beagle 0.12 - en to tr translation catalogue (117 entries)

en: If you're wondering whether Best is working check your notification area (system tray)
tr: Best'in çalıştığından emin değilseniz uyarı alanını kontrol edin.

en: No Recent Searches
tr: Yakın zamanda arama yapılmamış

en: Recent Searches
tr: En son arananlar

en: Quit
tr: Çık

en: Anywhere
tr: Herhangi bir yerde

en: in Files
tr: Dosyalarda

en: in Addressbook
tr: Adres defterinde

en: in Mail
tr: E-postalarda

en: in Web Pages
tr: Web sayfalarında

en: in Chats
tr: Sohbetlerde

en: Search terms:
tr: Aranacak sözcükler:

en: Find
tr: Bul

en: Show More Results
tr: Daha Fazla Sonuç

en: Show Previous Results
tr: Önceki Sonuçlar

en: No results.
tr: Sonuç yok.

note: To translators: {0} is the current count of results shown of {1} in total, this is the message that is initially shown when results are returned to the user.
en: Best <b>{0} results of {1}</b> are shown.
tr: <b>{1} sonuçtan en yakın {0}</b> görüntülendi.

note: To translators: {0} to {1} is the interval of results currently shown of {2} results in total
en: Results <b>{0} through {1} of {2}</b> are shown.
tr: Toplam <b>{2} sonuçtan {0}-{1} arası</b> görüntülendi.

note: To translators: {0} represents the current query keywords
en: The query for <i>{0}</i> failed.<br>The likely cause is that the beagle daemon isn't running.
tr: <i>{0}</i> için sorgulama başarısız oldu.<br>Büyük olasılıkla beagle servisi çalışır durumda değil.

note: To translators: {0} represents the current query keywords, {1} contains the errormessage
en: The query for <i>{0}</i> failed with error:<br>{1}<br>
tr: <i>{0}</i> için sorgulama başarısız oldu. Hata:<br>{1}<br>

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: The orientation of the tray.
tr: Tepsinin yerleşimi.

en: <b>Conversations History</b>
tr: <b>Sohbet Geçmişi</b>

en: IM Viewer
tr: Anlık ileti gözatıcı

en: Conversations in {0}
tr: {0} içindeki sohbetler

en: Conversations with {0}
tr: {0} ile sohbetler

en: Pages:
tr: Sayfa:

en: Words:
tr: Sözcük:

en: Empty
tr: Boş

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
tr[0]: {0} öğe içeriyor
tr[1]: {0} öğe içeriyor

en: Send Mail
tr: E-posta gönder

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Send IM
tr: İleti gönder

en: Conversation in {0}
tr: {0} içerisindeki sohbet

en: Conversation with {0}
tr: {0} ile sohbet

en: No Subject
tr: Konu yok

en: email attachment
tr: E-posta eki

en: To
tr: Alıcı

en: From
tr: Gönderen

en: Sent
tr: Gönderilmiş

en: Received
tr: Alınmış

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: in folder
tr: dizini

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Last modified
tr: Değiştirilme zamanı

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Title:
tr: Başlık:

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Author:
tr: Yazar:

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-launcher.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-im-log.html For translat
en: Open
tr: Aç

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Send to...
tr: Gönder...

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-music.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Reveal in file manager
tr: Dosya yöneticisi ile bul

note: For translators: From template Tiles/template-launcher.html
en: Application:
tr: Uygulama:

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Folder:
tr: Dizin:

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Track
tr: Parça

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: from
tr: albüm

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Enqueue
tr: Çalma listesine ekle

note: For translators: From template Tiles/template-note.html
en: last modified
tr: değiştirilme·zamanı

note: For translators: From template Tiles/template-picture.html
en: Modified:
tr: Değiştirilme:

note: For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Slides:
tr: Slaytlar:

note: For translators: From template Tiles/template-web-history.html
en: Last viewed:
tr: Son görüntüleme:

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Weblog:
tr: Web günlüğü:

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Published:
tr: Yayınlanma:

en: Reload configuration
tr: Yapılandırmayı yeniden yükle

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
tr: Yapılandırma dosyası bir başka uygulama tarafından değiştirilmiş. Görüntülenen değerleri yoksayıp yapılandırmayı diskten yeniden yüklemek ister misiniz?

en: Select Path
tr: Dizin seçin

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
tr: Seçilen dizin zaten araştırılacaklar listesinde var.

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
tr: Seçilen dizin eklenmedi. Araştırılacaklar listesinde bu dizini de kapsayan öğeler vardı, bu dizin zaten araştırılacak.

en: Path not added
tr: Dizin eklenmedi

en: Remove obsolete paths
tr: Gereksiz dizinleri sil

en: Adding this path will obsolete some of the existing include paths. This will result in the removal of the old obsolete paths. Do you still wish to add it?
tr: Bu dizin araştırılacaklar listesindeki bazı dizinleri de kapsadığından bu dizinler listeden çıkarılabilir. Bu dizini yine de listeye eklemek istiyor musunuz?

en: Remove path
tr: Dizini çıkar

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
tr: Bu dizini araştırılacak dizinler listesinde çıkarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Remove item
tr: Öğeyi çıkar

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
tr: Bu öğeyi araştırılmayacak veri listesinden çıkarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Name
tr: Ad

en: Type
tr: Tür

en: Path
tr: Dizin

en: Pattern
tr: Desen

en: Mail Folder
tr: E-Posta dizini

en: Select Folder
tr: Dizin seçin

en: Error adding path
tr: Dizin eklemede hata

en: The specified path could not be found and therefore it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
tr: Belirtilen dizin bulunamadığı için araştırılmayacak kaynaklar listesine eklenemedi.

en: Show
tr: Göster

en: <b>Add resource</b>
tr: <b>Kaynak ekle</b>

en: <b>Display</b>
tr: <b>Görüntüle</b>

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: <b>Privacy</b>
tr: <b>Hususiyet</b>

en: <b>Select mail folder</b>
tr: <b>E-posta dizini seçin</b>

en: Add any additional paths to be included for indexing.
tr: Araştırılmasını istediğiniz diğer dizinleri ekleyin.

en: Add resource
tr: Kaynak ekle

en: Adjust which types of results should be visible, and in what order they should be presented when grouped by type.
tr: Hangi türden sonuçların görüntülenebilir olacağını ve bu sonuçların türe göre gruplandırıldığında hangi sırada sunulacağını ayarlar

en: Directory Path
tr: Dizin yolu

en: Display the search window by pressing
tr: Arama kutusunu görüntüleyecek tuşlar

en: Filename Pattern
tr: Dosya adı deseni

en: Index my home directory
tr: Ev dizinimi araştır

en: Indexing
tr: Araştırma

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
tr: Lütfen araştırılmayacaklar listesine eklemek istediğiniz e-posta dizinini seçin

en: Search
tr: Ara

en: Search & Indexing Preferences
tr: Araştırma Tercihleri

en: Select mail folder
tr: E-posta dizini seçin

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
tr: Araştırılmasını istemediğiniz dizinler, desenler, e-posta dizinleri veya nesne türlerini belirtebilirsiniz.

en: Start search & indexing services automatically on login
tr: Araştırma hizmetlerini sisteme girişte otomatik başlat

en: On This Computer
tr: Bu bilgisayarda

en: Image Directory
tr: Resim Dizini

en: Thumbnail Directory
tr: Örneklendirme dizini

en: Exif Directory
tr: Exif dizini

en: GPS Directory
tr: GPS dizini

en: InterOperability Directory
tr: Birlikte çalışma dizini

en: Unknown Directory
tr: Bilinmeyen dizin

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: MMM d
tr: d MMM

en: MMM d, yyyy
tr: d MMM yyyy

en: h:mm tt
tr: HH:mm

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
tr: Bugün, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
tr: Dün, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
tr: {0} gün önce, {1}

en: MMMM d, h:mm tt
tr: d MMMM, HH:mm

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
tr: d MMMM yyy, HH:mm

en: {0} hour | {0} hours
tr[0]: {0} saat

en: {0} minute | {0} minutes
tr[0]: {0} dakika

note: Translators: {0} is a file size in bytes
en: {0} bytes
tr: {0} bayt
