beagle HEAD - en to hi translation catalogue (106 entries)

en: Orientation
hi: दिशा

en: The orientation of the tray.
hi: ट्रै की दिशा

en: <b>Conversations History</b>
hi: वार्तालाप इतिहास

en: IM Viewer
hi: आईएम दर्शक

en: Conversations in {0}
hi: {0} में वार्तालाप

en: Conversations with {0}
hi: {0} से वार्तालाप

en: Search
hi: खोजें

en: Search for data on your desktop
hi: डेस्कटॉप पर डॉटा के लिए खोजें

en: No results were found.
hi: कुछ नही मिला

en: Quick Tips
hi: झटपट नुस्खे

en: Beagle cannot be run as root
hi: बीगल को रूट की तरह चला नही सकते

en: For security reasons, Beagle cannot be run as root.  You should restart as a regular user.
hi: सुरक्षा कारणों से बीगल को रूट की तरह चला नही सकते, सामान्य प्रयोक्ता की तरह पुनः चालू करें

en: Search service not running
hi: खोज सेवा चल नहीं रहा है

en: Start search service
hi: खोज सेवा शुरु करें

en: _Find:
hi: ढूंढें: (_F)

en: Find Now
hi: अभी ढूँढे

en: Type in search terms
hi: खोजने के लिए पद टाईप करें

en: Start searching
hi: ढूंढना चालू करें

en: E-Mail:
hi: ई-मेल:

en: Mobile Phone:
hi: मोबाईल फोन:

en: Work Phone:
hi: कार्यालय फोन:

en: Home Phone:
hi: घरेलू फोन:

en: Reveal in Folder
hi: फ़ोल्डर में दिखाएँ

en: E-Mail
hi: ई-मेल

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Last Edited:
hi: आखरी संपादित

en: Author:
hi: लेखक:

en: Full Path:
hi: पूर्ण पाथ:

en: Empty
hi: खाली

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Add to Library"), Gtk.Stock.Add, AddToLibrary));
en: Set as Wallpaper
hi: वॉलपेपर की तरह लगाएँ

en: Modified:
hi: परिवर्धितः

en: IM Conversation
hi: आईएम वार्तालाप

en: Name:
hi: नाम:

en: Date Received:
hi: पाने की तिथि

en: Mail attachment
hi: डाक संलग्नक

en: Send in Mail
hi: डाक में भेजें

en: Subject:
hi: विषय:

en: From:
hi: द्वारा:

en: Site:
hi: साइटः

en: Date Viewed:
hi: देखने की तिथि

en: {0} page | {0} pages
hi[0]: {0} पृष्ठ
hi[1]: {0} पृष्ठ

en: Open
hi: खोलें

en: Images
hi: छवि

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Video
hi: वीडियो

en: Documents
hi: दस्तावेज़

en: Conversations
hi: बातचीत

en: Today
hi: आज

en: Yesterday
hi: कल

en: {0} week ago | {0} weeks ago
hi[0]: {0} सप्ताह पहले
hi[1]: {0} सप्ताह पहले

note: Let's say a year and a half to stop saying months
en: {0} month ago | {0} months ago
hi[0]: {0} महिना पहले
hi[1]: {0} महीने पहले

en: {0} year ago | {0} years ago
hi[0]: {0} साल पहले
hi[1]: {0} साल पहले

note: FIXME: We need filters for video in Beagle. They should land soon when entagged-sharp gets video support.
en: Unknown duration
hi: अज्ञात अवधि

en: URL:
hi: यूआरएल (URL):

en: Accessed:
hi: पहुंचाः

en: Desktop Search
hi: डेस्कटॉप खोज

en: No Recent Searches
hi: हालिया कोई खोज नहीं (_S)

en: Recent Searches
hi: हालिया खोज (_S)

en: Clear
hi: खाली

en: Quit
hi: बाहर

en: im
    ims
    instant message
    instant messages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats
hi: im
    ims
    instant message
    instantmessages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats

en: audio
hi: ऑडियो

en: video
hi: वीडियो

en: media
hi: मीडिया

en: _Search
hi: खोजें (_S)

en: _Actions
hi: कार्य (_A)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Contents
hi: विषय सूची (_C)

en: About Desktop Search
hi: डेस्कटॉप खोज के बारे में

en: _Everywhere
hi: हर जगह (_E)

en: Search everywhere
hi: हर जगह खोजें

en: _Applications
hi: अनुप्रयोग (_A)

en: Search applications
hi: अनुप्रयोग खोजें

en: _Contacts
hi: संपर्क (_C)

en: Search contacts
hi: संपर्क खोजें

en: _Documents
hi: दस्तावेज़ (_D)

en: Search documents
hi: दस्तावेज़ खोजें

en: Conve_rsations
hi: बातचीत (_r)

en: Search images
hi: छवि खोजें

en: _Name
hi: नाम (_N):

en: Remove item
hi: वस्तु निकालें

en: Name
hi: नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Path:
hi: पथः

en: Pattern:
hi: पैटर्न:

en: Select Folder
hi: फ़ोल्डर चुनें

en: Show
hi: दिखाएँ

en: <b>Display</b>
hi: <b>प्रदर्शित करें</b>

en: <b>General</b>
hi: <b>सामान्य</b>

en: <b>Networking</b>
hi: <b> नेटवर्किंग</b>

en: Alt
hi: ऑल्ट

en: Ctrl
hi: कंट्रोल

en: Indexing
hi: सूचीकरण

en: Networking
hi: नेटवर्किंग

en: Search Preferences
hi: ढूंढने हेतु वरीयताएँ

en: Type:
hi: प्रकार:

en: _Address:
hi: पता (_A):

en: On This Computer
hi: इस कम्प्यूटर पर

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
hi: आज, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
hi: कल, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
hi: {0} दिन पहले, {1}

en: {0} hour | {0} hours
hi[0]: {0} घंटा
hi[1]: {0} घंटे

en: {0} minute | {0} minutes
hi[0]: {0} मिनट
hi[1]: {0} मिनट

note: Translators: {0} is a file size in bytes
en: {0} bytes
hi: {0} बॉइट

note: Translators: {0} is a file size in kilobytes
en: {0:0.0} KB
hi: {0:0.0} केेबी

note: Translators: {0} is a file size in megabytes
en: {0:0.0} MB
hi: {0:0.0} एमबी
