beagle - en to pt_BR translation catalogue (170 entries)

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: The orientation of the tray.
pt_BR: A orientação da bandeja.

en: <b>Conversations History</b>
pt_BR: <b>Histórico de Conversas</b>

en: IM Viewer
pt_BR: Visualizador de Conversas Instantâneas

en: Conversations in {0}
pt_BR: Conversas em {0}

en: Conversations with {0}
pt_BR: Conversas com {0}

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search for data on your desktop
pt_BR: Procurar dados no seu sistema

en: {0}-{1} of {2}
pt_BR: {0}-{1} de {2}

en: No results were found.
pt_BR: Nenhum resultado encontrado.

en: To search for optional terms, use OR.  ex: <b>George OR Ringo</b>
pt_BR: Para buscar termos opcionais, use OR. ex.: <b>Pelé OR Garrincha</b>

en: Quick Tips
pt_BR: Dicas Rápidas

en: Beagle cannot be run as root
pt_BR: O Beagle não pode ser executado como root

en: Search service not running
pt_BR: O serviço de busca não está executando

en: Start search service
pt_BR: Iniciar serviço de busca

en: _Find:
pt_BR: _Localizar:

en: Find Now
pt_BR: Localizar Agora

en: Type in search terms
pt_BR: Digite os termos para busca

en: Start searching
pt_BR: Começar a procurar

en: E-Mail:
pt_BR: E-mail:

en: Mobile Phone:
pt_BR: Telefone Celular:

en: Work Phone:
pt_BR: Telefone do Trabalho:

en: Home Phone:
pt_BR: Telefone Residencial:

en: Reveal in Folder
pt_BR: Revelar na pasta

en: E-Mail
pt_BR: E-mail

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Instant-Message"), InstantMessage)); FIXME: s/"gtk-info"/Gtk.Stock.Info/ when we can depend on gtk# 2.8 AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Show Information"), "gtk-info", ShowInformation));
en: Move to Trash
pt_BR: Mover para Lixeira

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Last Edited:
pt_BR: Última Edição:

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Full Path:
pt_BR: Caminho completo:

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
pt_BR[0]: Contém {0} item
pt_BR[1]: Contém {0} itens

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Add to Library"), Gtk.Stock.Add, AddToLibrary));
en: Set as Wallpaper
pt_BR: Definir como Papel de Parede

en: Modified:
pt_BR: Modificado:

en: IM Conversation
pt_BR: Mensagens Instantâneas

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Date Received:
pt_BR: Data de Recepção:

en: Mail attachment
pt_BR: Anexos

en: Send in Mail
pt_BR: Enviar em mensagem

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: From:
pt_BR: De:

en: Date Viewed:
pt_BR: Data de Visualização:

en: {0} page | {0} pages
pt_BR[0]: {0} página
pt_BR[1]: {0} páginas

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Application
pt_BR: Aplicação

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Conversations
pt_BR: Conversas

en: Website
pt_BR: Site

en: News Feed
pt_BR: Fonte de Notícias

en: Archive
pt_BR: Arquivar

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: {0} week ago | {0} weeks ago
pt_BR[0]: {0} semana atrás
pt_BR[1]: {0} semanas atrás

note: Let's say a year and a half to stop saying months
en: {0} month ago | {0} months ago
pt_BR[0]: {0} mês atrás
pt_BR[1]: {0} meses atrás

en: {0} year ago | {0} years ago
pt_BR[0]: {0} ano atrás
pt_BR[1]: {0} anos atrás

note: FIXME: We need filters for video in Beagle. They should land soon when entagged-sharp gets video support.
en: Unknown duration
pt_BR: Duração desconhecida

en: Accessed:
pt_BR: Acessado:

en: No Recent Searches
pt_BR: Nenhuma Busca Recente

en: Recent Searches
pt_BR: Buscas Recentes

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Quit
pt_BR: Sair

note: Translators: the strings in TypeFilter.cs are for when the user * wants to limit search results to a specific type. You don't need * to give an exact translation of the exact same set of English * words. Just provide a list of likely words the user might use * after the "type:" keyword to refer to e
en: file
    files
pt_BR: arquivo
    arquivos

en: mail
    email
    e-mail
pt_BR: mensagem
    email
    e-mail

en: im
    ims
    instant message
    instant messages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats
pt_BR: im
    ims
    mi
    mis
    mensagem instantânea
    mensagens instantâneas
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats

en: presentation
    presentations
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides
pt_BR: apresentação
    apresentações
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides

en: application
    applications
    app
    apps
pt_BR: aplicação
    aplicações

en: contact
    contacts
    vcard
    vcards
pt_BR: contato
    contatos
    vcard
    vcards

en: folder
    folders
pt_BR: pasta
    pastas

en: image
    images
    img
pt_BR: imagem
    imagens
    img

en: audio
pt_BR: áudio

en: video
pt_BR: vídeo

en: media
pt_BR: mídia

en: document
    documents
    office document
    office documents
pt_BR: documento
    documentos
    documento de escritório
    documentos de escritório

en: conversation
    conversations
pt_BR: conversa
    conversas

en: web
    www
    website
    websites
pt_BR: web
    www
    site
    sites

en: feed
    news
    blog
    rss
pt_BR: feed
    notícias
    blog
    rss

en: archive
    archives
pt_BR: pacote
    pacotes

en: person
    people
pt_BR: pessoa
    pessoas

en: _Search
pt_BR: _Pesquisar

en: _Actions
pt_BR: _Ações

en: Sor_t
pt_BR: _Ordenar

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _Contents
pt_BR: _Conteúdo

en: Help - Table of Contents
pt_BR: Ajuda - Tabela de Conteúdo

en: _Everywhere
pt_BR: _Em todo lugar

en: Search everywhere
pt_BR: Buscar em todo lugar

en: _Applications
pt_BR: _Aplicações

en: Search applications
pt_BR: Buscar _aplicações

en: _Contacts
pt_BR: _Contatos

en: Search contacts
pt_BR: Buscar contatos

en: _Documents
pt_BR: _Documentos

en: Search documents
pt_BR: Buscar documentos

en: Conve_rsations
pt_BR: Conve_rsas

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Search images
pt_BR: Buscar imagens

en: Media
pt_BR: Mídia

en: Search sound and video files
pt_BR: Procurar arquivos de som e vídeo

en: Date _Modified
pt_BR: Data de _modificação

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: Sort matches by name
pt_BR: Ordenar resultados por nome

en: _Relevance
pt_BR: _Relevância

en: Sort the best matches first
pt_BR: Mostrar os melhores resultados primeiro

en: Reload configuration
pt_BR: Recarregar configurações

en: Select Path
pt_BR: Selecionar Caminho

en: Path not added
pt_BR: Caminho não adicionado

en: Remove obsolete paths
pt_BR: Remover caminhos obsoletos

en: Remove path
pt_BR: Remover caminho

en: Remove item
pt_BR: Remover item

en: Invalid host entry
pt_BR: Entrada de máquina inválida

en: Netbeagle Node not added
pt_BR: Netbeagle Node não adicionado

en: Remove host
pt_BR: Remover máquina

en: Select path
pt_BR: Selecionar caminho

en: Remove public path
pt_BR: Remover caminho público

en: Name
pt_BR: Nome

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Pattern:
pt_BR: Padrão:

en: Mail folder:
pt_BR: Pasta de mensagens:

en: Select Folder
pt_BR: Selecionar Pasta

en: P_ath:
pt_BR: _Caminho:

en: M_ail folder:
pt_BR: P_asta de mensagens:

en: P_attern:
pt_BR: P_adrão:

en: Error adding path
pt_BR: Erro ao adicionar caminho

en: Show
pt_BR: Exibir

en: <b>Add Remote Host</b>
pt_BR: <b>Adicionar Máquina Remota</b>

en: <b>Administration</b>
pt_BR: <b>Administração</b>

en: <b>Display</b>
pt_BR: <b>Exibição</b>

en: <b>Exclude Resource</b>
pt_BR: <b>Excluir Recurso</b>

en: <b>General</b>
pt_BR: <b>Geral</b>

en: <b>Networking</b>
pt_BR: <b>Rede</b>

en: <b>Privacy</b>
pt_BR: <b>Privacidade</b>

en: <b>Select Mail Folder</b>
pt_BR: <b>Selecionar Pastas de Mensagens</b>

en: Add Remote Host
pt_BR: Adicionar Máquina Remota

en: Exclude Resource
pt_BR: Excluir Recurso

en: Filename _pattern
pt_BR: _Padrão de nome de arquivo

en: I_ndex my home directory
pt_BR: Indexar _meu diretório pessoal

en: Indexing
pt_BR: Indexação

en: Networking
pt_BR: Rede

en: Search Preferences
pt_BR: Preferências de Busca

en: Select Mail Folder
pt_BR: Selecionar Pastas de Mensagens

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: _Address:
pt_BR: _Endereço:

en: _Allow Beagle to be run as root
pt_BR: _Permitir que o Beagle seja executado como root

en: _Folder path
pt_BR: _Caminho da pasta

en: _Mail folder
pt_BR: Pasta de _mensagens

en: _Maximum number of results displayed:
pt_BR: Número _máximo de resultados exibidos:

en: Configure search & indexing properties
pt_BR: Configurar propriedades de busca e indexação

en: Search & Indexing
pt_BR: Busca e Indexação

en: On This Computer
pt_BR: Neste computador

en: Image Directory
pt_BR: Diretório de imagens

en: Thumbnail Directory
pt_BR: Diretório de miniaturas

en: Exif Directory
pt_BR: Diretório Exif

en: GPS Directory
pt_BR: Diretório GPS

en: InterOperability Directory
pt_BR: Diretório InterOperability

en: Unknown Directory
pt_BR: Diretório Desconhecido

note: Translators: Example output: Aug 9
en: MMM d
pt_BR: d de MMM

note: Translators: Example output: Aug 9, 2000
en: MMM d, yyyy
pt_BR: d de MMM de yyyy

note: Translators: Example output: 11:05 AM  (note h = 12-hour time)
en: h:mm tt
pt_BR: h:mm

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
pt_BR: Hoje, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
pt_BR: Ontem, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
pt_BR: {0} dia atrás, {1}

note: Translators: Example output: January 3, 3:45 PM
en: MMMM d, h:mm tt
pt_BR: d de MMMM, h:mm

note: Translators: Example output: March 23 2001, 10:04 AM
en: MMMM d yyyy, h:mm tt
pt_BR: d de MMMM de yyyy, h:mm

en: {0} hour | {0} hours
pt_BR[0]: {0} hora
pt_BR[1]: {0} horas

en: {0} minute | {0} minutes
pt_BR[0]: {0} minuto
pt_BR[1]: {0} minutos
