beagle 0.2.7 - en to fr translation catalogue (203 entries)

en: The orientation of the tray.
fr: L'orientation de l'applet.

en: <b>Conversations History</b>
fr: <b>Historique des conversations</b>

en: IM Viewer
fr: Visionneur des conversations

en: Conversations in {0}
fr: Conversation dans {0}

en: Conversations with {0}
fr: Conversation avec {0}

en: Search
fr: Recherche

en: Search for data on your desktop
fr: Rechercher des données sur votre bureau

en: {0} result | {0} results
fr[0]: {0} octet
fr[1]: {0} octets

en: {0}-{1} of {2}
fr: {0}-{1} sur {2}

en: No results were found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Your search for "{0}" did not match any files on your computer.
fr: Aucun fichier correspondant à votre recherche « {0} » n'a été trouvé sur votre ordinateur.

en: You can change the scope of your search using the "Search" menu. A broader search scope might produce more results.
fr: Vous pouvez changer le champ de votre recherche en utilisant le menu « Rechercher ». Une recherche plus large pourrait vous apporter plus de résultats.

en: You should check the spelling of your search words to see if you accidentally misspelled any words.
fr: Vous devriez vérifier l'orthographe des mots recherchés, peut-être avez-vous accidentellement mal orthographié l'un d'entre eux.

en: You can use upper and lower case; search is case-insensitive.
fr: Vous pouvez utiliser des majuscules et des minuscules, la recherche ne tient pas compte de la casse.

en: To search for optional terms, use OR.  ex: <b>George OR Ringo</b>
fr: Pour rechercher des termes optionnels, utilisez OR. Ex : <b>Paul OR Virginie</b>

en: To exclude search terms, use the minus symbol in front, such as <b>-cats</b>
fr: Pour exclure des termes de vos recherches, utilisez le symbole « moins » devant, comme dans <b>-chats</b>

en: When searching for a phrase, add quotes. ex: <b>"There be dragons"</b>
fr: Quand vous cherchez une phrase, ajoutez des guillemets. Ex : <b>"Il y a des dragons"</b>

en: Quick Tips
fr: Petites astuces

en: Beagle cannot be run as root
fr: Beagle ne peut pas être lancé en root

en: For security reasons, Beagle cannot be run as root.  You should restart as a regular user.
fr: Pour des raisons de sécurité, Beagle ne peut pas être lancé en root. Vous devriez le redémarrer en tant qu'utilisateur normal.

en: Search service not running
fr: Le service de recherche n'est pas actif

en: Start search service
fr: Démarrer le service de recherche

en: _Find:
fr: _Rechercher :

en: Find Now
fr: Rechercher maintenant

en: Type in search terms
fr: Termes de la recherche

en: Start searching
fr: Lancer la recherche

en: Send Mail
fr: Envoyer un courriel

en: E-Mail:
fr: Courriel :

en: Mobile Phone:
fr: Téléphone portable :

en: Work Phone:
fr: Téléphone professionnel :

en: Home Phone:
fr: Téléphone personnel :

en: Reveal in Folder
fr: Afficher dans le dossier

en: E-Mail
fr: Courriel

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Instant-Message"), InstantMessage)); FIXME: s/"gtk-info"/Gtk.Stock.Info/ when we can depend on gtk# 2.8 AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Show Information"), "gtk-info", ShowInformation));
en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Title:
fr: Titre :

en: Last Edited:
fr: Dernière édition :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Full Path:
fr: Chemin complet :

en: Empty
fr: Vide

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
fr[0]: Contient {0} élément
fr[1]: Contient {0} éléments

note: AddAction (new TileAction (Catalog.GetString ("Add to Library"), Gtk.Stock.Add, AddToLibrary));
en: Set as Wallpaper
fr: Mettre en fond d'écran

en: Modified:
fr: Modifié :

en: IM Conversation
fr: Conversation instantanée

en: Name:
fr: Nom :

en: Date Received:
fr: Date de réception :

en: Mail attachment
fr: Pièce jointe

en: Send in Mail
fr: Envoyer dans un courriel

en: Subject:
fr: Sujet :

en: To:
fr: À :

en: From:
fr: De :

en: Date Sent:
fr: Date d'envoi :

en: {0} slide | {0} slides
fr[0]: {0} diapo
fr[1]: {0} diapos

en: Site:
fr: Site :

en: Date Viewed:
fr: Date vu :

en: Open
fr: Ouvrir

en: Calendar Events
fr: Événements du calendrier

en: Folders
fr: Dossiers

en: Video
fr: Vidéo

en: Websites
fr: Sites Web

en: News Feeds
fr: Fils RSS

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Tomorrow
fr: Demain

en: {0} week ago | {0} weeks ago
fr[0]: Il y a {0} semaine
fr[1]: Il y a {0} semaines

en: In {0} week | In {0} weeks
fr[0]: Dans {0} semaine
fr[1]: Dans {0} semaines

note: Let's say a year and a half to stop saying months
en: {0} month ago | {0} months ago
fr[0]: Il y a {0} mois
fr[1]: Il y a {0} mois

en: In {0} month | In {0} months
fr[0]: Dans {0} mois
fr[1]: Dans {0} mois

en: {0} year ago | {0} years ago
fr[0]: Il y a {0} an
fr[1]: Il y a {0} ans

en: In {0} year | In {0} years
fr[0]: Dans {0} an
fr[1]: Dans {0} ans

note: FIXME: We need filters for video in Beagle. They should land soon when entagged-sharp gets video support.
en: Unknown duration
fr: Durée inconnue

en: URL:
fr: URL :

en: Accessed:
fr: Accédé :

en: Desktop Search
fr: Recherches

en: No Recent Searches
fr: Aucune recherche récente

en: Recent Searches
fr: Recherches récentes

en: Clear
fr: Nettoyer

en: Quit
fr: Quitter

note: Translators: the strings in TypeFilter.cs are for when the user * wants to limit search results to a specific type. You don't need * to give an exact translation of the exact same set of English * words. Just provide a list of likely words the user might use * after the "type:" keyword to refer to e
en: file
    files
fr: fichier
    fichiers

en: mail
    email
    e-mail
fr: mail
    email
    e-mail
    courriel

en: im
    ims
    instant message
    instant messages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats
fr: im
    ims
    messagerie
    messageries
    messagerie instantanée
    messageries instantanées
    chat
    chats

en: presentation
    presentations
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides
fr: présentation
    présentations
    presentation
    presentations
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides
    diapo
    diapos
    diapositive
    diapositives

en: application
    applications
    app
    apps
fr: application
    applications
    appli
    applis

en: contact
    contacts
    vcard
    vcards
fr: contact
    contacts
    vcard
    vcards
    carnet
    carnets
    adresse
    adresses

en: folder
    folders
fr: dossier
    dossiers
    répertoire
    répertoires

en: image
    images
    img
fr: image
    images
    photo
    photos
    img

en: audio
fr: audio
    son

en: video
fr: vidéo
    vidéos
    video
    videos

en: media
fr: media
    medias
    média
    médias

en: document
    documents
    office document
    office documents
fr: document
    documents

en: web
    www
    website
    websites
fr: Web
    www
    Internet
    site
    sites
    site Web
    sites Web
    site Internet
    sites Internet

en: feed
    news
    blog
    rss
fr: feed
    news
    info
    infos
    blog
    blogs
    rss

en: person
    people
fr: personne
    personnes
    gens

en: Close Desktop Search
fr: Fermer la recherche

en: Exit Desktop Search
fr: Quitter la recherche

en: _Search
fr: _Recherche

en: Sor_t
fr: _Tri

en: _Help
fr: _Aide

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: Help - Table of Contents
fr: Aide - Table des matières

en: About Desktop Search
fr: À propos de l'outil de recherche

en: _Everywhere
fr: _Partout

en: Search everywhere
fr: Rechercher partout

en: Search applications
fr: Rechercher des applications

en: Search contacts
fr: Rechercher des contacts

en: Ca_lendar events
fr: Événements du ca_lendrier

en: Search calendar events
fr: Rechercher dans les événements du calendrier

en: Search documents
fr: Rechercher des documents

en: Search E-Mail and Instant Messaging logs
fr: Rechercher dans les courriels et les archives de messagerie instantanée

en: Search images
fr: Rechercher des images

en: Search sound and video files
fr: Rechercher dans les fichiers son et vidéo

en: Date _Modified
fr: Date de _modification

en: Sort the most-recently-modified matches first
fr: Trier en premier les fichiers récemment modifiés

en: _Name
fr: _Nom

en: Sort matches by name
fr: Trier par nom

en: _Relevance
fr: Pe_rtinence

en: Sort the best matches first
fr: Trier en premier les recherches les plus pertinentes

en: Reload configuration
fr: Recharger la configuration

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
fr: Le fichier de configuration a été modifié par une autre application. Voulez-vous supprimer les valeurs affichées et charger la configuration à partir du disque ?

en: Select Path
fr: Sélectionner un dossier

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
fr: Le dossier sélectionné est déjà dans la liste d'indexation et n'a pas été ajouté.

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
fr: Le dossier sélectionné n'a pas été ajouté. La liste contient des dossiers qui l'englobent, les données sont donc déjà indexées.

en: Path not added
fr: Dossier non ajouté

en: Remove obsolete paths
fr: Supprimer les dossiers obsolètes

en: Adding this path will obsolete some of the existing include paths. This will result in the removal of the old obsolete paths. Do you still wish to add it?
fr: Ajouter ce dossier rendra obsolètes certains des sous-dossiers déjà inclus. Cela veut dire que les vieux dossiers seront enlevés. Voulez-vous tout de même l'ajouter ?

en: Remove path
fr: Enlever le dossier

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir enlever ce dossier de la liste des dossiers indexés ?

en: Remove item
fr: Enlever l'élément

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir enlever cette élément de la liste des données exclues de l'indexation ?

en: Invalid host entry
fr: Hôte non valide

en: Remote host already present in the list.
fr: L'hôte distant est déjà présent dans la liste.

en: Netbeagle Node not added
fr: Nœud NetBeagle non ajouté

en: Remove host
fr: Enlever l'hôte

en: Are you sure you wish to remove this host from the list?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir enlever cet hôte de la liste ?

en: Select path
fr: Sélectionner un dossier

en: The selected path is already configured for external access.
fr: Le dossier sélectionné est déjà configuré pour un accès extérieur.

en: Remove public path
fr: Enlever le dossier public

en: Are you sure you wish to remove this entry from the list of public paths?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir enlever cette entrée de la liste des dossiers publics ?

en: Name
fr: Nom

en: Path:
fr: Chemin :

en: Pattern:
fr: Modèle :

en: Mail folder:
fr: Dossier de courriels

en: Select Folder
fr: Choisir un dossier

en: P_ath:
fr: C_hemin :

en: M_ail folder:
fr: Dossier de courriels :

en: P_attern:
fr: Modè_le :

en: Error adding path
fr: Erreur lors de l'ajout du dossier

en: The specified path could not be found and therefore it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
fr: Le dossier spécifié ne peut pas être trouvé, il n'a donc pas été ajouté à la liste des ressources exclues de l'indexation.

en: Show
fr: Afficher

en: <b>Add Remote Host</b>
fr: <b>Ajouter un hôte distant</b>

en: <b>Display</b>
fr: <b>Affichage</b>

en: <b>Exclude Resource</b>
fr: <b>Exclure ressource</b>

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: <b>Networking</b>
fr: <b>Réseau</b>

en: <b>Privacy</b>
fr: <b>Vie privée</b>

en: <b>Select Mail Folder</b>
fr: <b>Sélectionner un dossier de courriels</b>

en: Add Remote Host
fr: Ajouter un hôte distant

en: Add a remote search-enabled host you wish 
    to network with.
fr: Ajouter un hôte distant auquel vous 
    voulez vous connecter.

en: Add any additional paths to be included for indexing.
fr: Ajouter des dossiers additionnels à inclure dans l'indexation.

en: Add any remote search-enabled hosts you wish to network with.
fr: Ajouter des hôte distants auxquels vous voulez vous connecter.

en: Adjust which types of results should be visible, and in what order they should be presented when grouped by type.
fr: Ajuster les types de résultats qui doivent être visibles, et dans quel ordre ils doivent être affichés lorsqu'ils sont groupés par type.

en: Allow _external access to local search services
fr: Autoriser les accès _extérieurs aux services locaux de recherche

en: Display the search window by pressing:
fr: Afficher la fenêtre de recherche en appuyant sur :

en: Exclude Resource
fr: Exclure ressources

en: Filename _pattern
fr: Modèle de nom de _fichier

en: I_ndex my home directory
fr: I_ndexer mon dossier personnel

en: Index data while on battery power
fr: Indexer les données lorsqu'on est sur la batterie

en: Indexing
fr: Indexation

en: Networking
fr: Réseau

en: Please select a resource you wish to exclude from indexing.
fr: Veuillez sélectionner une ressource que vous voulez exclure de l'indexation.

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
fr: Veuillez sélectionner le dossier de courriels que vous voulez exclure de l'indexation.

en: Search Preferences
fr: Préférences de la recherche

en: Select Mail Folder
fr: Sélectionner un dossier de courriel

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
fr: Indiquez les ressources, tels que les dossiers, les modèles, les dossiers de courriel et les types d'objets que vous voulez exclure de l'indexation.

en: Specify paths that should be available for external access.
fr: Indiquez les dossiers qui doivent être disponibles de l'extérieur.

en: Type:
fr: Type :

en: _Address:
fr: _Adresse :

en: _Allow Beagle to be run as root
fr: _Autoriser Beagle à être lancé en tant que root

en: _Folder path
fr: Chemin du _dossier

en: _Mail folder
fr: Dossier de _courriels

en: _Maximum number of results displayed:
fr: Nombre _maximum de résultats à afficher :

en: _Start search & indexing services automatically
fr: Lancer les _services de recherche et d'indexation automatiquement

en: Configure Desktop Search & Indexing
fr: Configurer la recherche et l'indexation

en: Configure search & indexing properties
fr: Configurer les propriétés de recherche et d'indexation

en: Search & Indexing
fr: Recherche & indexation

en: On This Computer
fr: Sur cet ordinateur

en: Image Directory
fr: Répertoire des images

en: Thumbnail Directory
fr: Répertoire des vignettes

en: Exif Directory
fr: Répertoire Exif

en: GPS Directory
fr: Répertoire GPS

en: InterOperability Directory
fr: Répertoire InterOpérabilité

en: Unknown Directory
fr: Répertoire inconnu

note: Translators: Example output: Aug 9
en: MMM d
fr: d MMM

note: Translators: Example output: Aug 9, 2000
en: MMM d, yyyy
fr: d MMM yyyy

note: Translators: {0} is a date (e.g. 'Today' or 'Apr 23'), {1} is the time
en: {0}, {1}
fr: {0} à {1}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
fr: Aujourd'hui à {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
fr: Hier à {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
fr: Il y a {0} jours, à {1}

note: Translators: Example output: January 3, 3:45 PM
en: MMMM d, h:mm tt
fr: d MMMM à h:mm tt

note: Translators: Example output: March 23 2001, 10:04 AM
en: MMMM d yyyy, h:mm tt
fr: d MMMM yyyy à h:mm tt

en: {0} hour | {0} hours
fr[0]: {0} heure
fr[1]: {0} heures

note: Translators: {0} is a file size in bytes
en: {0} bytes
fr: {0} octets

note: Translators: {0} is a file size in kilobytes
en: {0:0.0} KB
fr: {0:0.0} Kio

note: Translators: {0} is a file size in megabytes
en: {0:0.0} MB
fr: {0:0.0} Mio
