beagle - en to sv translation catalogue (217 entries)

en: Orientation
sv: Orientering

en: The orientation of the tray.
sv: Lådans orientering.

en: <b>Conversations History</b>
sv: <b>Konversationshistorik</b>

en: IM Viewer
sv: IM-visare

en: Conversations in {0}
sv: Konversationer i {0}

en: Conversations with {0}
sv: Konversationer med {0}

en: Search
sv: Sök

en: Search for data on your desktop
sv: Sök efter data på ditt skrivbord

en: {0} result | {0} results
sv[0]: {0} resultat
sv[1]: {0} resultat

en: {0}-{1} of {2}
sv: {0}-{1} av {2}

en: No results were found.
sv: Inga träffar hittades.

en: Your search for "{0}" did not match any files on your computer.
sv: Din sökning efter "{0}" träffade inte några filer på din dator.

en: You can change the scope of your search using the "Search" menu. A broader search scope might produce more results.
sv: Du kan ändra omfånget för din sökning genom att använda "Sök"-menyn. Ett bredare sökomfång kan ge fler resultat.

en: You should check the spelling of your search words to see if you accidentally misspelled any words.
sv: Du bör kontrollera stavningen på dina sökord för att se om du av misstag stavade några ord fel.

en: You can use upper and lower case; search is case-insensitive.
sv: Du kan använda både gemener och versaler; sökningar är inte skiftlägeskänsliga.

en: To search for optional terms, use OR.  ex: <b>George OR Ringo</b>
sv: För att söka efter ytterligare termer, använd OR. exempelvis: <b>Björn OR Benny</b>

en: To exclude search terms, use the minus symbol in front, such as <b>-cats</b>
sv: För att utesluta söktermer, använd minustecknet i början, såsom <b>-katter</b>

en: When searching for a phrase, add quotes. ex: <b>"There be dragons"</b>
sv: Vid sökning efter en fras, lägg till citattecken. exempelvis: <b>"Det finns drakar"</b>

en: Quick Tips
sv: Snabbtips

en: Beagle cannot be run as root
sv: Beagle kan inte köras som root

en: For security reasons, Beagle cannot be run as root.  You should restart as a regular user.
sv: Av säkerhetsskäl kan Beagle inte köras som root.  Du bör starta om som en vanlig användare.

en: Search service not running
sv: Söktjänsten kör inte

en: Start search service
sv: Starta söktjänst

en: _Find:
sv: _Sök:

en: Find Now
sv: Sök nu

en: Type in search terms
sv: Skriv in söktermer

en: Start searching
sv: Påbörja sökning

en: Send Mail
sv: Skicka e-post

en: E-Mail:
sv: E-post:

en: Mobile Phone:
sv: Mobiltelefon:

en: Work Phone:
sv: Arbetstelefon:

en: Home Phone:
sv: Hemtelefon:

en: Reveal in Folder
sv: Visa i mapp

en: E-Mail
sv: E-post

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Instant-Message"), InstantMessage)); FIXME: s/"gtk-info"/Gtk.Stock.Info/ when we can depend on gtk# 2.8 AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Show Information"), "gtk-info", ShowInformation));
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Title:
sv: Titel:

en: Last Edited:
sv: Senast redigerad:

en: Author:
sv: Författare:

en: Full Path:
sv: Fullständig sökväg:

en: Empty
sv: Tom

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
sv[0]: Innehåller {0} objekt
sv[1]: Innehåller {0} objekt

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Add to Library"), Gtk.Stock.Add, AddToLibrary));
en: Set as Wallpaper
sv: Ställ in som skrivbordsbakgrund

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: IM Conversation
sv: IM-konversation

en: Name:
sv: Namn:

en: Date Received:
sv: Mottagningsdatum:

en: Mail attachment
sv: E-postbilaga

en: Send in Mail
sv: Skicka i e-post

en: Subject:
sv: Ämne:

en: To:
sv: Till:

en: From:
sv: Från:

en: Date Sent:
sv: Datum skickat:

en: {0} slide | {0} slides
sv[0]: {0} diabild
sv[1]: {0} diabilder

en: Site:
sv: Plats:

en: Date Viewed:
sv: Visningsdatum:

en: {0} page | {0} pages
sv[0]: {0} sida
sv[1]: {0} sidor

en: Open
sv: Öppna

en: Applications
sv: Program

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Calendar Events
sv: Kalenderhändelser

en: Folders
sv: Mappar

en: Images
sv: Bilder

en: Audio
sv: Ljud

en: Documents
sv: Dokument

en: Conversations
sv: Konversationer

en: Websites
sv: Webbsidor

en: News Feeds
sv: Nyhetskanaler

en: Archives
sv: Arkiv

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: {0} week ago | {0} weeks ago
sv[0]: {0} vecka sedan
sv[1]: {0} veckor sedan

en: In {0} week | In {0} weeks
sv[0]: Om {0} vecka
sv[1]: Om {0} veckor

note: Let's say a year and a half to stop saying months
en: {0} month ago | {0} months ago
sv[0]: {0} månad sedan
sv[1]: {0} månader sedan

en: In {0} month | In {0} months
sv[0]: Om {0} månad
sv[1]: Om {0} månader

en: {0} year ago | {0} years ago
sv[0]: {0} år sedan
sv[1]: {0} år sedan

en: In {0} year | In {0} years
sv[0]: Om {0} år
sv[1]: Om {0} år

note: FIXME: We need filters for video in Beagle. They should land soon when entagged-sharp gets video support.
en: Unknown duration
sv: Okänd speltid

en: URL:
sv: Url:

en: Accessed:
sv: Kom åt:

en: Desktop Search
sv: Skrivbordssökning

en: No Recent Searches
sv: Inga tidigare sökningar

en: Recent Searches
sv: Tidigare sökningar

en: Clear
sv: Töm

en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: the strings in TypeFilter.cs are for when the user * wants to limit search results to a specific type. You don't need * to give an exact translation of the exact same set of English * words. Just provide a list of likely words the user might use * after the "type:" keyword to refer to e
en: file
    files
sv: fil
    filer

en: mail
    email
    e-mail
sv: mail
    email
    e-mail
    e-post
    post
    epost

en: im
    ims
    instant message
    instant messages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats
sv: im
    ims
    instant message
    instant messages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats
    snabbmeddelande
    snabbmeddelanden
    chatt
    chattar

en: presentation
    presentations
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides
sv: presentation
    presentations
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides
    presentationer
    diabild
    diabilder
    bildspel

en: application
    applications
    app
    apps
sv: application
    applications
    app
    apps
    program
    prog

en: contact
    contacts
    vcard
    vcards
sv: contact
    contacts
    vcard
    vcards
    kontakt
    kontakter

en: folder
    folders
sv: mapp
    mappar

en: image
    images
    img
sv: image
    images
    img
    bild
    bilder

en: audio
sv: ljud

en: document
    documents
    office document
    office documents
sv: document
    documents
    office document
    office documents
    dokument
    kontorsdokument

en: conversation
    conversations
sv: konversation
    konversationer

en: web
    www
    website
    websites
sv: web
    www
    webb
    website
    websites
    webbsida
    webbsidor
    webbplats
    webbplatser

en: feed
    news
    blog
    rss
sv: feed
    news
    blog
    rss
    blogg
    nyheter
    kanal

en: archive
    archives
sv: arkiv

en: person
    people
sv: person
    folk

en: Close Desktop Search
sv: Stäng skrivbordssökning

en: Exit Desktop Search
sv: Avsluta skrivbordssökning

en: _Search
sv: _Sök

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: Sor_t
sv: Sor_tera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Help - Table of Contents
sv: Hjälp - Innehållsförteckning

en: About Desktop Search
sv: Om skrivbordssökning

en: _Everywhere
sv: _Överallt

en: Search everywhere
sv: Sök överallt

en: _Applications
sv: _Program

en: Search applications
sv: Sök program

en: _Contacts
sv: _Kontakter

en: Search contacts
sv: Sök kontakter

en: Ca_lendar events
sv: Ka_lenderhändelser

en: Search calendar events
sv: Sök kalenderhändelser

en: _Documents
sv: _Dokument

en: Search documents
sv: Sök dokument

en: Conve_rsations
sv: Konve_rsationer

en: Search E-Mail and Instant Messaging logs
sv: Sök e-post- och snabbmeddelandeloggar

en: _Images
sv: _Bilder

en: Search images
sv: Sök bilder

en: Search sound and video files
sv: Sök ljud- och videofiler

en: Date _Modified
sv: Ändringsdatu_m

en: Sort the most-recently-modified matches first
sv: Sortera de senast ändrade träffarna först

en: _Name
sv: _Namn

en: Sort matches by name
sv: Sortera träffar efter namn

en: _Relevance
sv: _Relevans

en: Sort the best matches first
sv: Sortera de bästa träffarna först

en: Reload configuration
sv: Läs om konfiguration

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
sv: Konfigurationsfilen har ändrats av ett annat program. Vill du bortse från dina aktuella ändringar och läsa om inställningarna från disk?

en: Select Path
sv: Välj sökväg

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
sv: Den valda sökvägen lades inte till. Den är redan vald för indexering.

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
sv: Den valda sökvägen lades inte till. Listan innehåller objekt som förekommer den och datat blir redan indexerat.

en: Path not added
sv: Sökvägen lades inte till

en: Remove obsolete paths
sv: Ta bort föråldrade sökvägar

en: Adding this path will obsolete some of the existing include paths. This will result in the removal of the old obsolete paths. Do you still wish to add it?
sv: Lägga till denna sökväg kommer att göra vissa av de existerande sökvägarna föråldrade. Detta kommer att resultera i att gamla föråldrade sökvägar tas bort. Vill du fortfarande lägga till den?

en: Remove path
sv: Ta bort sökväg

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna sökväg från listan över kataloger som skall indexeras?

en: Remove item
sv: Ta bort objekt

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här objektet från listan över data som skall undanhållas från indexering.

en: Invalid host entry
sv: Ogiltig värdpost

en: Remote host already present in the list.
sv: Fjärrvärden finns redan i listan.

en: Netbeagle Node not added
sv: Netbeaglenod lades inte till

en: Remove host
sv: Ta bort värd

en: Are you sure you wish to remove this host from the list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna värd från listan?

en: Select path
sv: Välj sökväg

en: The selected path is already configured for external access.
sv: Den valda sökvägen är redan konfigurerad för extern åtkomst.

en: Remove public path
sv: Ta bort publik sökväg

en: Are you sure you wish to remove this entry from the list of public paths?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här objektet från listan på publika sökvägar?

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Pattern:
sv: Mönster:

en: Mail folder:
sv: E-postmapp:

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: P_ath:
sv: Sö_kväg:

en: M_ail folder:
sv: E-postm_app:

en: P_attern:
sv: Mö_nster:

en: Error adding path
sv: Fel när sökvägen skulle läggas till

en: The specified path could not be found and therefore it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
sv: Den angivna sökvägen kunde inte hittas och kunde därför inte läggas till i listan på resurser som ska undanhållas från indexering.

en: Show
sv: Visa

en: <b>Add Remote Host</b>
sv: <b>Lägg till fjärrvärd</b>

en: <b>Display</b>
sv: <b>Visa</b>

en: <b>Exclude Resource</b>
sv: <b>Undanhåll resurs</b>

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: <b>Networking</b>
sv: <b>Nätverk</b>

en: <b>Privacy</b>
sv: <b>Privat</b>

en: <b>Select Mail Folder</b>
sv: <b>Välj e-postmapp</b>

en: Add Remote Host
sv: Lägg till fjärrvärd

en: Add a remote search-enabled host you wish 
    to network with.
sv: Lägg till en fjärrvärd aktiverad för sökning som du
    önskar nätverka med.

en: Add any additional paths to be included for indexing.
sv: Lägg till ytterligare sökvägar för indexering.

en: Add any remote search-enabled hosts you wish to network with.
sv: Lägg till fjärrvärdar aktiverade för sökning som du önskar nätverka med.

en: Adjust which types of results should be visible, and in what order they should be presented when grouped by type.
sv: Justera vilka typer av resultat som ska visas och i vilken ordning de ska presenteras när de grupperas efter typ.

en: Allow _external access to local search services
sv: Tillåt _extern åtkomst till lokala söktjänster

en: Display the search window by pressing:
sv: Visa sökfönstret genom att trycka:

en: Exclude Resource
sv: Undanhåll resurs

en: Filename _pattern
sv: Filnamns_mönster

en: I_ndex my home directory
sv: I_ndexera min hemkatalog

en: Index data while on battery power
sv: Indexera data vid batteridrift

en: Indexing
sv: Indexering

en: Networking
sv: Nätverk

en: Please select a resource you wish to exclude from indexing.
sv: Välj den resurs som du vill undanhålla från indexing.

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
sv: Välj den e-postmapp som du vill undanhålla från indexing.

en: Search Preferences
sv: Sökinställningar

en: Select Mail Folder
sv: Välj e-postmapp

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
sv: Lägg till resurser såsom sökvägar, mönster och e-postmappar eller objekttyper som du vill undanhålla från indexering.

en: Specify paths that should be available for external access.
sv: Ange sökvägar som ska vara tillgängliga för extern åtkomst.

en: Type:
sv: Typ:

en: _Address:
sv: _Adress:

en: _Allow Beagle to be run as root
sv: _Tillåt Beagle att köras som root

en: _Folder path
sv: _Mappsökväg

en: _Mail folder
sv: E-post_mapp

en: _Maximum number of results displayed:
sv: _Maximalt antal visade resultat:

en: _Start search & indexing services automatically
sv: _Starta söknings- och indexeringstjänster automatiskt

en: Configure Desktop Search & Indexing
sv: Konfigurera skrivbordssökning och indexering

en: Configure search & indexing properties
sv: Konfigurera söknings- och indexeringsegenskaper

en: Search & Indexing
sv: Sökning och indexering

en: On This Computer
sv: På den här datorn

en: Image Directory
sv: Bildkatalog

en: Thumbnail Directory
sv: Miniatyrbildskatalog

en: Exif Directory
sv: Exif-katalog

en: GPS Directory
sv: GPS-katalog

en: InterOperability Directory
sv: InterOperability-katalog

en: Unknown Directory
sv: Okänd katalog

note: Translators: Example output: Aug 9
en: MMM d
sv: d MMM

note: Translators: Example output: Aug 9, 2000
en: MMM d, yyyy
sv: d MMM, yyyy

note: Translators: Example output: 11:05 AM  (note h = 12-hour time)
en: h:mm tt
sv: HH:mm

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
sv: Idag, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
sv: Igår, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
sv: {0} dagar sedan, {1}

note: Translators: Example output: January 3, 3:45 PM
en: MMMM d, h:mm tt
sv: d MMMM, HH:mm

note: Translators: Example output: March 23 2001, 10:04 AM
en: MMMM d yyyy, h:mm tt
sv: d MMMM yyyy, HH:mm

en: {0} hour | {0} hours
sv[0]: {0} timme
sv[1]: {0} timmar

en: {0} minute | {0} minutes
sv[0]: {0} minut
sv[1]: {0} minuter

note: Translators: {0} is a file size in bytes
en: {0} bytes
sv: {0} byte
