beagle - en to da translation catalogue (208 entries)

en: Orientation
da: Retning

en: The orientation of the tray.
da: Retningen på statusikonet.

en: <b>Conversations History</b>
da: <b>Samtalehistorik</b>

en: IM Viewer
da: Kvikbesked-viser

en: Conversations in {0}
da: Samtaler i {0}

en: Conversations with {0}
da: Samtaler med {0}

en: Top {0} Result | Top {0} Results
da[0]: Top {0}-resultat
da[1]: Top {0}-resultater

en: Previous {0} | Previous {0}
da[0]: Forrige {0}
da[1]: Forrige {0}

en: Next {0} | Next {0}
da[0]: Næste {0}
da[1]: Næste {0}

en: No results were found.
da: Ingen resultater blev fundet.

en: Your search for "{0}" did not match any files on your computer.
da: Din søgning efter "{0}" fandt ingen filer på din maskine.

en: You can change the scope of your search using the "Search" menu. A broader search scope might produce more results.
da: Du kan ændre omfanget af din søgning ved at bruge søge-menuen. En bredere søgning kan give flere resultater.

en: You should check the spelling of your search words to see if you accidentally misspelled any words.
da: Du bør kontrollere stavningen af dine søgeord for at sikre du ikke har skrevet forkert ved en fejl.

en: You can use upper and lower case; search is case-insensitive.
da: Søgningen skelner ikke mellem store og små bogstaver.

en: To search for optional terms, use OR.  ex: <b>George OR Ringo</b>
da: For at søge efter valgfrie ord, brug OR.  Eksempel: <b>hus OR have</b>

en: To exclude search terms, use the minus symbol in front, such as <b>-cats</b>
da: For at udelukke søgeord, brug minus-symbolet foran, som f.eks. <b>-katte</b>

en: When searching for a phrase, add quotes. ex: <b>"There be dragons"</b>
da: Når der søges efter en sætning, brug citeringstegn. Eksempel: <b>"Der var engang"</b>

en: Quick Tips
da: Hurtige råd

en: Daemon not running
da: Dæmonen kører ikke

en: Start the daemon
da: Start dæmonen

en: Find Now
da: Søg nu

en: Type in search terms
da: Indtast søgeord

en: Start searching
da: Start søgning

en: Move to trash
da: Flyt til papirkurv

en: Add to Library
da: Tilføj til bibliotek

en: E-Mail:
da: E-post:

en: Mobile Phone:
da: Mobiltelefon:

en: Work Phone:
da: Arbejdstelefon:

en: Home Phone:
da: Hjemmetelefon:

en: Open With
da: Åbn med

en: Reveal in Folder
da: Vis i mappe

en: E-Mail
da: E-post

en: Instant-Message
da: Kvikbesked

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Title:
da: Titel:

en: Last Edited:
da: Sidst ændret:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Full Path:
da: Fuld sti:

en: Empty
da: Tom

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
da[0]: Indeholder {0} element
da[1]: Indeholder {0} elementer

note: FIXME: s/"gtk-info"/Gtk.Stock.Info/ when we can depend on gtk# 2.8
en: Show Information
da: Vis information

en: Edited:
da: Ændret:

en: Set as Wallpaper
da: Brug som skrivebordsbaggrund

en: Modified:
da: Ændret:

en: Name:
da: Navn:

en: Date Received:
da: Dato modtaget:

en: Mail attachment
da: E-post-bilag

en: Send in Mail
da: Send e-post

en: Subject:
da: Emne:

en: From:
da: Fra:

en: {0} slide | {0} slides
da[0]: {0} dias
da[1]: {0} dias

en: Site:
da: Sted:

en: Date Viewed:
da: Dato vist:

en: {0} page | {0} pages
da[0]: {0} side
da[1]: {0} sider

en: Open
da: Åbn

en: Application
da: Program

en: More application results...
da: Flere programmer...

en: Contact
da: Kontakt

en: More contact results...
da: Flere kontakter...

en: Folder
da: Mappe

en: More folder results...
da: Flere mapper...

en: Image
da: Billede

en: More image results...
da: Flere billeder...

en: Audio
da: Lyd

en: More audio results...
da: Flere lyde..

en: More video results...
da: Flere videoer..

en: Documents
da: Dokumenter

en: More document results...
da: Flere dokumenter...

en: Conversations
da: Samtaler

en: More conversation results...
da: Flere samtaler...

en: Website
da: Webside

en: More website results...
da: Flere websider...

en: News Feed
da: Nyhedsstrøm

en: More news feed results...
da: Flere nyhedsstrøme...

en: Archive
da: Arkiv

en: More archive results...
da: Flere arkiverede...

en: {0} week ago | {0} weeks ago
da[0]: {0} uge siden
da[1]: {0} uger siden

note: Lets say a year and a half to stop saying months
en: {0} month ago | {0} months ago
da[0]: {0} måned siden
da[1]: {0} måneder siden

en: {0} year ago | {0} years ago
da[0]: {0} år siden
da[1]: {0} år siden

en: Unknown duration
da: Ukendt varighed

en: Desktop Search
da: Skrivebords-søgning

en: No Recent Searches
da: Ingen seneste søgninger

en: Recent Searches
da: Seneste søgninger

en: Clear
da: Ryd

en: Quit
da: Afslut

note: Translators: the strings in TypeFilter.cs are for when the user * wants to limit search results to a specific type. You don't need * to give an exact translation of the exact same set of English * words. Just provide a list of likely words the user might use * after the "type:" keyword to refer to e
en: file
    files
da: fil
    filer

en: mail
    email
    e-mail
da: post
    epost
    e-post
    mail
    email
    e-mail

en: im
    ims
    instant message
    instant messages
    instant-message
    instant-messages
    chat
    chats
da: chat
    chats
    besked
    beskeder
    samtale
    samtaler
    kvikbesked
    kvikbeskeder

en: presentation
    presentations
    slideshow
    slideshows
    slide
    slides
da: præsentation
    præsentationer
    dias

en: application
    applications
    app
    apps
da: program
    programmer
    programmel

en: contact
    contacts
    vcard
    vcards
da: kontakt
    kontakter

en: folder
    folders
da: mappe
    mapper
    bibliotek
    biblioteker
    katalog
    kataloger

en: image
    images
    img
da: billede
    billeder
    foto
    fotoer
    fotografi
    fotografier

en: audio
da: lyd

en: video
da: video
    film

en: media
da: medie
    media
    multimedie
    multimedia

en: document
    documents
    office document
    office documents
da: dokument
    dokumenter

en: conversation
    conversations
da: samtale
    samtaler

en: web
    www
    website
    websites
da: web
    www
    website
    websites
    websted
    websteder
    netsted
    netsteder
    hjemmeside
    hjemmesider

en: feed
    news
    blog
    rss
da: nyhed
    nyheder
    blog
    rss

en: archive
    archives
da: arkiv
    arkiver

en: person
    people
da: person
    personer

en: _Search
da: _Søg

en: _Actions
da: _Handlinger

en: Sor_t
da: Sor_tér

en: _Help
da: _Hjælp

en: Exit Desktop Search
da: Afslut skrivebords-søgning

en: _Contents
da: _Indhold

en: Help - Table of Contents
da: Hjælp - indholdsfortegnelse

en: About Desktop Search
da: Om skrivebords-søgning

en: _Everywhere
da: All_e steder

en: Search everywhere
da: Søg alle steder

en: _Applications
da: Progr_ammer

en: Search applications
da: Søg i programmer

en: _Contacts
da: _Kontakter

en: Search contacts
da: Søg i kontakter

en: _Documents
da: _Dokumenter

en: Search documents
da: Søg i dokumenter

en: Conve_rsations
da: Samtale_r

en: Search E-Mail and Instant Messaging logs
da: Søg i e-post og kvikbesked logge

en: Images
da: Billeder

en: Search images
da: Søg i billeder

en: Media
da: Multimedie

en: Search sound and video files
da: Søg i lyd- og videofiler

en: Date _Modified
da: Dato ændret

en: Sort the most-recently-modified matches first
da: Sortér de sidst ændrede resultater først

en: _Name
da: _Navn

en: Sort matches by name
da: Sortér resultater efter navn

en: _Relevance
da: _Relevans

en: Sort the best matches first
da: Sortér de bedste resultater først

en: Reload configuration
da: Genindlæs konfiguration

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
da: Konfigurationsfilen er blevet ændret af et andet program. Vil du kassere de viste værdier og genindlæse konfiguration fra disk?

en: Select Path
da: Vælg sti

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
da: Den valgte sti er allerede valgt til indeksering og blev ikke tilføjet.

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
da: Den valgte sti blev ikke tilføjet. Listen indeholder elementer som erstatter den og dataen bliver allerede indekseret.

en: Path not added
da: Sti ikke tilføjet

en: Remove obsolete paths
da: Fjern forældede stier

en: Adding this path will obsolete some of the existing include paths. This will result in the removal of the old obsolete paths. Do you still wish to add it?
da: Tilføjelse af denne sti vil forælde nogle af de eksisterende stier. Dette vil resultere i at de gamle forældede stier fjernes. Vil du stadig tilføje den?

en: Remove path
da: Fjern sti

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
da: Er du sikker på du vil fjerne denne sti fra listen over mapper som vil blive indekseret?

en: Remove item
da: Fjern element

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
da: Er du sikker på du vil fjerne dette element fra listen over data som vil blive ekskluderet fra indeksering?

en: Invalid host entry
da: Ugyldigt værts-element

en: Remote host already present in the list.
da: Fjern vært som allerede findes i listen.

en: Netbeagle Node not added
da: Netbeagle-maskine ikke tilføjet

en: Remove host
da: Fjern vært

en: Are you sure you wish to remove this host from the list?
da: Er du sikker på du vil fjerne denne vært fra listen?

en: Select path
da: Vælg sti

en: The selected path is already configured for external access.
da: Den valgte sti er allerede konfigureret til ekstern adgang.

en: Remove public path
da: Fjern offentlig sti

en: Are you sure you wish to remove this entry from the list of public paths?
da: Er du sikker på du vil fjerne dette element fra listen over offentlige stier?

en: Name
da: Navn

en: Path
da: Sti

en: Pattern
da: Mønster

en: Mail Folder
da: E-post-mappe

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Error adding path
da: Fejl ved tilføjelse af sti

en: The specified path could not be found and therefore it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
da: Den indtastede sti kunne ikke findes og derfor ikke tilføjes til listen over ressourcer ekskluderet fra indeksering.

en: Show
da: Vis

en: <b>Add remote host</b>
da: <b>Tilføj fjernvært</b>

en: <b>Add resource</b>
da: <b>Tilføj ressource</b>

en: <b>Display</b>
da: <b>Vis</b>

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: <b>Networking</b>
da: <b>Netværk</b>

en: <b>Privacy</b>
da: <b>Privatliv</b>

en: <b>Select mail folder</b>
da: <b>Vælg e-post-mappe</b>

en: Add a remote search-enabled host you wish 
    to network with.
da: Tilføj en søgbar fjernvært du ønsker at 
    sammenslutte med.

en: Add any additional paths to be included for indexing.
da: Tilføj yderligere stier til indeksering.

en: Add any remote search-enabled hosts you wish to network with
da: Tilføj søgbare fjernværter du ønsker at sammenslutte med

en: Address
da: Adresse

en: Adjust which types of results should be visible, and in what order they should be presented when grouped by type.
da: Tilpas hvilken type resultater som skal være synlige og i hvilken rækkefølge de skal vises, når der sorteres efter type.

en: Allow external access to local search services
da: Tillad ekstern adgang til lokale søge-tjenester

en: Directory Path
da: Katalog-sti

en: Display the search window by pressing
da: Vis søgevinduet ved at trykke

en: Filename Pattern
da: Filnavn-mønster

en: Index my home directory
da: Indeksér min hjemmekatalog

en: Indexing
da: Indekserer

en: Maximum number of results displayed
da: Maksimalt antal viste resultater

en: Networking
da: Netværk

en: Please select a resource you wish to exclude from indexing.
da: Vælg venligst en ressource du ønsker at ekskludere fra indeksering.

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
da: Vælg venligst en e-post-mappe du ønsker at ekskludere fra indeksering.

en: Search
da: Søg

en: Search Preferences
da: Søge-indstillinger

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
da: Angiv ressourcer såsom stier, mønstre, e-post-mapper eller den type objekter du ønsker at ekskludere fra indeksering.

en: Specify paths that should be available for external access
da: Angiv stier som skal være tilgængelige for ekstern adgang

en: Start search & indexing services automatically
da: Kør søge- og indekserings-tjenester automatisk

en: Configure Desktop Search & Indexing
da: Konfigurér skrivebords-søgning og -indeksering

en: Configure search & indexing properties
da: Konfigurér søgning- og indekserings-egenskaber

en: Search & Indexing
da: Søgning og indeksering

en: On This Computer
da: På denne maskine

en: Image Directory
da: Billed-katalog

en: Thumbnail Directory
da: Miniaturebillede-katalog

en: Exif Directory
da: Exif-katalog

en: GPS Directory
da: GPS-katalog

en: InterOperability Directory
da: Interoperabilitets-katalog

en: Unknown Directory
da: Ukendt katalog

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

note: Translators: Example output: Aug 9
en: MMM d
da: d MMM

note: Translators: Example output: Aug 9, 2000
en: MMM d, yyyy
da: d MMM yyyy

note: Translators: Example output: 11:05 AM  (note h = 12-hour time)
en: h:mm tt
da: H:mm

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
da: I dag, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
da: I går, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
da: {0} dage siden, {1}

note: Translators: Example output: January 3, 3:45 PM
en: MMMM d, h:mm tt
da: d MMMM, H:mm

note: Translators: Example output: March 23 2001, 10:04 AM
en: MMMM d yyyy, h:mm tt
da: d MMMM yyyy, H:mm

en: {0} hour | {0} hours
da[0]: {0} time
da[1]: {0} timer

en: {0} minute | {0} minutes
da[0]: {0} minut
da[1]: {0} minutter
