uk: _Адреса

en: On This Computer
uk: На цьому комп'ютері

en: Image Directory
uk: Каталог зображень

en: Thumbnail Directory
uk: Каталог мініатюр

en: Exif Directory
uk: Каталог Exif

en: GPS Directory
uk: Каталог GPS

en: InterOperability Directory
uk: Каталог сумісності

en: Unknown Directory
uk: Невідомий каталог

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: MMM d
uk: d MMM

en: MMM d, yyyy
uk: d MMM yyyy

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
uk: Сьогодні, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
uk: Вчора, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
uk: {0} днів тому, {1}

en: MMMM d, h:mm tt
uk: d MMMM, h:mm tt

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
uk: d MMMM yyyy, h:mm tt

en: {0} hour | {0} hours
uk[0]: {0} година
uk[1]: {0} години
uk[2]: {0} годин

en: {0} minute | {0} minutes
uk[0]: {0} хвилина
uk[1]: {0} хвилини
uk[2]: {0} хвилин

note: Translators: {0} is a file size in bytes
en: {0} bytes
uk: {0} байтів

note: Translators: {0} is a file size in kilobytes
en: {0:0.0} KB
uk: {0:0.0} кб

note: Translators: {0} is a file size in megabytes
en: {0:0.0} MB
uk: {0:0.0} Мб
