Linux Gamers' FAQ - Otázky, ktoré nedajú spať linuxovým hráčom

Aktuálne témy

O stránkach Linux Gamers' FAQ (návrat)

Otázka: O čo vlastne na stránkach Linux Gamers' FAQ ide?

Odpoveď: Snažíme sa zodpovedať najfrekventovanejšie otázky, aby ste sa vy mohli venovať hraniu hier na Linuxe.
Poďakovanie si zaslúži icculus (http://www.icculus.org/) za to, že poskytuje priestor pre tieto stránky. Tiež by sme sa mu radi poďakovali za to, že nakódoval náš zoznam hier.

Otázka: Kto je autorom týchto stránok?

Odpoveď: zakk@timedoctor.org
Odpoveď: msphil@icculus.org
Odpoveď: icculus@icculus.org
Odpoveď: vogon@icculus.org
Odpoveď: vi@sh.nu
Odpoveď: ashridah@icculus.org
Odpoveď: warp@mercury.d2dc.net (Resume)
Odpoveď: dave@allaboutgames.co.uk
Odpoveď: eskild@mandriva.org
Odpoveď: michal.spada@linuxexpres.cz
Odpoveď: Ak sa tiež chcete stať autorom, pošlite svoj(e) diff(y) (v angličtine) zakkovi (zakk@timedoctor.org), alebo mu pošlite e-mail kvôli povoleniu na prístup a použite na príspevky (v angličtine) (svn co svn://svn.icculus.org/lgfaq/trunk/ lgfaq) subversion. Prispievať alebo sťažovať sa (v angličtine) môžete tiež prostredníctvom bugzilly (https://bugzilla.icculus.org). Ak prispejete, pridajte prosím svoje meno na vyššie uvedený zoznam.
Odpoveď: Ak nemáte čas prispievať, a chceli by ste stránky podporiť materiálnejším príspevkom, pošlite ho na icculus.org (http://www.icculus.org/sysinfo/donations.html). Alebo si kúpte hru od Tux Games prostredníctvom odkazov uvedených na LGFAQ. Tieto odkazy (na Tux Games) zabezpečia hlavnému redaktorovi stránok 5% z ceny vášho nákupu (vy samozrejme neplatíte nič naviac), čím finančne podporíte jeho hráčske zlozvyky. Dúfajme, že jedného dňa v budúcnosti, keď sa objaví viac prispievateľov a stránky Linux Gamers' FAQ urobia zo svojho hlavného redaktora najbohatšieho človeka na svete, budeme schopní založiť si stálu kanceláriu a dokonca platiť našim autorom - minimálne je to sen spomínaného redaktora.

Otázka: Kde nájdem najnovšiu verziu týchto FAQ (v angličtine)?

Odpoveď: http://www.icculus.org/lgfaq/

Otázka: Existuje pre tieto stránky (LGFAQ) aj mailing list?

Odpoveď: Áno, pošlite prázdny e-mail na adresu lgfaq-subscribe@icculus.org, čím sa pridáte do zoznamu adresátov.

Otázka: Is there an English version of the LGFAQ?

Odpoveď: Yes, go to http://www.icculus.org/lgfaq/.

Otázka: Kam zmizli všetky (ostatné) preklady?

Odpoveď: Boli príliš zastaralé oproti aktuálnej verzii FAQ. Ak sa vám chce, prezrite si SVN a odošlite aktualizované verzie priamo zakkovi (zakk@timedoctor.org).


Natívne porty (návrat)

Otázka: Kto teda vlastne robí porty komerčných hier na Linux?

Odpoveď: Už istý čas existuje niekoľko spoločností, ktoré boli natoľko milé, že portovali sami svoje hry na Linux a zväčša poskytli príslušné binárne súbory zdarma na stiahnutie, niektoré spoločnosti sa dokonca rozhodli zverejniť aj zdrojový kód! Iné (portovacie) spoločnosti existujú výhradne za účelom prenášania hier na Linux. Väčšinou vydávajú štandardné krabicové verzie v nádeji, že ich budú schopní speňažiť v maloobchode.

Otázka: Fajn, ktorí vývojári teda portovali svoje vlastné hry?

Odpoveď: id Software (http://www.idsoftware.com/) za niekoľko posledných rokov vydali porty (a v niektorých prípadoch aj zdrojový kód) rôznych svojich hier. Ich porty a niektoré zdrojové kódy nájdete na ftp://ftp.idsoftware.com/. Na našom zozname hier nájdete aj niekoľko vylepšených portov ich hier.
Odpoveď: Epic (http://www.epicgames.com/), známi vďaka hre Unreal Tournament, urobili počiatočné práce na prenesení hry Unreal Tournament, potom ju odovzdali firme Loki Software. Daniel Vogel, ktorý pracoval na porte Unreal Tournament pre Loki Software, je teraz zamestaný v spoločnosti Epic. Epic okrem toho najali Ryana C. Gordona priamo z icculus.org, aby portoval Unreal Tournament 2003; k tejto hre je dostupné aj demo. Unreal Tournament 2003 šiel do predaja aj s klientom pre Linux, čím sa stal jednou z mála hier, ktoré obsahovali linuxovú verziu priamo na CD! Unreal Tournament 2004 je tiež dostupný vrátane dema a šiel do predaja s klientom pre Linux (32/64 bit) na prvom disku!
Odpoveď: Spoločnosť Crack.com (ktorá už ale nevlastní túto doménu) zverenila zdrojový kód hry Abuse, v súčasnosti nájdete skvelý port Abuse na adrese: http://www.labyrinth.net.au/~trandor/abuse/
Odpoveď: Creature Labs (http://www.creaturelabs.com/) portovali na Linux svoje hry Creatures 3 Docking Station a Creatures 3: Internet Edition. Linux Game Publishing zodpovedajú za distribúciu verzie pre Linux.
Odpoveď: BlackHoleSun (http://www.blackholesun.com/) vydali niekoľko hier pre Linux.
Odpoveď: Mountain King Studios (http://www.mking.com/) portovali hru Raptor: Call of the Shadows.
Odpoveď: Introversion Software (http://www.introversion.co.uk/) umiestnili port svojej hry Uplink priamo na inštalačné CD pre Windows a ich port Darwinie je dostupný na stiahnutie zdarma.
Odpoveď: Vicarious Visions (http://www.vvisions.com/) vydali hru Terminus, ktorá obsahovala binárne súbory pre Linux priamo v krabici. V súčasnosti vydáva aktualizácie Terminus Point (http://www.TerminusPoint.com/).
Odpoveď: Pom Pom (http://www.pompomgames.com) portovali svoju strieľačku Space Tripper a hru Mutant Storm.
Odpoveď: MP Entertainment (http://www.hopkinsfbi.com) vydali svoju hru Hopkins FBI aj vo verzii pre Linux.
Odpoveď: Sunspire Studios (http://www.sunspirestudios.com/) vydali komerčnú verziu známej hry TuxRacer.
Odpoveď: Pyrogon (http://www.pyrogon.com/) najali icculusa z icculus.org, a neskôr Davida Hedbora z EonGames, aby portovali ich hry.
Odpoveď: eGenesis (http://www.egenesis.com) portovali svoje MMORPG, A Tale in the Desert, na Linux.
Odpoveď: Bioware (http://www.bioware.com) portovali na Linux svoju hru Neverwinter Nights.
Odpoveď: Chronic Logic (http://www.chroniclogic.com/) portovali svoje hry TripTych a Pontifex II.
Odpoveď: EA LA najali icculusa, aby portoval ich Medal of Honor: Allied Assault, krabicovú verziu môžete kúpiť od Tux Games (http://www.tuxgames.com/). Inštalátor sa dá získať tiež z http://www.icculus.org/~ravage/mohaa/.
Odpoveď: Croteam (http://www.croteam.com/) nechali icculusa portovať svoju hru Serious Sam The First Encounter, a neskôr The Second Encounter. Sami potom portovali pokračovanie Serious Sam 2.
Odpoveď: S2Games (http://www.s2games.com/) portovali svoju hru Savage: The Battle for Newerth. A verzia pre Linux je dokonca na tom istom CD ako verzia pre Windows! Neskôr S2Games portovali aj pokračovanie, Savage 2: A Tortured Soul.
Odpoveď: Mindware Studios (http://www.mindwarestudios.com/) portovali na Linux svoju hru Cold War, ktorú v krabicovej verzii vydala spoločnosť Linux Game Publishing.

Otázka: A ktoré spoločnosti špecializované na výrobu portov vydali komerčné porty hier pre Linux?

Odpoveď: Loki Software (http://www.lokigames.com/).
Odpoveď: Hyperion Entertainment (http://www.hyperion-software.biz/).
Odpoveď: Tribsoft (http://www.tribsoft.com/).
Odpoveď: Linux Game Publishing (http://www.linuxgamepublishing.com/)
Odpoveď: Eon Games (http://eongames.com/).
Odpoveď: Runesoft (http://www.rune-soft.com/), ale treba si uvedomiť, že sa špecializujú predovšetkým na Mac OS, takže napr. aj v krabicových verziách ich hier pre Linux nájdete manuály pre Mac, apod.

Otázka: Počul som, že najväčšia portovacia spoločnosť, Loki Software, skončila - je to pravda?

Odpoveď: Áno, počínajúc februárom 2002 spoločnosť Loki Software zanikla. V súčasnosti nájdete open-source projekty spoločnosti Loki na adrese http://www.icculus.org/. Ak hľadáte podporu, pozrite sa na externé zdroje. K siedmemu augustu 2005 bola aktualizačná aplikácia Loki Update stále funkčná. Hru MindRover napríklad prevzala firma Linux Game Publishing, takže si užívatelia môžu za $4.80 (USD) kúpiť nový patch a podporu na ich stránkach (http://www.linuxgamepublishing.com/). Zdá sa, že port hry Rune prevzali jej pôvodní autori z HumanHead: http://www.humanhead.com/headstore.htm#headgames.

Otázka: Môžem niekde nájsť zoznam všetkých komerčných hier?

Odpoveď: Na našom zozname: http://www.icculus.org/lgfaq/gamelist.php?license=commercial

Otázka: A čo zverejnené zdrojové kódy niektorých hier, dá sa o nich niekde dočítať?

Odpoveď: Na vyššie uvedenom zozname sa snažíme udržiavať aj informácie o kvalitných portoch na základe zverejnených zdrojových kódov komerčných hier.


Kde získať krabicové verzie komerčných hier (návrat)

Otázka: Kde zoženiem komerčné hry pre Linux?

Odpoveď: Existuje relatívne veľa internetových obchodov,kde nájdete komerčné hry, http://www.tuxgames.com/ napríklad ponúkajú široký výber hier pre hráčov na celom svete. Ak vám ide o komerčné hry, ktoré portovala niektorá konkrétna spoločnosť, nájdete odpoveď medzi nasledujúcimi otázkami.

Otázka: Kde nájdem hry od Loki Software?

Odpoveď: http://www.lokigames.com/ obsahuje zoznam maloobchodných predajcov:
http://www.lokigames.com/orders/resellers.php3

Otázka: Na ktoré hardvérové architektúry boli portované hry od Loki Software?

Odpoveď: zoznám nájdete na adrese http://www.icculus.org/lgfaq/lokiarchs.html.

Otázka: Kde nájdem hry od Tribsoftu?

Odpoveď: Bohužiaľ, doménu tribsoft.com už nevlastní spomínaná spoločnosť.

Otázka: Kde nájdem hry od Hyperion Entertainment?

Odpoveď: Stránky spoločnosti Hyperion (http://www.hyperion-software.biz/) zdá sa neobsahujú zoznam maloobchodných predajcov, čiže sa budete musieť uspokojiť s internetovými obchodmi ako http://www.tuxgames.com/.

Otázka: Kde nájdem hry od BlackHoleSun?

Odpoveď: BlackHoleSun už objednávky cez internet neprijímajú. Odporúčajú vám navštíviť http://www.tuxgames.com/.

Otázka: Kde nájdem hry od Linux Game Publishing?

Odpoveď: Linux Game Publishing má na svojich stránkach zoznam maloobchodných predajcov: http://www.linuxgamepublishing.com/resellers.php?

Otázka: Kde nájdem hry od Introversion?

Odpoveď: Introversion má zoznam predajcov hry Uplink na tejto adrese: http://www.introversion.co.uk/uplink/resellers.html.
Odpoveď: Hru Darwinia Introversion predáva priamo cez internet: http://www.darwinia.co.uk/store/index.html.

Otázka: Kde nájdem hry od MP Entertainment?

Odpoveď: http://www.hopkinsfbi.com/linux_distri.htm je zoznam predajcov MP Entertainment.

Otázka: Kde nájdem hry od spoločnosti Runesoft?

Odpoveď: Zoznam predajcov Runesoftu nájdete tu: http://www.rune-soft.com/englisch/partner.htm.


Dostupnosť binárnych súborov (návrat)

Otázka: Prečo stále odporúčate, aby som si hry, ktoré sú vydané v krabici iba pre Windows, ale majú Linuxové binárne súbory (väčšinou stiahnuteľné zo stránok výrobcu hry, niekedy aj s inštalátorom - krabica s hrou pre Windows sa využíva na inštaláciu dátových súborov, v niektorých extrémnych prípadoch iba na zadanie CD kľúča; veľmi zriedkavo sa inštalátor pre Linux nachádza priamo na CD), kupoval z internetových obchodoch s hrami pre Linux?

Odpoveď: Keď si kúpite hru z internetového obchodu s hrami pre Linux, počíta sa to ako predaj hry pre Linux. Ak si hru kúpite v bežnom obchode, počíta sa to ako predaj hry pre Windows. Ak chcete viac hier pre Linux, kupujte krabicové verzie hier pre Windows, pre ktoré existujú linuxové binárne súbory, od internetových predajcov linuxových hier.

Otázka: Mám doma Quake III Arena a/alebo rozšírenie Team Arena pre Windows, môžem niekde získať binárne súbory/patche pre Linux, aby som mohol túto hru hrať na Linuxe?

Odpoveď: Inštalátor pre Quake III nájdete na adrese ftp://ftp.idsoftware.com/.
Odpoveď: Ak si kúpite hru Team Arena od TuxGames, dostanete extra CD s binárnymi súbormi priamo v krabici.
Odpoveď: Prípadne sa môžete vydať open-source cestou spolu s portom http://www.icculus.org/quake3/

Otázka: Mám doma Quake 4 pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, detailné informácie o tom, ako nastaviť Quake 4 na Linuxe nájdete na adrese http://zerowing.idsoftware.com/linux/quake4/.

Otázka: Mám doma Return to Castle Wolfenstein pre Windows, dajú sa niekde získať binárne súbory/patche pre Linux?

Odpoveď: Áno, binárne súbory sa dajú získať z adresy ftp://ftp.idsoftware.com/, alebo prostredníctvom bittorrentu z http://zerowing.idsoftware.com:6969/.
Odpoveď: Iná možnosť je kúpiť si kópiu vrátane príslušných binárnych súborov od Tux Games (http://www.tuxgames.com/).

Otázka: Mám doma Wolfenstein: Enemy Territory pre Windows, dá sa niekde získať verzia pre Linux?

Odpoveď: Áno, vzhľadom k tomu, že sa firma Activision rozhodla vydať multiplayer zdarma, môžete ho získať z http://games.activision.com/games/wolfenstein/.

Otázka: Mám doma Medal of Honor: Allied Assault pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, inštalátor nájdete na http://www.icculus.org/~ravage/mohaa/. Každopádne prosím vezmite na vedomie, že verzia pre Linux obsahuje isté známe chyby.
Odpoveď: Ak si kúpite Medal of Honor: Allied Assault od TuxGames, dostanete extra CD s príslušnými binárnymi súbormi priamo v krabici.

Otázka: Mám doma Unreal Tournament pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, spoločnosť Epic poverila Loki Software vytvorením portu pre Linux. Nájdete ho na:
http://www.lokigames.com/products/ut/updates.php3.

Otázka: Mám doma Unreal Tournament 2003 pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, je na treťom CD, prečítajte si prosím poznámky k inštalácii, ktoré nájdete tu skôr, než začnete hru inštalovať.

Otázka: Mám doma Unreal Tournament pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, DVD verzia ho má na prvom DVD a CD verzia na prvom CD. Aj v tomto prípade si prečítajte poznámky k inštalácii Unreal Tournament 2003 keďže sa dajú čiastočne aplikovať aj na túto hru.

Otázka: Mám doma hru Darwinia pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, inštalátor môžete stiahnuť z http://www.darwinia.co.uk/support/linux.html.

Otázka: Mám doma Doom 3 pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, detailné informácie o tom, ako nastaviť Doom 3 na Linuxe nájdete na http://zerowing.idsoftware.com/linux/doom/. K verzii 1.3 boli podporované binárne súbory pre Linux aj čo sa týka rozšírenia Resurrection of Evil.

Otázka: Mám doma hru America's Army pre Windows, dá sa niekde získať verzia/inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, viď http://www.americasarmy.com/downloads/.

Otázka: Mám doma Neverwinter Nights pre Windows, dá sa niekde zohnať inštalátor pre Linux?

Odpoveď: Áno, viď http://icculus.org/~ravage/nwn/. Na tejto adrese nájdete aj inštalátory pre obe rozšírenia (Shadows of Undrentide a Hordes of the Underdark), ale patche (pri tvorbe prekladu aktuálny 1.66) musíte aplikovať sami po stahnutí z http://nwn.bioware.com/.

Otázka: Mám doma Tribes 2 pre Windows, na krabici je logo Loki Software, znamená to, že hra obsahuje verziu pre Linux (alebo že mám na verziu pre Linux právo)?

Odpoveď: Nie. Logo sa na krabici ocitlo ako forma poďakovania spoločnosti Dynamix partnerom z Loki Software, neznamená to, že majitelia verzie pre Windows dostanú zároveň klient pre Linux. Napriek tomu, na ftp Loki Software nájdu majitelia verzie pre Windows herný server (bez klienta) pre Linux zdarma (ftp://ftp.planetmirror.com/pub/lokigames/).

Otázka: Mám hru XY pre Windows, ktorú na Linux portuje/portovala spoločnosť XYZ, dajú sa niekde zohnať binárne súbory/inštalátor?

Odpoveď: Pokiaľ portovacia spoločnosť výslovne netvrdí opak, nie.
Vo väčšine prípadov musí portovacia spoločnosť XYZ zaplatiť pôvodným autorom YZ za to, že môžu preniesť ich hru XY na iný operačný systém, a spravidla aj tantiémy z každej predanej kópie. Keby teda poskytli binárne súbory zdarma, finančne by sa im to kruto nevyplatilo. Keď vezmeme do úvahy, že pripojenie k internetu, programátori, PR, umiestňovanie produktov na regály maloobchodných predajcov a vytváranie pozitívneho dojmu v očiach okolitého sveta sú všetko finančne veľmi náročné úkony, nie je zverejňovanie binárnych súborov zdarma schodnou metódou prevádzkovania takejto spoločnosti.


Časté nedorozumenia (návrat)

Otázka: Čo ak mám otázku, na ktorú nie je na týchto stránkach odpoveď?

Odpoveď: Najprv sa ubezpečte, že tu na ňu skutočne nie je žiadna odpoveď. To, že vaša grafická karta nespolupracuje s Unreal Tournamentom, neznamená, že odpoveď nájdete, keď dáte na tejto stránke vyhľadávať "Unreal Tournament". Ak vám hra vypisuje chybu typu XQueryDeviceState, pozreli ste sa napríklad, či nie je taká chyba zdokumentovaná v súvislosti s niektorou inou hrou? Ak vám nejde joystick v Heavy Gear 2, neznamená to ešte, že to nevyrieši odpoveď na podobnú otázku ohľadne hry Descent 3. Ste užívateľ Linuxu. Istá dávka vlastnej iniciatívy a kreatívneho uvažovania nie je nikdy na škodu. Ak to má znamenať, že si budete nútení prečítať celé tieto FAQ, považujte všetko, čo nebude obsahovať priamu odpoveď na vašu konkrétnu otázku, za cennú skúsenosť.

Otázka: Poskytujú portovacie spoločnosti nejakú podporu pre pôvodné verzie svojich portov, určené pre Windows?

Odpoveď: Vo väčšine prípadov nie. Loki Software na druhej strane poskytovali podporu pre Linuxovú verziu hry Unreal Tournament, hoci sa predávala iba krabica pre Windows.

Otázka: Keď id Software zverejnil zdrojové kódy enginov k niektorým starším hrám, znamená to, že si môžem v pohode stiahnuť aj súbory .pak, .wad a podobne?

Odpoveď: Nie, súbory .pak, .wad a podobne sa naďalej normálne predávajú. Zverejnenie zdrojových kódov hier Wolfenstein 3D, DOOM, Doom II, Quake a Quake II pod licenciou GPL neznamená, že sa prestali predávať dáta k týmto hrám, ktoré obsahujú grafiku, zvuk a mapy.

Odpoveď: To platí aj pre hry Rise of the Triad, Duke Nukem 3D a Shadow Warrior od 3D Realms a mnoho ďalších uvedených na našom zozname. Ak je hra na zozname označená ako komerčná, aj keď je dostupný zdrojový kód, znamená to, že dátové súbory musíte naďalej získať legálnym spôsobom.

Otázka: Ako je to s inými zverejnenými zdrojovými kódmi?

Odpoveď: Jediná hra, o ktorej vieme, že sa spolu so zdrojovým kódom zverejnili aj príslušné súbory s grafikou, zvukom, atď., je Abuse. Nájdete ich spolu s portom pre Linux na stránkach Abuse-sdl (http://www.labyrinth.net.au/~trandor/abuse/).

Otázka: Keďže Loki Software zbankrotovali, mám legálne/morálne právo používať pirátske kópie ich hier?

Odpoveď: Nie, a nerobte to. Nie je na tom nič nepochopiteľné. Používanie akéhokoľvek pirátskeho softvéru je jednoducho nesprávne.

Otázka: Prečo nie je na Linux portovaný klient pre Half-Life?

Odpoveď: Sierra/Valve rozhodujú o tom, kto smie prísť do kontaktu s ich kódom, a rozhodli sa, že vytvorenie portu nepovolia. Okrem toho, keby niekto chcel vydať Half-Life ako komerčnú krabicovú hru pre Linux, zrejme by si tak vykopal vlastný hrob, keďže hra už teraz obstojne funguje na softvéri, ktorý emuluje aplikačné rozhranie Windows (viď sekcia o emulátoroch).

Otázka: Predávajú portovacie spoločnosti verzie svojich hier pre Windows?

Odpoveď: Nie.

Otázka: Fungujú (niektoré) krabicové verzie portov hier pre Linux aj vo Windows?

Odpoveď: Nie. S jednou výnimkou - verzia Quake III v plechovej krabici od Loki Software sa dá rozbehať aj na Windows.

Otázka: Odporúča sa nasierať hlavného programátora tým, že mu budem zaplavovať schránku e-mailami ohľadne toho, že ak ma nedajú na zoznam beta testerov, nekúpim si finálnu verziu hry?

Odpoveď: Nie.

Otázka: Budú moje Linuxové hry v binárnej forme (bez zdrojových kódov) pre platformu x86, inštalované pomocou loki_setup, fungovať na architektúrach ps2linux/OS X/AIX/Alpha/atď?

Odpoveď: Nie.

Otázka: Tieto stránky, icculus, robia kopu parádnych portov!

Odpoveď: Zrejme ste trochu vedľa. Icculus je osoba, a nie všetko, čo nájdete na icculus.org, je jeho práca.

Otázka: Čítal som v pláne (.plan) Ryana Gordona, alebo počul na IRC, alebo čítal na holarse.de, že Ryan portuje klient pre hru ...

Odpoveď: To máte ako s Vianocami. Ak nečakáte, že dostanete klienta, možno budete príjemne prekvapení. Ak ho očakávate, zaútočia na vás prízračné légie Santa Clausa tupými predmetmi.

Otázka: Tak si teda hypoteticky predstavme, že som urobil všetko, čo som našiel na týchto stránkach, a zamrzol mi počítač. Je niečo, čo mi odporúčate urobiť namiesto tvrdého resetu, v prípade, že nemám rád fsck (kontrolu súborových systémov), pokazené súbory, a tak podobne?I

Odpoveď: Najprv skúste ctrl+alt+backspace, potom asi o pol sekundy neskôr ctrl+alt+del. Ak sa ozve pípnutie, váš počítač sa o chvíľu reštartuje a vy by ste ho mali chvíľu nechať na pokoji.
Odpoveď: Ak to nepomôže, zrejme vás zachráni magická klávesa SysRq (väčšinou tá istá ako Print Screen). V podstate by ste si mali prečítať dokumentáciu /usr/src/linux/Documentation/sysrq.txt, ale skrátená verzia je asi takáto: stlačte alt, a následne stlačte aj SysRq. Ak nemáte špeciálnu klávesu SysRq, je to Print Screen. Zatiaľ čo teda stále držíte obe klávesy stlačené, stlačte ešte "s". Chvíľu počkajte (prípadná aktivita disku sa v tomto momente považuje za dobré znamenie.) Stále držte alt a SysRq, pričom tentoraz stlačte "u". Chvíľu počkajte (aktivita disku je opäť dobré znamenie). Potom stlačte "b". Ak chcete vedieť, o čo vlastne ide, prečítajte si vyššie uvedenú dokumentáciu.

Otázka: Počul som od svojej tety Boženky, že Unreal Tournament, alebo Pong, alebo Doom 3 používa Direct X wrapper, hanba!

Odpoveď: Teta Boženka sa na počudovanie mýli. Žiadne OpenGL hry, okrem tých, ktoré sa spoliehajú na emuláciu (WINE, atď), nepoužívajú DirectX wrappery. Ani Unreal Tournament 2004, ani Unreal Tournament 2003, ani žiadna iná natívna hra.


Nekomerčný, slobodný softvér (minimálne zdrojové kódy, nejde nutne o herné dáta, ktoré by ste zrejme chceli) (návrat)

Otázka: Kde nájdem nejaký freeware/hry s licenciou GPL?

Odpoveď: http://www.freshmeat.net/
Odpoveď: http://www.happypenguin.org/
Odpoveď: http://www.linuxgames.com/
Odpoveď: Na našom zozname: http://www.icculus.org/lgfaq/gamelist.php?license=free
Odpoveď: Mnohé zo stránok s knižnicami, ktoré spomíname nižšie obsahujú zoznamy hier, ktoré tieto knižnice využívajú.


Inštalácia (návrat)

Otázka: Ako mám nainštalovať .bin resp. .run súbory?

Odpoveď: Skúste sh file.bin alebo sh file.run
Odpoveď: Ak to nepôjde, musíte dať najprv súboru práva na spúšťanie a až potom ho spustiť: chmod +x nazov_suboru.bin;./nazov_suboru.bin
Odpoveď: Ak máte stále problémy, možno ste pripojili médium s inštalátorom s možnosťou user, z ktorej vyplýva noexec. Táto možnosť, ako ste asi uhádli, znamená, že sa súbory na médiu nebudú dať spúšťať. Dopíšte do súboru /etc/fstab k danému médiu možnosti exec,user, v uvedenom poradí.

Otázka: Používam {ľubovoľný inštalátor založený na aplikácii loki_setup}, a ten mi tvrdí niečo v duchu "installation doesn't support glibc-2.1".

Odpoveď: Skôr, než spustíte setup.sh [resp. inštalátor], napíšte: export SETUP_LIBC=glibc-2.1.

Otázka: Práve som si stiahol inštalátor, a keď ho spustím, napíše mi niečo ako "/bin/sh: bad interpreter: permission denied".

Odpoveď: Skúste súbor znova stiahnuť pomocou špecializovanej utility na sťahovanie. Jednou z nich je napr. Downloader for X: http://www.krasu.ru/soft/chuchelo/.L Internetové prehliadače si niekedy na základe prvých pár riadkov inštalátora myslia, že aj zvyšok súboru je text v angličtine (a nie binárny kód).
Odpoveď: Okrem toho tiež skúste na súbor použiť chmod +x.

Otázka: Práve som si stiahol inštalátor typu loki_setup, a keď ho spustím, napíše mi "Error in MD5 checksums"!

Odpoveď: Stiahnite súbor znova, najlepšie z iného miesta, alebo na sťahovanie použite iný program. Táto chyba znamená, že sa súbor poškodil pri sťahovaní.

Otázka: Snažím sa niečo nainštalovať a stále mi to vypisuje nejaký "tail error" alebo čo!

Odpoveď: Pred spustením napíšte v terminále:
export _POSIX2_VERSION=199209

Otázka: A čo je to za chybu tá "trap" alebo "updatetrap error"?

Odpoveď: Spustite súbor pomocou /bin/bash nazov_suboru.bin alebo nazov_suboru.run namiesto /bin/sh

Otázka: Prečo mi ten istý inštalátor nejde spustiť na amd64?

Odpoveď: Nasledujúcim spôsobom súbor spustite v terminále s fingovaným 32 bitovým prostredím:
linux32 nazov_suboru.sh

Otázka: Používam distribúciu, ktorá má dosť moderné verzie knižníc glibc (debian, slackware, red hat 9 a vyššie, atď), a zdá sa, že má problémy s loki_setup-om, čo mám robiť?

Odpoveď: Môžete setup spustiť s parametrom --keep, čím uchováte súbory na disku. Potom si môžete skompilovať vlastnú verziu utility loki_setup (http://www.icculus.org/loki_setup/) a vymeniť setup a/alebo setup.gtk, a následne spustiť setup.sh.

Otázka: Mám jednu z vyššie uvedených distribúcií a teraz mi to zasa vypisuje nejakú chybu ohľadne programu loki_patch, keď sa snažím hru aktualizovať.

Odpoveď: Stiahnite si a spustite Loki Patch Fix, ktorý vám umožní aplikovať staršie patche.

Otázka: Ten inštalátor, čo som dostal s hrou Heretic 2/Myth 2, nefunguje! ~alebo~ Chcem hrať túto hru od Loki Software na inej hardvérovej architektúre!

Odpoveď: Najčastejšie sa tento problém objavuje vtedy, keď je softvér na CD zastaralý vzhľadom na aktuálny vývoj distribúcie a iného softvéru. V každom prípade si môžete stiahnuť nové inštalátory pre hry Heretic 2 a Myth 2 (a iné architektúry) z ftp Loki Software (ftp://ftp.planetmirror.com/pub/lokigames/).

Otázka: Prečo sa Unreal Tournament zjavne nechce správne nainštalovať pomocou inštalátora od Loki Software?

Odpoveď: Existuje niekoľko rôznych verzií hry Unreal Tournament, najpravdepodobnejšie bude, že máte inštalátor pre nesprávnu verziu. Verzie 'Best of Infogrames' a 'Totally Unreal' nie sú podporované vôbec. Zatiaľ čo inštalovať naopak môžete z bežne predávaného CD hry Unreal Tournament (je modré, rovnako ako obal). Alebo z CD edície Game of the Year (červené CD aj obal).
Odpoveď: CD, ktoré ste možno dostali ku karte od Creative Labs by možno tiež mohlo fungovať (ak sa budete snažiť naozaj _veľmi_ dôkladne), ale nie je to veľmi pravdepodobné. Rozhodne to nie je tak, že by ste z neho hru jednoducho nainštalovali a ona by bez problémov fungovala. V čase písania odpovede sa dal zohnať balík s hrami Unreal Tournament, Unreal a Return to Na Pali za zhruba 20 dolárov; minimálne dve z týchto hier vám budú fungovať aj na Linuxe...

Otázka: Ten Unreal Tournament sa mi stále nechce nainštalovať, mám inštalátoru upresniť adresár s CD?

Odpoveď: Áno, ak chcete inštalovať Unreal Tournament na diaľku, alebo inštalátor nevie poriadne zdetekovať vašu CD-ROM mechaniku, exportujte premennú SETUP_CDROM skôr, než spustíte inštalátor. Napríklad:

$export SETUP_CDROM=/cesta/k/cdrom
$sh ut-install-436.run
			

Otázka: Už som zadal kompletnú cestu k adresáru s CD a Unreal Tournament sa aj tak nechce nainštalovať, lebo nemôže nájsť CD!

Odpoveď: Najprv sa uistite, že má vaše jadro povolené rozšírenia Joliet (rozšírenia pre CD súborový systém iso9660 od Microsoftu), nakoľko CD hry Unreal Tournament sa lisovalo pomocou rozšírení Joliet kvôli dlhým názvom súborov; a tiež, že používate správny inštalátor pre vaše CD. Jednoduchý test správnosti vykonáte pripojením CD s hrou Unreal Tournament a vypísaním zoznamu súborov. Ak majú názvy súborov 8 a menej znakov a sú zakončené tildami (~), nemáte povolené rozšírenia Joliet. Budete musieť prekompilovať jadro a/alebo jeho moduly a povoliť tieto rozšírenia.
Odpoveď: Ak používate SuperMount alebo iný automatický pripájač súborových systémov, možno budete musieť ručne odpojiť a pripojiť CD skôr, než stlačíte "Retry". Možno tiež budete musieť zabiť (kill -9) príslušných démonov, inak CD zdetekujú a pripoja skôr ako vy.

Otázka: Práve som si kúpil Unreal Tournament 2003 a nemôžem ho nainštalovať. Inštalátor na treťom CD mi káže, aby som vložil "PLAY" CD, ale nech skúšam ktoré CD chcem, ani jedno nefunguje. Čo je vo veci?

Odpoveď: Linuxový inštalátor žiada nesprávne názvy CD. Je to dôsledok nešťastného nedorozumenia medzi vývojármi tesne predtým, než sa ohlásila finálna verzia hry. Inštalátor si pýta "play disc", "disc 1", "disc 2". V skutočnosti by mal chcieť "disc 1", "disc 2", "disc 3". To je síce nepríjemnosť, ale našťastie nie fatálna, keďže sa príslušný text využíva iba v užívateľskom rozhraní, a nie pri fyzickej detekcii CD. Jednoducho vložte ten disk, ktorý inštalátor potrebuje, a nie ten, ktorý si pýta. :)
Odpoveď: Vezmite tiež na vedomie veľmi dôležitý fakt, že pre vás platia aj všetky ostatné odpovede ohľadne hry Unreal Tournament. Predovšetkým pozor na podporu rozšírení Joliet. Keď pripojíte CD 3 s inštalátorom, mali by ste vidieť linux_installer.sh, nie linux_in.sh. Mimochodom, požadovanú možnosť (rozšírenia Joliet) nájdete v jadre (konkrétne v menu, keď si ho budete kompilovať sami) pod položkou "Filesystems" (súborové systémy). Zaškrtnite "ISO 9660 CDROM file system support" a následne "Microsoft Joliet CDROM extensions". Ak tam uvidíte aj možnosť "Rock Ridge extensions", povoľte ju tiež.
Odpoveď: Pri inštalácii by sa žiadny systémový uživateľ (typicky vy sám alebo root) nemal nachádzať v adresári s pripojeným CD (skontrolujete napr. príkazom pwd), inak vám nepôjdu pri inštalácii CD vymieňať. Takže ak urobíte napr. toto (alebo niečo v podobnom duchu):

mount -t iso9660 -r /dev/cdrom /mnt
cd /mnt
./linux_installer.sh
			

Nepôjde vám odpojiť CD, ktoré ste práve pripojili, keď si inštalátor vypýta ďalšie, keďže váš shell stále spočíva v adresári s pripojeným CD. Oveľa lepšie to bude fungovať, ak urobíte niečo ako:

mount -t iso9660 -r /dev/cdrom /mnt
cd /niekam/inam/mimo/pripojny/adresar/cdrom
/mnt/linux_installer.sh
			

Inštalátor sám seba kopíruje do $TMPDIR skôr, než sa spustí, takže by nemal blokovať prípojný bod. Ak inštalácia stále nefunguje, skopírujte inštalátor sami, aby ste sa ubezpečili, že nebude blokovať neskoršie odpájanie (unmount):

mount -t iso9660 -r /dev/cdrom /mnt
cp /mnt/linux_installer.sh $HOME
umount /mnt [testujete, či sa dá CD odpojiť]
$HOME/linux_installer.sh
			

Odpoveď: Používate Mandrivu(Mandrake)? Ak áno, budete zrejme musieť vypnúť program supermount na svojej CDROM/DVDROM mechanike, keďže sa zdá, že znemožňuje inštalátoru správne zdetekovať CDROM. Vypnete ho tak, že najprv spustíte drakconf, prejdete na "Body pripojenia" -> DVD (alebo CDROM) -> Parametre -> zrušíte zaškrtnutie supermount.
Uložte zmeny, ubezpečte sa, že sú CD kompletne odpojené, a potom inštalátor spustite znova. Budete musieť CD pripojiť manuálne, vložiť disk 3, spustiť inštalátor a všetko by malo tentoraz fungovať bez problémov.
Iné distribúcie majú vlastné prostriedky ako vypnúť supermount, na druhej strane nevieme o žiadnych (okrem Mandrivy), ktoré by ho mali štandardne zapnutý.
Odpoveď: Ak sa vám v konzole vypíše hŕba chýb ku každému inštalovanému súboru, a všetky sa týkajú rôznych zariadení v /etc/fstab, môžete ich (väčšinou) ignorovať. Ak to spôsobuje nejaké problémy, môžete dočasne príslušné riadky v /etc/fstab vykomentovať (pomocou znaku "#" na začiatku riadku). (Ak vás podobné zásahy do systému príliš znepokojujú, nižšie opísaná premenná SETUP_CDROM to dokáže ešte lepšie.)
Odpoveď: Ak máte niekoľko CD mechaník, a inštalátor sa neustále pokúša čítať z tej, kde práve inštalačné CD nemáte, a následne vypíše "mount: no media" alebo niečo podobné, jednoducho do príslušnej mechaniky vložte iné CD s Unreal Tournamentom. Inštalátor sa nielen uspokojí, ale navyše vám to ušetrí jednu výmenu CD v mechanike.
Odpoveď: Ak ste si ABSOLÚTNE istí, že máte pripojené správne CD a inštalátor s vami napriek tomu nesúhlasí, exportujte premennú prostredia SETUP_CDROM skôr, než spustíte inštalátor, a možno sa vám ho podarí oklamať (táto možnosť nebola testovaná):

export SETUP_CDROM=/cesta/k/pripojenemu/cdrom
/cesta/k/pripojenemu/cdrom/linux_installer.sh
			

Inštalátoru je jedno, či ide o skutočné CD, takže ak budete z inštalácie naozaj nešťastní, môžete ho skopírovať na harddisk, resp. pripojiť ISO obraz pomocou parametra -loop, apod. Inštalátor zisťuje či je CD pripojené iba podľa súborov v adresárovom strome. Ak máte viacero CD-ROM resp. DVD-ROM mechaník, vložte do každej CD, pripojte ho a exportujte premenné SETUP_CDROM_CD1, SETUP_CDROM_CD2 a SETUP_CDROM_CD3, inštalátor si potrebné súbory nájde priamo na označených miestach.
Odpoveď: Niekedy sa môže zdať, že inštalátor ukončí jednu časť inštalácie veľmi rýchlo, ale potom sa značne spomalí a každý súbor mu trvá celú večnosť. Je to úplne normálne. Súbory, ktoré sú komprimované do formátu "uz2" spoločnosti Epic, sa rozbaľujú veľmi dlho. Táto dekomprimácia vlastne zaberá väčšinu času práce inštalátora. Hra sa inštaluje naozaj DLHO (ostatne, dekomprimujete zhruba 2,5 GB dát).
Odpoveď: Prečítajte si toto.
Odpoveď: Ak nepomáha žiadna z uvedených možností, zvážte zaslanie e-mailu na náš mailing list, potom ako sa zaregistrujete podľa vyššie uvedeného postupu.

Otázka: Pri inštalácii Unreal Tournament 2004 vidím nejaké chyby ohľadne hlasových súborov (announcer voice files)!

Odpoveď: Neškodná chyba, tieto súbory boli v inštalátore uvedené dvakrát, raz pod správnym a raz pod nesprávnym menom. Inými slovami, určite sa nainštalovali, pokiaľ teda nemáte aj ďalšie, závažnejšie problémy.

Otázka: Nainštaloval som rozšírenie a najnovší patch na Unreal Tournament 2004 a teraz sa nemôžem hýbať ani strieľať. Prečo?

Odpoveď: Súbor User.ini, ktorý sa dostal (bohužiaľ) do rozšírenia Editor's Choice Edition Bonus Pack, je chybný. Bude treba ho odstrániť z adresára ut2004/System určeného pre celý systém a následne zmazať aj jeho lokálnu verziu v adresári ~/.ut2004/System/.

Otázka: Nemôžem odpojiť CD! Vypisuje mi to, že sa "zariadenie používa" (device in use) alebo nejaké podobné kraviny?!

Odpoveď: Musíte zistiť, ktoré procesy majú na CD otvorené súbory. Použite príkaz fuser -m /mnt/cdrom alebo podobný príkaz [ako root], aby ste zistili, ktoré procesy majú otvorené súbory na CD. Často sa stáva, že ľudia pripoja CD ako bežný užívateľ, prejdú do adresára s CD, a potom použijú príkaz su, aby získali práva superužívateľa root. Shell, v ktorom ste vykonali su, je v takom prípade stále v adresári s CD, takže sa CD nebude dať odpojiť. Minimálne do chvíle, kedy opustíte shell roota a vyjdete s bežným užívateľom z prípojného bodu.

Otázka: Ak mám inštalovaný Unreal Tournament, dá sa nejako doinštalovať pôvodný Unreal?

Odpoveď: Chunky vyrobil inštalátor presne pre tento účel, nájdete ho tu: http://icculus.org/~chunky/ut/unreal/. Taktiež sa dá získať od TuxGames: http://www.tuxgames.com/details.cgi?gameref=87

Otázka: Kúpil som si Darwiniu cez systém Steam, netušiac, že existuje aj verzia pre Linux. Mám šancu túto verziu nejako rozbehať?

Odpoveď: Áno. Keďže Darwinia v skutočnosti využíva Steam iba na prenos dát, dá sa táto verzia spojazdniť aj na Linuxe. Najprv musíte na Windows nájsť adresár s hrou. Bude to zrejme C:\Program Files\Valve\Steam\SteamApps\[názov vášho účtu]\Darwinia\. Potom musíte stiahnuť a spustiť inštalátor z http://www.darwinia.co.uk/support/linux.html. Rozhodne v inštalátore nesmiete mať zaškrtnutú možnosť "copy CD data". Keď budete mať nainštalované spúšťacie súbory z inštalátora, skopírujte súbory ".dat" z adresára Steam do podadresára lib/ vášho adresára Darwinia na Linuxe. Voilá, Darwinia by mala fungovať.
Poznámka: Introversion verziu zo Steam pod Linuxom nepodporuje kvôli možným problémom s kompatibilitou.

Otázka: Ako na Linux nainštalujem .umod súbory?

Odpoveď: http://umodpack.sourceforge.net/

Otázka: Ako presne sa inštaluje Linuxová verzia Quake III, keď mám CD pre Windows?

Odpoveď: Najprv si stiahnite point release z ftp://ftp.idsoftware.com/. Spustite ho nejako takto (číslo verzie sa zrejme bude líšiť) sh q3pointrelease_131.run.
Potom jednoducho skopírujte pak0.pk3 z CD do /usr/local/games/quake3/baseq3 Odpoveď: Prípadne sa môžete vydať open-source cestou spolu s portom http://www.icculus.org/quake3/

Otázka: Ako mám rozbehať modifikácie pre Quake III/Return to Castle Wolfenstein?

Odpoveď: Jednoducho rozbaľte mody Quake III do vlastných adresárov pod ~/.q3a/.
Odpoveď: Ak chcete inštalovať mody v rámci celého systému (pre všetkých užívateľov), rozbaľte ich do /usr/local/games/quake3/.
Odpoveď: Podobne Return to Castle Wolfenstein používa štandardne ~/.wolf/ a /usr/local/games/wolfenstein/.

Otázka: Ako nainštalujem mody a mapy pre Myth 2?

Odpoveď: Rozbaľte mod a/alebo mapu do dočasného adresára (napr. ~/docasny_adresar), potom skopírujte iba súbor s mapou do ~/.loki/myth2/plugins/. Do spomínaného adresára nekopírujte nič okrem máp a modov!

Otázka: Ako nainštalujem mody a mapy pre Unreal Tournament 2004?

Odpoveď: Inštalácia modifikácií pre Unreal Tournament 2004 je pomerne komplikovaný proces, začnime preto od máp. Rozbaľte .zip súbor s mapou do svojho adresára ~/.ut2004/Maps/.
Odpoveď: Ak chcete inštalovať modifikácie v čistých .zip súboroch, ktoré obsahujú adresáre (príkaz unzip -l NejakyMod.zip nahlási NejakyMod/nejakesuboryatd):

cd ~/.ut2004
unzip /cesta/k/NejakyMod.zip
			

Odpoveď: Ak chcete inštalovať modifikácie vo formáte ut4mod (príkaz unzip -l NejakyMod.zip nahlási NejakyMod.ut4mod):

unzip NejakyMod.zip
cd ~/.ut2004/
su -
[na požiadanie zadajte heslo superužívateľa root]
cd /usr/local/games/ut2004/System [respektíve cesta do adresára, kam ste inštalovali Unreal Tournament 2004, uvedená je štandardná cesta]
./ucc-bin umodunpack -x /cesta/k/NejakyMod.ut24mod
cp ~/.ut2004/NejakyMod/KarmaData /usr/local/games/ut2004/KarmaData
cp -R ~/.ut2004/NejakyMod /home/vase_uzivatelske_meno/.ut2004/NejakyMod
chown -R vase_uzivatelske_meno:users /home/vase_uzivatelske_meno/.ut2004/NejakyMod
exit
			

Ak nechcete súbor rozbaľovať, ale iba vypísať zoznam v ňom obsiahnutých súborov, zmeňte "-x" na "-l".
Odpoveď: Po inštalovaní akéhokoľvek modu ho spustíte pomocou nasledujúceho príkazu: ut2004 -mod=NejakyMod kde NejakyMod je rovnaký ako názov adresára, do ktorého sa inštaloval.

Otázka: Ako nainštalujem mody pre Darwiniu?

Odpoveď: Rozbaľte mody do adresára ~/.darwinia/full/mods.

Otázka: Super, stiahol som si nejaké hry, ale niektoré z nich sa nedajú skompilovať/spustiť, chýba mi niečo?

Odpoveď: Existuje niekoľko veľmi populárnych knižníc, ktoré využíva väčšina slobodných hier na Linuxe, sú to: Simple DirectMedia Layer (http://www.libsdl.org/), PLIB (http://plib.sourceforge.net/), ClanLIB (http://www.clanlib.org/), OpenAL (http://www.openal.org/) a Allegro (http://alleg.sourceforge.net).
Odpoveď: Tiež vám môžu chýbať vývojárske hlavičky k XFree86/X.org (vo väčšine distribúcií majú balíčky s nimi príponu "-devel", resp. v názve obsahujú "headers"). Niektoré distribúcie ich pri štandardnej inštalácii nezaradia a vy budete musieť nájsť verziu pre X-server, ktorý používate, resp. ho preinštalovať.

Otázka: Keď kompilujem hru, píše mi to niečo ako gz_open!

Odpoveď: Niektoré distribúcie Linuxu majú nainštalované staré verzie zlib ako /usr/X11R6/lib/libz.a a novšie verzie ako:
/usr/lib/libz.a
Ak má váš systém oba druhy libz.a súborov, odstráňte alebo presuňte /usr/X11R6/lib/libz.a
Odpoveď: Možno budete musieť tiež odstrániť /usr/X11R6/include/zlib.h

Otázka: Pri kompilácii mi to vypisuje chybu ohľadne gzgets, aj keď sa mi zdá, že sú všetky typy v poriadku?

Odpoveď: Niektoré distribúcie a/alebo inštalácie X majú veľmi starú verziu /usr/X11R6/include/zlib.h [zhruba 1.0.4]. Odstráňte ju alebo presuňte.


Jadro (návrat)

Otázka: Mám matičnú dosku nForce 2 a nejako čudne mi to mrzne!

Odpoveď: Môžete skúsiť vypnúť acpi, apic, a/alebo lapic.
Odpoveď: Množstvo dokumentácie venovanej tomuto problému nájdete na nasledujúcej adrese: http://atlas.et.tudelft.nl/verwei90/nforce2/index.html
Odpoveď: Novšie linuxové jadrá majú už v sebe obsiahnuté riešenie (2.6.6+, 2.4.26+).


Grafika (návrat)

Otázka: Ako môžem jednoznačne zistiť, či mi beží OpenGL alebo nie?

Odpoveď: Napíšte v konzole nasledujúce: glxinfo | grep direct, ak dostanete odpoveď direct rendering: Yes, je všetko v poriadku. OpenGL by malo fungovať.

Otázka: Ktoré grafické karty podporujú ovládače DRI (ktoré ovládače mám použiť pre svoju kartu)?

Odpoveď: Presnú a aktuálnu odpoveď zistíte jedine na adrese http://dri.sourceforge.net/
Odpoveď: Pokiaľ máte kartu nVidia, mali by ste sa DRI ovládačom radšej vyhnúť. S kartami nVidia používajte ovládače získané z oficiálnych stránok spoločnosti na http://www.nvidia.com/.
Odpoveď: Ak máte kartu ATi Radeon 8500 alebo ktorýkoľvek novší model, príslušné ovládače od ATi nájdete na: http:/www.ati.com/
Odpoveď: Ak máte kartu Kyro II od PowerVR, nájdete ovládače práve tu: http://www.powervr.com/Downloads.asp
Odpoveď: Ak používate distribúciu Gentoo, určite si nainštalujte ovládače nVidia zo systému portage, čiže pomocou emerge nvidia-glx a emerge nvidia-kernel. Gentoo má totiž spravidla problémy s ovládačmi stiahnutými priamo z nvidia.com. Debianisti môžu použiť ovládače z nvidia.com, alebo ovládače zo svojho balíkového systému (apt), čo by mali byť iba dve rôzne cesty k rovnako funkčnému výsledku.

Otázka: Kde nájdem nejakú ľudsky zrozumiteľnú dokumentáciu ku kartám nVidia?

Odpoveď: Súbor README pre aktuálne ovládače (8762) nájdete tu: ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-8762/README.txt. README pre architektúru AMD64: ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/1.0-8762/README.txt.

Otázka: Hrám hru XY, a tá sa mi zobrazuje iba v maličkom výseku obrazovky!

Odpoveď: Najpravdepodobnejšie je, že nemáte rozlíšenie obrazovky, ktoré hra štandardne používa, nastavené v XF86Config/xorg.conf, použite teda $EDITOR.

Otázka: Mám myš s kolieskom, ale to nefunguje, čo mám robiť?

Odpoveď: Uistite sa, že máte nastavený správny protokol, väčšina nových optických myší používa "IMPS/2". Detaily nájdete v XF86Config/xorg.conf, v časti InputDevice. Inštrukcie v nasledujúcej odpovedi vám nepomôžu, pokiaľ nemáte nastavený správny protokol.
Odpoveď: Ak používate XFree86 verzie 4.x, alebo akýkoľvek X.Org pridajte do /etc/X11/xorg.conf (alebo XF86Config) nasledujúce riadky:

Section "InputDevice"
...
Option   "Buttons"   "5"
Option   "ZAxisMapping" "4 5"
...
EndSection
			

Otázka: Mám frajerskú 5 tlačidlovú myš Microsoft Intellimouse a rád by som v hrách nejako využil bočné tlačidlá. Ako na to?

Odpoveď: Je to dosť jednoduché. Zmeňte časť s nastavením myši v XF86Config alebo xorg.conf tak, aby vyzerala zhruba nasledovne:

Section "InputDevice"
  Identifier "Mouse0"
  Driver   "mouse"
  Option "Buttons"   "7"
  Option "Protocol"   "ExplorerPS/2"
  Option "Device"    "/dev/input/mice"
  Option "Resolution"  "300"
  Option "ZAxisMapping" "6 7"
EndSection
			

Vyššie uvedenú časť prispôsobte svojmu konkrétnemu hardvéru. Ak máte napríklad PS/2 myš, použite "device" /dev/psaux. Okrem toho musíte ešte nadefinovať pri spúšťaní X príkaz, ktorý zabezpečí, že bude koliesko na myši fungovať ako predtým: xmodmap -e "pointer = 1 2 3 6 7 4 5" (ak spúšťate X ručne z príkazového riadku a používate súbor ~/.xinitrc, vložte predchádzajúci riadok práve tam), alebo pridajte nasledujúci riadok do súboru /etc/X11/Xmodmap (autor odpovede sa domnieva, že môže ísť o riešenie špecifické pre Red Hat...vyskúšajte sami):"pointer = 1 2 3 6 7 4 5"
Quake III a Return to Castle Wolfenstein tieto tlačidlá využívajú, vďaka tomu, že si (vývojár id Software) TTimo našiel čas vypočuť prosby (čítaj "otravné doprosovanie") ľudí z linuxovej komunity. Vďaka, TTimo! Čo sa týka iných hier, skúste tlačidlom kliknúť a uvidíte, či sa niečo stane. Prípadne skúste otravovať vývojára!

Otázka: Nájdem niekde ukážkový konfiguračný súbor XF86Config/xorg.conf, ktorý mi pomôže pustiť sa do dobrodužstiev s nastavovaním nVidia TwinView?

Odpoveď: Áno, Primer pre nás jeden láskavo vytvoril: http://www.icculus.org/lgfaq/files/XF86Config-twinview. Viac podobných informácií nájdete na jeho stránkach (http://www.sh.nu/nvidia/).

Otázka: Používam nVidia TwinView, pričom by som chcel na jednom monitore hrať hru a nechať druhý voľný pre iné aplikácie. Je to možné?

Odpoveď: Áno. Princíp je veľmi jednoduchý. V podstate ide o to, aby ste všetky svoje hry spúšťali v okennom režime pri rovnakom rozlíšení aké používa jeden z vašich monitorov, za predpokladu, že váš hardvér utiahne dané rozlíšenie a hra je pritom stále hrateľná. Ak to nepôjde, existuje ešte iné riešenie. Prvý spôsob môžete aplikovať takto: Spustite hru a v jej menu nastavte "okenný režim" (windowed mode, opak režimu celej obrazovky). Niekedy sa tento režim v menu hry označuje ako "full screen: no". Keď budete mať hru v okne, nastavte správcu okien tak, aby odstránil dodatočné grafické prvky okna (tzn. lištu s názvom a okraje okna). Keď sa vám to podarí, presuňte okno na požadované miesto a požiadajte správcu okien, aby si "zapamätal" jeho polohu. Možno sa teraz v rozpakoch škrabkáte na hlave s nemou otázkou, ako je asi možné presunúť okno bez lišty s názvom. Ako príklad uvedieme riešenie tohto problému v grafickom prostredí Enlightenment:
Krok 1) Odstráňte dodatočné grafické prvky: stlačte Alt, pravý klik na okno vyvolá menu. Prejdite na "Nastavenie štýlu okraja" ("Set border style") a zvoľte možnosť "bez okraja" ("borderless").
Krok 2) Presuňte okno: Podržte Alt a ľavým klikom spojeným s ťahom myši presuňte okno do požadovanej polohy.
Krok 3) Zapamätajte si nastavenia: Podržte ALT a kliknite pravým tlačidlom na okno. Zvoľte "zapamätať" (remember) a zvoľte zapamätanie polohy okna a štýlu okraja.
Voilá! Pri ďalšom spustení hry bude okno presne tam, kde ste ho nechali! Samozrejme, celá táto procedúra má aj svoje problémy. Predovšetkým - ak nepoužívate Enlightenment, budete musieť zistiť, ako vykonať vyššie uvedené kroky s vaším správcom okien. Niektoré hry tiež majú nepríjemný zvyk "uzurpovať" si myš. V takom prípade budete musieť zistiť aj to, ako myš uvoľniť. V hrách, ktoré používajú Quake III engine (napr. Quake III a Wolfenstein) stlačte tildu (~), v hrách od Loki Software použite kombináciu Ctrl-g. Druhý spôsob, ktorý môžete na celú záležitosť aplikovať, je zmena rozlíšenia monitora, na ktorom zamýšľate hru hrať. Kroky sa nelíšia od vyššie uvedeného postupu, jediný rozdiel spočíva v tom, že budete musieť nastaviť pre X dané rozlíšenie a po spustení hry sa do tohto rozlíšenia prepnúť. Pomocou xvidtune môžete zmenu rozlíšenia dokonca naskriptovať.

Otázka: Mám problémy s nastavením grafickej karty s ovládačom od DRI, kde nájdem ukážkový XF86Config/xorg.conf?

Odpoveď: Tu: http://dri.sourceforge.net/res.phtml

Otázka: Vôbec mi nefunguje 3DFx karta, a ja netuším, prečo...

Odpoveď: Používate 16-bitové farby? Všetky Voodoo karty staršie než Voodoo 4 musia bežať v 16bpp, ak chcete fuknčnú 3D akceleráciu. Zmenu docielite nasledovnou editáciou XF86Confg(-4)/xorg.conf:

Section "Screen"
...
DefaultColorDepth 16
...
EndSection
			

Otázka: Odkedy som aktualizoval svoju distribúciu a/alebo XFree86/X.org, v mnohých hrách mi prestala fungovať 3DFx karta, prečo?

Odpoveď: Najpravdepodobnejšie je, že používate sadu hier (Myth 2, Unreal Tournament, atď), ktoré boli nastavené na spoluprácu s Glide2x, ktoré nenájdete v XFree86 4.x.. Za normálnych okolností môžete v ktorejkoľvek hre prejsť na OpenGL rendering. Inštrukcie pre Unreal Tournament nájdete tu.

Otázka: Mám kartu s ovládačom DRI a v niektorých hrách sa mi na niektorých miestách spomalí vykresľovanie grafiky, prípadne je grafika na niektorých miestach poškodená...

Otázka: V niektorých hrách mi to robí efekty, kedy sa celé časti obrazovky zabudnú obnovovať, napr. ako keď prejdem cez stenu v Quake III...

Odpoveď: Najpravdepodobnejšie je, že problém spočíva v multitexturingu. Multitexturing sa dá vo väčšine hier vypnúť, ako to docieliť vo vašej konkrétnej hre už ale musíte zistiť sami.

Otázka: Používam ovládače DRI a vypisuje mi to "libGL error: failed to open DRM: Operation not permitted", čo to má znamenať?

Odpoveď: Znamená to, že sú zle nastavené práva, jednoducho pridajte do XF86Config(-4)/xorg.conf nasledujúci odstavec:

 Section "DRI"
   Mode   0666
 EndSection
			

Otázka: Mám kartu nVIDIA a vypisuje mi to, že súbor libGL.so je nedostupný.

Odpoveď: Niektoré distribúcie nevkladajú /usr/lib do /etc/ld.so.conf. Znamená to, že miesto, kam nVidia ovládače štandardne ukladajú svoje knižnice, nie je pre ne v skutočnosti následne dostupné. Editujte /etc/ld.so.conf a ubezpečte sa, že obsahuje _prinajmenšom_

/usr/local/lib
/usr/lib
/lib
/usr/X11R6/lib
			

a spustite /sbin/ldconfig.

Otázka: Grafická karta nVidia mi vždy zamrazí celý počítač a ja sa musím prihlásiť cez SSH, aby som ho vôbec mohol reštartovať.

Odpoveď: Predovšetkým - máte najnovšie ovládače?
Odpoveď: Ak áno, skúste v BIOSE vypnúť AGP, resp. ho nastaviť na nižšiu rýchlosť. Ak máte VIA chipset, rýchlosť 4x zrejme fungovať nebude.
Odpoveď: Ak používate KDE, skúste vypnúť anti-aliasované fonty. Prípadne z XF86Config/xorg.conf vykomentujte nahrávanie podpory freetype.
Odpoveď: Môžete tiež skúsiť návrat k staršej verzii ovládačov. Je to relatívne antiintuitívne riešenie, ale niektorí hráči mali viac šťastia so staršími ovládačmi.
Odpoveď: Skontrolujte svoj /etc/X11/XF86Config(-4)/xorg.conf.. Jeden je obsiahnutý aj v distribúcii nVidia ovládača. Chunky sprístupnil ten svoj ako jednoduchý príklad na nasledujúcej adrese: http://www.icculus.org/lgfaq/XF86Config
Odpoveď: [Vďaka za odpoveď patrí Johanovi Schuringovi], Ak používate Mandrake/Mandrivu a vypisuje vám to chybu "extension glx not found", resp. vám to pri spustení akejkoľvek akcelerovanej aplikácie vypíše "suitable visual not found" (alebo niečo v tom zmysle), budete možno musieť zmeniť riadok

Load "glx"
			

na

Load "/usr/X11R6/lib/modules/extensions/libglx.so"
			

Otázka: Urobil som všetko, ako ste písali, a ovládače od nVidia sa mi stále nenahrávajú korektne - síce fungujú, ale OpenGL mi nejde dostatočne rýchlo, atď.

Odpoveď: Skontrolujte, či ste karte pridelili IRQ (tento problém sa týka iba ľudí s pci kartami). Ak ste na to zabudli, pri nahrávaní modulu nvidia sa vypíše hlásenie, ktoré ale zrejme nestihnete prečítať, keďže sa v danej fáze hlásenia striedajú rôzne výpisy veľmi rýchlo.

Otázka: V rôznych hrách sa mi stáva, že celý program spadne, a nijako sa mi nedarí to vyriešiť. Občas sa to stáva, keď mením rozlíšenie obrazovky...S

Odpoveď: Najprv sa porozhliadnite po aktualizáciách. Aj keby to boli len beta verzie, napriek tomu môžu niekedy podobné problémy vyriešiť. Taký prípad je napr. Tribes 2 na ftp mirrore spoločnosti Loki Software (ftp://david.hedbor.org/).
Odpoveď: Môžete tiež vyskúšať v terminále (z ktorého neskôr spustíte hru) nasledujúci príkaz:
export LD_PRELOAD=/usr/lib/libGL.so
Odpoveď: Ak sú pády hry náhodné a máte procesor Athlon (tzn. hra vám nespadne vždy po štarte, ale na náhodnom mieste už v priebehu hry), skúste pri bootovaní z vášho zavádzača poskytnúť jadru parameter mem=nopentium. Ak to pomôže, môžete túto možnosť pridať do /etc/lilo.conf (ak používate zavádzač Lilo) ako append="mem=nopentium".. Po pridaní musíte lilo znova spustiť: lilo -v, čím skontrolujete prípadné problémy s konfiguračným súborom. V novších jadrách môže byť tento problém už vyriešený.

Otázka: Ovládač od nVidia má strašne pomalé vykresľovanie 2D grafiky! Čo mám robiť?

Odpoveď: X používa Memory Type Range Register (známy tiež pod názvom "mtrr", dokumentáciu nájdete v /usr/src/linux/Documentation/mtrr.txt. Zistite, či máte v jadre zapnutú podporu mtrr: cat /proc/mtrr. Ak tento súbor nemáte, nemáte ani mtrr. Prekompilujte jadro a zapnite príslušnú podporu. Pri konfigurácii nájdete danú položku pod "Processor Type and Feature". Povoľte ju. Okrem toho je známy problém s nVidia ovládačmi verzie 1-0.4191, kde je 2D vykresľovanie jednoducho pomalé. V tom prípade to nemá nič spoločné s mtrr. Od verzie 1.0-4349 sa výkon v 2D podstatne zlepšil.

Otázka: Mám nejaké iné problémy s grafickou kartou nVidia, je ešte niečo ďalšie, čo by som mohol vyskúšať?

Odpoveď: Skompilovali ste si vlastné jadro? Máte chipset VIA? Ubezpečte sa, že ste zapli jeho podporu v jadre. Sú tam isté explicitné (t.j. týkajú sa výslovne vášho chipsetu) položky, ktoré musíte povoliť.
Odpoveď: Ubezpečte sa, že ste grafickej karte pridelili IRQ. Robí sa to v BIOSe a príslušná položka sa väčšinou volá "Assign IRQ to VGA".T V Linuxe vám informácie o IRQ karty poskytne príkaz lspci -v. Nespoliehajte sa na cat /proc/interrupts! Informácia o IRQ vašej grafickej karty sa tam totiž nezobrazí, pokiaľ ju už nepoužíva nejaký ovládač, čo sa samozrejme nestane, kým nie je správne nastavený.
Odpoveď: Ubezpečte sa, že ste nainštalovali modul nvidia, a že sa ten nahral. To, či sa nahral, zistíte pomocou lsmod | grep nvidia. Ak sa nenahral, skúste ho nahrať ručne príkazom insmod nvidia.
Odpoveď: Možno sa pri kompilácii/inštalácii modulu nvidia nvidia objavujú chybové hlásenia.. Pri kompilovaní modulu (nvidia) zo zdroja (.tar.gz alebo zdrojový .rpm či .deb balík), musíte použiť zdrojový strom aktuálne používaného jadra. Ak si jadro kompilujete sami, zdrojový strom bude zrejme v /usr/src/linux, všetko by malo fungovať správne za predpokladu, že je to naozaj strom aktuálne bežiaceho jadra. Ak používate distribučné jadro, ubezpečte sa, že máte nainštalované balíky so zdrojovými kódmi aktuálne používaného jadra. (ak napr. používate RedHat, nainštalujte balíky kernel-source a kernel-headers z inštalačného CD).

Otázka: Spadla mi hra a ja sa nemôžem vrátiť do normálneho rozlíšenia pomocou CTRL ALT +/-

Odpoveď: Budete musieť spustiť xvidtune -unlock.

Otázka: Spadla mi hra a zdá sa, že už nemôžem robiť vôbec nič.

Odpoveď: Skúste kombináciu CTRL ALT Backspace (všetko stlačiť súčasne), čo by malo zabiť X server. Ak ani to nepomôže, najrozumnejšie bude prihlásiť sa pomocou SSH a buď počítač reštartovať, alebo skúsiť nejaký vlastný recept na riešenie problému

Otázka: Môžem používať OpenGL s Myth 2?

Odpoveď: Ak máte najnovší patch, áno.

Otázka: Ako zapnem OpenGL hmlu v Heavy Gear 2?

Odpoveď: Spustite hru pomocou hg2 -g, čím zapnete pravú OpenGL hmlu. Ak váš ovládač nepodporuje túto možnosť, skúste hru spustiť s hackom hg2 -x.

Otázka: Snažím sa spustiť {Quake III, alebo Return to Castle Wolfenstein}a vypisuje mi to chybu ohľadne libMesaVoodooGL-xxx-xxx-xxx.

Odpoveď: Spustite hru s parametrom +seta r_gldriver /usr/lib/libGL.so (ak máte kartu nVidia) alebo +seta r_gldriver /usr/X11R6/lib/libGL.so (v ostatných prípadoch). Túto operáciu by malo stačiť vykonať raz.

Otázka: Ako spustím Quake 4 vo widescreen režime?

Odpoveď: Otvorte súbor ~/.quake4/q4base/Quake4Config.cfg vo svojom obľúbenom editore. Zmeňte premenné seta r_aspectRatio "1" na 0 ak chcete pomer 4:3, 1 ak chcete 16:9, alebo 2 ak chcete 16:10.
Potom zmeňte rozlíšenie tak, aby sedelo k zvolenému pomeru, napríklad hlavný redaktor týchto stránok má nastavený pomer 16:10, takže používa rozlíšenie: seta r_customHeight "1050"
seta r_customWidth "1680"

Napokon zmeňte r_mode na "-1". Hra by sa mala odteraz spúšťať vo widescreen režime so správnym rozlíšením.

Otázka: Hra XY v OpenGL mi beží strašne pomaly...

Odpoveď: Vaša hra zrejme používa pre OpenGL nesprávnu knižnicu. Vyskúšajte vyššie uvedené riešenie problému s hrami Quake III/Return to Castle Wolfenstein a libmesavoodoo-atď.
Ak ide o Unreal Tournament, editujte konfiguračný súbor a ubezpečte sa, že odkazuje na správnu OpenGL knižnicu.
Hry od Loki Software je možné väčšinou spustiť s parametrom, ktorý im ukáže správnu OpenGL knižnicu. Spustite "nazov_hry --help", aby ste zistili konkrétne informácie. Pozrite sa na všetky konfiguračné súbory, ktoré nájdete na miestach spomínaných v časti Konkrétne hry.
Odpoveď: Ak máte kartu inú než nVidia, zistite, či X vo svojom zázname hlási "direct rendering enabled"; nájdete ho vo (/var/log/XFree86.0.log resp. /var/log/Xorg.0.log). Ak nehlási, ubezpečte sa, že v /etc/X11/XF86Config (resp. /etc/X11/xorg.conf) nahrávate modul dri.
Odpoveď: V každom inom prípade (a je to vlastne lepšie, čistejšie riešenie), sa musíte zbaviť nesprávnych knižníc vo svojom systéme. Spustite ldd /usr/bin/X11/glxgears (prípadne zvoľte inú triviálnu aplikáciu, ktorá používa OpenGL) a zistite, ktorú libGL aplikácia používa. Ak používa nesprávnu knižnicu [detaily viď vyššie], bude rozumnejšie sa jej zbaviť, keďže vám vo vašej snahe príliš nepomáha.
Odpoveď: Možno používate grafickú kartu od ATi - ATi z nezmámych dôvodov zatiaľ nevydali ovládače pre Linux, ktoré by stáli za veľa (či už sa to týka rýchlosti alebo množstva funkcií). V ideálnom prípade vymeňte svoju ATi kartu za nejakú inú, alebo sa naďalej utešujte nádejou, že sa ATi jedného dňa rozhodnú na podporu Linuxu utratiť nejaké skutočné peniaze (v poslednej dobe sa situácia mierne zlepšuje). DRI ovládače pre karty ATi sú momentálne zastaralé a zrejme ešte horšie než proprietárne ovládače od ATi (aj tu sa situácia medzičasom zlepšuje).

Otázka: Menu v Unreal Tournament vyzerajú čudne, možno majú dokonca namiesto textu čierne obdĺžniky, čo s tým mám robiť?

Odpoveď: Zapríčiňujú to niektoré poruchové implementácie OpenGL. Budete musieť editovať súbor ~/.loki/ut/System/UnrealTournament.ini. Nájdite riadok v časti RenderDevice, kde sa píše UsePalette. Zmeňte hodnotu z 1 na 0.

Otázka: Unreal Tournament mi na grafickej karte s DRI ovládačom spadne vždy, keď stlačím Esc, aby som preskočil úvodný film.

Odpoveď: Môžete skúsiť v konzole nastaviť SDL_VIDEO_X11_DGAMOUSE=0 skôr než spustíte Unreal Tournament:

export SDL_VIDEO_X11_DGAMOUSE=0
ut
			

Otázka: Ako po inštalácii zmením renderer v hre Unreal Tournament?

Odpoveď: Poznámka: odporúča sa používať OpenGL renderer, nie SDLGL. Vývoj OpenGL renderera pokračoval dlho po tom, ako sa prestalo s prácou na SDLGL rendereri, takže je prvý spomínaný jednak rýchlejší, jednak podstatne spoľahlivejší.
Odpoveď: Editujte súbor ~/.loki/ut/System/UnrealTournament.ini.
Odpoveď: Ak chcete SDLGL renderer:

[Engine.Engine]
GameRenderDevice=SDLGLDrv.SDLGLRenderDevice
WindowedRenderDevice=SDLGLDrv.SDLGLRenderDevice
RenderDevice=OpenGLDrv.SDLGLRenderDevice
			

Odpoveď: Ak chcete OpenGL renderer:

[Engine.Engine]
GameRenderDevice=OpenGLDrv.OpenGLRenderDevice
WindowedRenderDevice=OpenGLDrv.OpenGLRenderDevice
RenderDevice=OpenGLDrv.OpenGLRenderDevice
			

Odpoveď: Ak chcete Glide renderer (karty Voodoo 1/2/3 pod XFree86 3):

[Engine.Engine]
GameRenderDevice=GlideDrv.GlideRenderDevice
WindowedRenderDevice=GlideDrv.GlideRenderDevice
RenderDevice=GlideDrv.GlideRenderDevice
			

Odpoveď: Ak chcete softvérový renderer:

[Engine.Engine]
GameRenderDevice=SDLSoftDrv.SDLSoftwareRenderDevice
WindowedRenderDevice=SDLSoftDrv.SDLSoftwareRenderDevice
RenderDevice=SDLSoftDrv.SDLSoftwareRenderDevice
			

Otázka: Unreal Tournament 2003 (alebo 2004) beží príšerne pomaly!

Odpoveď: Používa vaša grafická karta AGP? A ste si istí?
Odpoveď: Pozrite sa do ~/.ut2003/System/UT2003.log (resp. ~/.ut2004/System/UT2004.log) a hľadajte riadok:
WARNING: Couldn't allocate AGP memory - turning off support forGL_NV_vertex_array_range
čím si definitívne overíte používanie AGP (ak tam daný riadok je, AGP sa nevyužíva).

Otázka: OK, zdá sa, že nemám AGP/stále to beží pomaly.

Odpoveď: Skúste zmeniť AGP systém z NVAGP na AGPGART, resp. naopak. Podrobnosti nájdete v dokumentácii od nVidia.
Odpoveď: OpenGL rendering v hre Unreal Tournament 2003/2004 je veľmi obmedzený kapacitou CPU.
Odpoveď: Máte nastavenú príliš vysokú kvalitu zobrazenia alebo rozlíšenie obrazovky? Unreal Tournament 2003/2004 je nová hra s vysokými požiadavkami na hardvér. Ľudia, ktorí sú zvyknutí hrať staršie hry v rozlíšení 1280x1024 (a vyšších) zrejme zistia, že Unreal Tournament 2003/2004 je pri takom rozlíšení podstatne pomalší.

Otázka: Kde zistím svoj frame rate (počet vykreslení obrazovky za sekundu) v Unreal Tournament 2003/2004?

Odpoveď: Otvorte konzolu stlačením `(na klávesnici znak pod tildou vľavo od jednotky) a napíšte stat fps.

Otázka: Ako urobím screenshot (snímku obrazovky) v Unreal Tournament 2003/2004?

Odpoveď: Stlačte klávesu F9.

Otázka: V hre Unreal Tournament 2003/2004 mi to vypisuje hlásenie o Xlib: extension "XiG-SUNDRY-NONSTANDARD", atď!

Odpoveď: Nepodliehajte panike, tieto hlásenia, podobne ako hlásenie o ALC_EXT_capture, sú neškodné.

Otázka: Mám grafickú kartu Radeon. Prečo sa mi nedá spustiť Unreal Tournament 2003?

Odpoveď: Unreal Tournament 2003 využíva vo veľkej miere kompresiu Savage Texture (hovorovo označovanú S3TC). Keďže vaše ovládače nepodporujú S3TC, mali by ste prejsť na ich najnovšiu verziu, ktorá by mala S3TC podporovať.
Odpoveď: Xi Graphics (http://www.xig.com/) ponúkajú pre Radeon ovládače s podporou S3TC. Dávajte si ale pozor, tieto ovládače stoja peniaze a nikto z autorov/editorov LGFAQ ich zatiaľ netestoval.
Odpoveď: Najnovšia verzia hry Unreal Tournament 2003 sa dokáže s S3TC vysporiadať softvérovo. V súčasnosti od tejto možnosti neočakávajte nič prevratného, ak s tým však vývojári DRI ovládačov neskôr niečo urobia, mohlo by to na počítačoch s veľmi rýchlou CPU byť hrateľné riešenie.

Otázka: Mám veľmi starú grafickú kartu TNT alebo TNT2, ktorú som kúpil za päťdesiat korún na tržnici, stavím sa, že na nej bude v pohode bežať Unreal Tournament 2003?

Odpoveď: Nie. Vaša karta nepodporuje S3TC, aj keď je táto funkcia podporovaná ovládačmi nVidia. Viď vyššie a nižšie uvedené odpovede - nie že by na tom záležalo, keďže vaša karta je na moderné grafické enginy jednoducho príliš pomalá.

Otázka: Vždy, keď spustím Unreal Tournament 2003, vypíše mi to hlásenie "OpenGL renderer relies on DXTC/S3TC support", a program sa ukončí. Čo to má znamenať?

Odpoveď: Opäť ide o funkciu nepodporovanú ovládačom. Skôr než si zahráte, musia vaše OpenGL ovládače podporovať kompresiu S3TC. Ako sme spomenuli, v novom patchi je zahrnuté softvérové riešenie, ktoré je ale omnoho pomalšie.

Otázka: Unreal Tournament 2003/2004 skončí s tým, že vypíše hlásenie o DRI a GL_EXT_bgra alebo glDrawRangeElements, čo to znamená?

Odpoveď: Ak používate ovládače nvidia, glxinfo hlási správne informácie, a vám sa napriek tomu zobrazuje toto hlásenie, robia vám v systéme neplechu knižnice mesa, ktorých sa budete musieť zbaviť. SDL hľadá libGL inde než glxinfo. Mimochodom, Quake III nepoužíva SDL, takže môže pokojne fungovať, s hrou Unreal Tournament 2003/2004 to nemá nič spoločné.

Otázka: Prečo nemá moja hra založená na Unreal Engine 2 detailné tiene a nezobrazuje moje meno na licenčnom štítku Hellbendera?

Odpoveď: Počínajúc patchom 3369 pre Unreal Tournament 2004 bola spomínaná funkcia pridaná aj do verzie pre Linux. Ďalšie hry založené na Unreal Engine 2 budú zrejme nasledovať. Ak chcete využívať tieto funkcie, budete potrebovať najnovšie ovládače od nVidia(min. 7676) resp. ATi a musíte nastaviť hodnotu "UseRenderTargets=True" v časti "[OpenGLDrv.OpenGLRenderDevice]" súboru UT2004.ini. Ak chcete vidieť realistické tiene, musíte tiež nastaviť "bPlayerShadows=True" a "bBlobShadow=False" v sekcii "[UnrealGame.UnrealPawn]" súboru User.ini.

Otázka: nvagp alebo agpgart? Ktorú možnosť zvoliť, keď používam ovládač nVidia?

Odpoveď: Je to v konečnom dôsledku v podstate otázka stability. V začiatkoch ovládača nvidia bol nvagp stabilnejší, ale niekedy tiež pomalší. Niekedy tiež nvagp nepodporoval nejaký konkrétny chipset, takže ste mali na výber: agpgart, alebo nič. V dnešnej dobe panuje všeobecná zhoda na tom, že agpgart je o niečo rýchlejší a nvagp o niečo stabilnejší. Je to tak trochu stávka do lotérie, a dosť záleží na vašom konkrétnom hardvéri. Skúste najskôr agpgart. Ak funguje, super! Ak je počítač nestabilný, použite nvagp. Ak je stále nestabilný, možno bude lepšie vypnúť agp úplne.

Otázka: Prečo nemôžem zároveň používať framebuffer v konzole a ovládač nVidia?

Odpoveď: V podstate ide o to, že konzola s framebufferom (s pekným obrázkom pri bootovaní, malými fontami a podobnými nezmyslami) je vlastne ovládač, ktorý používa vašu kartu nVidia. Ovládač nVidia pre X (x.org, xfree86, natx) je oproti tomu ovládač, ktorý vám dožičí 3D akceleráciu, plus nejaké zaujímavé 2D funkcie (twinview, apod.), a ktorý využíva tú istú kartu. Ak sa pokúsite používať oba ovládače naraz, budú sa oba snažiť komunikovať s grafickou kartou, čím vzniká konflikt. Inštalačný skript nvidia vás ani nenechá nainštalovať ovládač, ak máte do jadra zakompilovaný ovládač pre framebuffer rivafb. S ovládačom framebufferu vesafb to zo začiatku ako-tak pôjde, ale neskôr zrejme narazíte na problémy. Dokonca aj súbor NVIDIA README obsahuje poznámku, že ovládač pre framebuffer a ovládač nVidia nie je možné používať súčasne.

Takže si to zhrnieme:
Framebuffer = ovládač
nVidia = ovládač
Dva ovládače = konflikt.
Konflikt = vojna!

Vypnutie ovládača pre framebuffer v jadre znamená buď zmeniť konfiguráciu jadra (oddelenie Console Drivers - Frame Buffer Support), vypnutie ovládača v zavádzači systému (append="video=rivafb:off" pre lilo, používatelia programu grub pridajú iba video=rivafb:off), alebo musíte zabrániť modulu s ovládačom, aby sa vôbec nahral (nájdete v dokumentácii svojej distribúcie ohľadne nahrávania modulov). Ak je teda dotyčný ovládač vôbec skompilovaný ako modul (lsmod, hľadajte rivafb resp. vesafb.)

Otázka: Ako sa dá počas hry v Quake III zobraziť frame rate?

Otvorte konzolu stlačením `(na klávesnici znak pod tildou vľavo od jednotky) a napíšte /cg_draw fps 1.

Otázka: Ako môžem počas hry v Return to Castle Wolfenstein zobraziť frame rate?

Odpoveď: Otvorte konzolu stlačením `(na klávesnici znak pod tildou vľavo od jednotky) a napíšte /toggle cg_drawfps. Keď sa vám sledovanie zunuje, môžete zobrazenie frame rate rovnakým príkazom zasa vypnúť.

Otázka: Ako spustím FreeSpace 2 v režime celej obrazovky?

Odpoveď: Editujte súbor FreeSpace2.ini/FreeSpace2Demo.ini a do časti [Default] pridajte:
Fullscreen=1

Otázka: Ako prepnem FreeSpace 2 do rozlíšenia 1024x768?

Odpoveď: Editujte súbor FreeSpace2.ini/FreeSpace2Demo.ini a v časti [Default] zmeňte:
Videocard=OpenGL (640x480)
na
Videocard=OpenGL (1024x768)

Otázka: Ako v Tribes 2 zapnem iné rozlíšenie, než aké je v herných menu?

Odpoveď: Editujte súbor ~/.loki/tribes2/base/prefs/ClientPrefs.cs. Vyhľadajte: $pref::Video::resolution

Otázka: Ako v Linuxe pretaktujem svoju grafickú kartu nVidia?

Odpoveď: Túto funkciu poskytuje utilita nvclock. http://www.linuxhardware.org/nvclock/

Otázka: Používam na desktope rozlíšenie YYYxZZZ a hry sa mi v akomkoľvek inom rozlíšení odmietajú správne spúšťať.

Odpoveď: Musíte príslušné rozlíšenia pre hry pridať do oddelenia screen v súbore /etc/X11/XF86Config(alebo xorg.conf):

Section "Screen"
  Identifier "Screen AGP"
  Device   "GFII GTS"
  Monitor   "Chuntex"
  DefaultColorDepth 24
  Subsection "Display"
    Depth    24
    Modes    "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
  EndSubsection
EndSection
			

Otázka: Ako nastavím premenné prostredia, aby som mohol zapnúť rôzne srandovné efekty na grafickej karte nVidia?

Odpoveď: export NAZOVPREMENNEJ=HODNOTA, takže ak napr. chcete Full Scene Anti-Aliasing, zadáte export __GL_FSAA_MODE=4 ešte pred spustením hry. V dokumentácii nVidia nájdete zoznam všetkých možností.

Otázka: Existuje nejaký jednoduchý, grafický spôsob ako meniť nastavenia karty nVidia, ako napr. anti-aliasing?

Odpoveď: Áno, nVidia na to poskytuje pod licenciou GPL utilitu nvidia-settings (zdroj: ftp://download.nvidia.com/XFree86/nvidia-settings/). Dodáva sa spolu s ovládačmi nVidia a užívateľskou príručkou (ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/nvidia-settings-user-guide.txt .)

Otázka: Ako si v ovládačoch nVidia vynútim zapnutie funkcií Side-Band-Addressing a Fast-Writes?

Odpoveď: Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že tieto nastavenia môžu znížiť stabilitu systému. Ak aj napriek tomu túžite zvýšiť svoj frame rate zhruba o 0.00000002%, nahrajte modul nvidia.o s parametrami NVreg_EnableAGPSBA=1, a NVreg_EnableAGPFW=1 nasledujúcim spôsobom:
modprobe nvidia NVreg_EnableAGPSBA=1 NVreg_EnableAGPFW=1

Otázka: Mám grafickú kartu inú než nVidia a Neverwinter Nights sa odmietajú rozbehnúť, čo s tým?

Odpoveď: Gothmog of A z diskusného fóra BioWare vytvoril patch, ktorý obchádza tento problém, užívatelia ATi ho môžu vyskúšať. Stiahnete ho z: http://mschoder.bei.t-online.de/nwnati.tar.gz. Najnovšia verzia klienta od Bioware by nemala xdelta patch vyžadovať. Rôzni užívatelia hlásili úspešné použitie patchu s kartami TNT2, Matrox 450 a Voodoo5.

Otázka: Neverwinter Nights nebežia v okne, dá sa to nejako zmeniť?

Odpoveď: Editujte súbor nwn.ini, zmeňte FullScreen=0 na Fullscreen=1 a pridajte za tento riadok ďalší riadok nasledujúceho znenia: AllowWindowedMode=1. Napriek tomu, že hra pobeží v okne, budete musieť mať príslušné rozlíšenie definované v konfiguračnom súbore X (t.j. XF86Config resp. xorg.conf).

Otázka: Screenshoty Darwinie, ktoré som vytvoril pomocou klávesy "p" sú akési čierne. Prečo?

Odpoveď: Stáva sa to vtedy, keď Darwinia beží v rovnakom rozlíšení ako váš desktop. V súčasnosti nie sú známe nijaké riešenia okrem zmeny rozlíšenia desktopu resp. hry.


Zvuk (návrat)

Otázka: Ako zistím, akú mám vlastne na počítači zvukovú kartu/chipset?

Odpoveď: Väčšinou pomocou príkazu cat /proc/pci | less a/alebo cat /proc/isapnp (podľa typu zbernice).

Otázka: Ako donútim svoju zvukovú kartu/chipset Crystal 4232 aby začala fungovať?

Odpoveď: modprobe cs4232 io=0x534 irq=5 dma=1 dma2=0 a nezabudnite, že hoci tieto nastavenia úspešne použil jeden z autorov týchto stránok, vaše konkrétne parametre sa môžu líšiť.

Otázka: Ako donútim svoj Sound Blaster Live! aby začal fungovať?

Odpoveď: modprobe emu10k1. Pozrite sa aj na nasledujúcu adresu: http://opensource.creative.com/.

Otázka: Pužívam SDL hru XY, ktorá používa SDL aj pre zvuk, môžem nejako upresniť svoje DSP (zvukové zariadenie)?

Odpoveď: Áno, použite export SDL_PATH_DSP=/dev/dsp. Ak chcete zvuk vypnúť, nastavte ho na /dev/null.

Otázka: Ako môžem takýmto SDL hrám určiť, ktorý ovládač majú používať (OSS...ALSA)?

Odpoveď: export SDL_AUDIODRIVER=dsp, iné možnosti sú:

Otázka: Používam Gnome alebo KDE a v niektorých programoch mi síce zvuk funguje, ale v hrách väčšinou nie...

Odpoveď: Vaše grafické prostredie takmer určite používa zvukový server. Gnome väčšinou používa esound (vypnete pomocou killall -9 esd). KDE zasa používa artsd (killall -9 artsd) Oba zvukové servery je tiež možné vypnúť pomocou ovládacích prostriedkov daného prostredia. V prostredí Gnome napr. prostredníctvom utility gnomecc (alebo Desktop => Predvoľby => Zvuk a nezaškrtnúť "povoliť spustenie zvukového serveru"; potom reštart). V KDE môžete otvoriť ovládacie centrum KDE -> Zvuk -> Zvukový server -> odznačte "Spustiť aRts pri štarte KDE" a reštartovať.

Otázka: V hre Unreal Tournament sa mi so zvukom dejú čudné veci, napr. sa oneskoruje za obrazom, a to mi nebeží arts ani esd.

Odpoveď: Skompilujte najaktuálnejšiu CVS verziu OpenAL (>http://www.openal.org/), alebo, ak sa na to necítite, riaďte sa postupom v nasledujúcej odpovedi (čím ale získate nižšiu kvalitu zvuku):
Odpoveď: [Vďaku za odpoveď si zaslúži Adam Kirchhoff] Používate komerčné ovládače OSS? Istá "funkcia" nekomerčnej verzie a ovládačov ALSA môže spôsobovať čudné efekty. Unreal Tournament obsahuje vlastný zvukový ovládač, ktorý by to mal vyriešiť za vás. V časti:

[Engine.Engine]
			

konfiguračného súboru zmeňte riadok

AudioDevice=ALAudio.ALAudioSubsystem
			

na:

AudioDevice=Audio.GenericAudioSubsystem
			

Otázka: Moja zvuková karta Aureal nefunguje s hrou XY alebo XYZ, kde mám hľadať pomoc/novšie ovládače?

Odpoveď: Tu: http://aureal.sourceforge.net/
Odpoveď: Tiež môžete do ~/.openalrc pridať nasledujúce: (define native-use-select #f)
Odpoveď: Ak nepomôže nič iné, skúste ešte tento archív s upraveným zdrojom ovládača: http://www.icculus.org/lgfaq/files/q3auhack.tar.gz

Otázka: Uplink (s patchom 1.2) mlčí ako hrob!

Odpoveď: Aktualizujte na najnovšiu verziu, všetko by malo byť ok (a nebudete potrebovať esd).

Teraz je zasa zvuk v Uplinku trhaný, v čom je problém?

Odpoveď: Bude treba použiť utilitu renice na X a Uplink. Najprv použite ps auxw | grep X, čím zistíte číslo procesu (PID) X, potom zadajte renice 10 <pid X>. Potom zadajte ps auxw | grep uplink, čím zasa zistíte PID Uplinku, a následne zadajte renice 10 <pid Uplinku>.

Otázka: Mám Sound Blaster Live a Red Hat 7.3, s najnovším patchom mi Uplink vydáva akési šumy!

Odpoveď: Možno vám pomôžu najnovšie ovládače: http://sourceforge.net/projects/emu10k1/.

Otázka: Unreal Tournament 2003/2004 vydáva príšerné, resp. nijaké zvuky!

Odpoveď: Skúste toto:
echo "(define devices '(sdl))" > ~/.openalrc

Otázka: Ako v hre Unreal Tournament 2004 zapnem Text-to-Speech?

Odpoveď: Skúste nasledujúce inštrukcie:

 1. Nainštalujte festival (http://www.cstr.ed.ac.uk/projects/festival/, užívatelia Gentoo zadajú iba emerge festival)
 2. Inštalujtespeechd (http://www.speechio.org/speechd.html, užívatelia Gentoo zasa iba zadajú emerge speechd)
 3. Spustite speechd.
 4. Editujte súbor ~/.ut2004demo/System/UT2004.ini, nájdite časť s [SDLDrv.SDLClient] a pridajte riadok TextToSpeechFile=/dev/speech.
 5. Spustite Unreal Tournament 2004.
 6. Povoľte v hre TTS.
 7. ???
 8. Profit!!

Otázka: S Text-to-Speech mi Unreal Tournament 2004 hneď na začiatku zamrzne!

Odpoveď: Buď nebeží speechd, alebo je v súbore /etc/hosts adresa 127.0.0.1 nastavená na meno počítača a nie na localhost. 127.0.0.1 má byť vždy nastavená iba na localhost.

Otázka: Ako v hre Unreal Tournament 2004 zapnem VoIP?

Odpoveď: Ak používate ALSA, vytvorte súbor~/.openalrc a sledujte tieto inštrukcie:

Je dosť možné, že sa na svojom konkrétnom systéme budete musieť trochu pohrať s hodnotami vstupných a výstupných zariadení, na Live! Value so surroundom by ste napr. zrejme použili (define alsa-out-device "surround40:0,0") a (define alsa-in-device "hw:0,0").

Otázka: Hra založená na Quake engine sa svojvoľne ukončuje a zobrazí chybové hlásenie ohľadne mmap!

Odpoveď: Vaša zvuková karta/chipset v kombinácii s ovládačom nepodporuje danú funkciu. Ak však používate KDE/arts, možno sa vám podarí obísť to pomocou prepínača -m, ktorý posuniete artsdsp wrapperu.
Odpoveď: Alebo prejdite na open-source Quake III port, ktorý nájdete na icculus.org: http://www.icculus.org/quake3/

Otázka: Ako v hre Quake III vypnem zvuk?

Odpoveď: quake3 +s_initsound 0

Otázka: Quake III nevydá ani hlások, pritom používam ovládače ALSA!

Odpoveď: echo "quake3.x86 0 0 direct" > /proc/asound/card0/pcm0p/oss
Odpoveď: Pozor, toto sa týka všetkých hier, ktoré nepodporujú ALSA a potrebujú audio s mmap, stačí zmeniť meno spustiteľného súboru (quake3.x86 napr. na et.x86, ak ide o Enemy Territory.)
Odpoveď: Alebo prejdite na open-source Quake III port, ktorý nájdete na icculus.org: http://www.icculus.org/quake3/

Otázka: Je na Linuxe dostupný EAX alebo nejaký iný proprietárny 3D zvukový systém?

Odpoveď: Nie. Nikto sa zatiaľ neodhodlal prevziať podporu EAX. Ani ALSA, ani OSS (slobodný či komerčný) nepodporujú EAX a ani nijaký iný proprietárny 3D zvukový systém.

Otázka: Existuje pre Linux niečo ako {Roger Wilco, BattleCom, tá vec od MS}?

Odpoveď: Nový teamspeakový klient pre Linux nájdete na http://www.teamspeak.org/
Odpoveď: Áno, bohužiaľ ale budete musieť prehovoriť kamošov, ktorí hrajú na Windows, aby prešli na tento softvér tiež; žiadny z vyššie uvedených programov nie je multiplatformný. Oproti tomu všetky nižšie uvedené programy multiplatformné sú.
OpenPhone/ophone (http://www.openphone.org/)
Robust Audio Tool, tiež známy ako rat (http://www-mice.cs.ucl.ac.uk/multimedia/software/rat/)
Speak Freely pre Windows (http://www.speakfreely.org/), a pre Unix (http://www.fourmilab.ch/speakfree/unix/)
www.Voxilla.com; stránky pre skutočných nadšencov medzi vami.


Joysticky a iné ovládače (návrat)

Otázka: Ako zapnem gameport na es1370?

Odpoveď: Buď použite utilitu modprobe s parametrom joystick=1, alebo v konfigurácii jadra zaškrtnite nahrávanie joysticku. V najnovších jadrách (2.6.x) už túto možnosť špecifikovať nemusíte. Mala by jednoducho fungovať.

Otázka: Ako zapnem gameport na es1370?

Odpoveď: Použite utilitu modprobe s parametrom joystick=0x200, kde 0x200 je adresa gameportu. Platné hodnoty sú: 0x200, 0x208, 0x210 a 0x218.

Otázka: Ako presvedčím analógový driver, že mám gameportový a nie USB joystick?

Odpoveď: Posuňte analógovému modulu parameter "js=gameport".

Otázka: Joystick mi funguje, ale nie je kalibrovaný/atď.

Odpoveď: Na kalibrovanie musíte použiť program "jscal". Ak ho ešte nemáte, stiahnite si ho, a to najradšej CVS verziu. Ak bude žiadať heslo, stlačte enter. Jednoducho povedané:

export CVSROOT=:pserver:anonymous@cvs1.sourceforge.net:/cvsroot/linuxconsole
cvs login
cvs -z3 co ruby
cd ruby/utils
make
			

Ak je to na váš vkus príliš komplikované, sú dostupné aj binárne súbory: http://www.icculus.org/lgfaq/files/jsutils.tar.gz, ktoré ale nie sú otestované.
Keď program nainštalujete, spustite "jscal /dev/js0". Sledujte inštrukcie a o chvíľu budete mať joystick správne nastavený.

Otázka: Joystick funguje správne, až na klobúčikový prepínač - keď ho stlačím hore, je hore. Keď ho stlačím dolu, nestane sa nič. Keď ho vycentrujem, je dole.

Odpoveď: Podivné správanie sa klobúčikového prepínača je spôsobené tým, že je to os, a nie štyri rôzne tlačidlá. Môžete ho kalibrovať podľa vyššie uvedeného postupu (odporúčame), alebo, ak ste naozaj odvážni, môžete modifikovať jadro podľa postupu uvedeného na http://www.icculus.org/lgfaq/coolie.txt, čím zmeníte správanie klobúčikového prepínača na správanie podobné štyrom tlačidlám.

Otázka: V hre Descent 3 nerobí klobúčikový prepínač vôbec nič.

Odpoveď: Áno, keďže sa snažíte používať klobúčikový prepínač ako sadu tlačidiel. Ubezpečte sa, že meníte "Move up or Down Axis" (os zdola hore), a nie "Move up" (pohyb hore) ako tlačidlo hore a "Move down" (pohyb dolu) ako tlačidlo dolu.

Otázka: Funguje v Linuxe adaptér z Playstation Gameport na USB od Radio Shack?

Odpoveď: Áno. Akurát nefunguje s PyDance (dosť švihnutá, ale údajne návyková hra), takže si túto hru nezahráte, ak sa pred tým nie ste ochotní vŕtať priamo v obvodoch prístroja a meniť typ vysielaného signálu.

Otázka: Ako donútim USB joystick aby fungoval?

Odpoveď: Skúsili ste modprobe hid?

Otázka: Ako môžem v hre FreeSpace 2 používať iný joystick?

Odpoveď: Editujte súbor FreeSpace2.ini/FreeSpace2Demo.ini a do časti [Default] pridajte:
CurrentJoystick=1
Kde 1 je číslo zariadenia, t.j. joysticku (rovnaké ako v js0/1/2/3...).

Otázka: Dá sa nejako rozbehať Gravis "Grip" Multiport (4-cestný gameport)?

Odpoveď: Jasné, viď http://members.cox.net/bonnlander/

Otázka: Je v Linuxe nejaká podpora pre Force Feedback?

Odpoveď: http://www.docs.uu.se/~johannd/projects/ff/ sú stránky, ktoré ponúkajú podporu pre mnoho rôznych zariadení.

Otázka: V hre Unreal Tournament 2003 je nejaká voľba pre Force Feedback...

Odpoveď: Mrzí nás to, ale nie je. Je to tam iba kvôli udržaniu sieťovej kompatibility s verziami na iných platformách. Pomocou cheksumu sa totiž testujú všetky (väčšina?) súbory hry Unreal Tournament 2003.


Sieť (návrat)

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry FooBillard s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 56341 -j DNAT --to 192.168.0.4:56341

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry FreeSpace 2 DEMO s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 7802 -j DNAT --to 192.168.0.4:7802

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry FreeSpace 2 s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 7808 -j DNAT --to 192.168.0.4:7808

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Serious Sam s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 25600 -j DNAT --to 192.168.0.4:25600

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Dopewars s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 7902 -j DNAT --to 192.168.0.4:7902

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Kohan s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 17437 -j DNAT --to 192.168.0.4:17437
iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 3855 -j DNAT --to 192.168.0.4:3855

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry QuakeWorld s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 27500 -j DNAT --to 192.168.0.4:27500

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Quake 1 s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 26000 -j DNAT --to 192.168.0.4:26000

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Quake II s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 27910 -j DNAT --to 192.168.0.4:27910

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Quake III/Return to Castle Wolfenstein s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 27960 -j DNAT --to 192.168.0.4:27960

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry HexenWorld s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 26950 -j DNAT --to 192.168.0.4:26950

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry UnrealTournament s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 7777 -j DNAT --to 192.168.0.4:7777

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Sin s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 22450 -j DNAT --to 192.168.0.4:22450

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Shogo s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 27888 -j DNAT --to 192.168.0.4:27888

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Tribes 2 s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 28000 -j DNAT --to 192.168.0.4:28000
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 28002 -j DNAT --to 192.168.0.4:28002
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 27999 -j DNAT --to 192.168.0.4:27999
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 15104 -j DNAT --to 192.168.0.4:15104
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 15204 -j DNAT --to 192.168.0.4:15204
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 15206 -j DNAT --to 192.168.0.4:15206
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6660 -j DNAT --to 192.168.0.4:6660
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6661 -j DNAT --to 192.168.0.4:6661
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6662 -j DNAT --to 192.168.0.4:6662
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6663 -j DNAT --to 192.168.0.4:6663
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6664 -j DNAT --to 192.168.0.4:6664
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6665 -j DNAT --to 192.168.0.4:6665
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6666 -j DNAT --to 192.168.0.4:6666
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6667 -j DNAT --to 192.168.0.4:6667
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6668 -j DNAT --to 192.168.0.4:6668
Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth1 --dport 6669 -j DNAT --to 192.168.0.4:6669

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Kingpin s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 31510 -j DNAT --to 192.168.0.4:31510

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Soldier of Fortune s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 28910 -j DNAT --to 192.168.0.4:28910

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Descent 3 s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 2092 -j DNAT --to 192.168.0.4:2092

Otázka: Ako môžem odoslať svoje hry Sid Meier's Alpha Centauri od Andrew Hendersona s iptables?

Odpoveď: iptables -A PREROUTING -t nat -p udp -i eth1 --dport 32292:32996 -j DNAT --to 192.168.0.4:32292-32296

Otázka: Tieto pravidlá iptables mi nefungujú, netušíte prečo?

Odpoveď: Zrejme budete musieť zmeniť hodnotu IP zo 192.168.0.4 na IP vášho herného servera na sieti.

Otázka: Ako upresním IP alebo hostiteľskú masku servera v akejkoľvek hre založenej na Quake (1/II/III) engine?

Odpoveď: Počas hry vstúpte do konzoly pomocou tlačidla ` a napíšte connect spolu s názvom alebo IP servera.

Otázka: Ako upresním IP alebo hostiteľskú masku servera v hre Unreal Tournament 2003/2004?

Odpoveď: Otvorte konzolu stlačením `(na klávesnici znak pod tildou vľavo od jednotky) a napíšte open nasledované menom serveru resp. jeho IP.

Otázka: Existuje pre Linux niečo ako GameSpy (prezeranie serverov na hru po sieti)?

Odpoveď: Áno, XQF (http://www.linuxgames.com/xqf/), založené na qstat (http://www.qstat.org/).

Otázka: Ktoré hry fungujú resp. nefungujú v sieťovom režime na {Linuxe, iných platformách}?

Odpoveď: Hry Quake, Quake II, Quake III, Return to Castle Wolfenstein, Unreal Tournament, Tribes 2, Kohan, Civilisation: Call To Power, Heretic 2, Creatures Internet Edition, Sin, Hexen, Kingpin, TuxRacer, Terminus, America's Army, Wolfenstein: Enemy Terroritory, Unreal Tournament 2003, Unreal Tournament 2004, Neverwinter Nights, Savage a Vendetta všetky bez problémov fungujú medzi heterogénnymi klientmi.
Odpoveď: Heroes of Might and Magic III, Sid Meier's Alpha Centauri a Railroad Tycoon 2 podľa všetkého fungujú iba medzi homogénnymi klientmi/servermi, ak však s nimi máte nejaké konkrétne skúsenosti v tomto smere, pošlite ich autorovi stránok, nech už sú akékoľvek.
Odpoveď: Descent 3 vždy funguje na linuxových serveroch a klientoch. Linux a Windows spolupracujú zhruba na 50% máp. Ak sa vám teda nedarí pripojiť, skúste inú mapu. Autor sa tiež nazdáva, že sa Mac a Windows správajú v tomto ohľade rovnako... Ak to môžete potvrdiť, pošlite mail niekomu z autorov.
Odpoveď: V hre Mindrover je možné meniť vozidlá úplne bez problémov. Viac informácií má na fórach Cognitoy (http://www.cognitoy.com/).
Odpoveď: Soldier of Fortune sa dá bez problémov hrať na lokálnej sieti aj medzi heterogénnymi servermi/klientmi, ale v súčasnosti sa nedá pripojiť cez WON [čiže na internet].
Odpoveď: Heavy Gear II bude fungovať, ak nahradíte servers.dat v adresári ~/.loki/hg2/ nasledujúcim súborom: http://www.icculus.org/lgfaq/servers.dat. [Hra na lokálnej sieti funguje bez problémov]
Odpoveď: Rune sa dá momentálne hrať iba medzi linuxovými klientmi/servermi, kvôli patchu od HumanHead.
Odpoveď: Myth 2 funguje po TCP bez problémov, ale Bungie zrušili bungie.net. O platnosti bungie.net a podobných službách sa dočítate tu: http://www.bungie.net/site/3. Zdroj pre Bungie.net meta-server je dostupný pre kohokoľvek, kto má záujem.

Otázka: Zdá sa, že Web Administration (nastavenie siete) v hre Unreal Tournament nefunguje, prečo?

Odpoveď: Môžete editovať ~/.loki/ut/UnrealTournament.ini a zmeniť časť [UWeb.WebServer] z:

Applications[0]=UTServerAdmin.UTServerAdmin
ApplicationPaths[0]=ServerAdmin
Applications[1]=UTServerAdmin.UTImageServer
ApplicationPaths[1]=images
			

na:

Applications[0]=UTServerAdmin.UTServerAdmin
ApplicationPaths[0]=/ServerAdmin
Applications[1]=UTServerAdmin.UTImageServer
ApplicationPaths[1]=/images
			

Odpoveď: Internet Explorer nefunguje. Ak sa nedá pripojiť k serveradmin cez Internet Explorer, skontrolujte najprv nasledujúce: píšete http:// na začiatku URL? Vypisujete v plnom znení aj zvyšok adresy? Internet Explorer potrebuje všetky nasledujúce informácie: http://hostname:port/ServerAdmin/. Ak ich zadáte menej, nebude to fungovať.
Odpoveď: Čo sa ďalej týka aplikácie Internet Explorer, ak nič nepomôže, inštalujte Firefox/Mozillu alebo použite Lynx.

Otázka: Ako rozbehám ngWorldStats?

Odpoveď: http://abfackeln.com/info/ut-installer.html


Konkrétne hry(návrat)

Otázka: Kam si hry a iné produkty od Linux Game Publishing ukladajú svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.lgp/gamename

Otázka: Kam si hry a iné produkty od Loki Software ukladajú svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.loki/gamename/

Otázka: Kam si hry a iné produkty od Tribsoftu ukladajú svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.tribsoft/gamename/

Otázka: Kam si hry a iné produkty od spoločnosti Hyperion ukladajú svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.hyperion/gamename/

Otázka: Kam si hry a iné produkty od Pyrogonu ukladajú svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.pyrogon/

Otázka: Kam si hra Quake III Arena ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.q3a/

Otázka: Kam si hra Return to Castle Wolfenstein ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, mŕtve zombie, atď?

Odpoveď: ~/.wolf/

Otázka: Kam si hra Enemy Territory ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, mŕtvych nacistov, atď?

Odpoveď: ~/.etwolf/

Otázka: Kam si hra icculus.org/quake2 ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.quake2/

Otázka: Kam si icculus.org/avp ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, screenshoty, atď?

Odpoveď: ~/.avp/

Otázka: Kam si hra Uplink ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, atď?

Odpoveď: ~/.uplink/

Otázka: Kam si hra Darwinia ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, atď?

Odpoveď: Demo do ~/.darwinia/demo/ (demo2 do ~/.darwinia/demo2).
Odpoveď: Plná hra do ~/.darwinia/full/.

Otázka: Kam si hra Unreal Tournament 2003 ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, atď?

Odpoveď: ~/.ut2003/

Otázka: Kde nájdem mailing list hry Unreal Tournament 2003?

Odpoveď: Môžete sa prihlásiť pomocou nasledujúcej adresy: ut2003-subscribe@icculus.org, skôr než začnete prispievať, mali by ste si prečítať aj archívy na: http://icculus.org/cgi-bin/ezmlm/ezmlm-cgi?25.

Otázka: Kam si hra Unreal Tournament 2004 ukladá svoje konfiguračné súbory, uložené hry, atď?

Odpoveď: ~/.ut2004/

Otázka: Kde nájdem mailing list hry Unreal Tournament 2004?

Odpoveď: Môžete sa prihlásiť pomocou nasledujúcej adresy: ut2004-subscribe@icculus.org, skôr než začnete prispievať, mali by ste si prečítať aj archívy na: http://icculus.org/cgi-bin/ezmlm/ezmlm-cgi?42.

Otázka: Kam si hra Orbital Eunuchs Sniper ukladá svoje konfiguračné súbory?

Odpoveď: ~/.oes/

Otázka: Kam si hra America's Army ukladá svoje konfiguračné súbory?

Odpoveď: ~/.armyops230/

Otázka: Mám rôzne problémy s hrou XY!

Odpoveď: Aplikovali ste najnovší patch? V drvivej väčšine prípadov nový patch problém vyrieši. Špeciálne Loki Software vydali utilitu na ľahké aplikovanie svojich patchov, stačí použiť nástroj Loki Update (http://updates.lokigames.com/).
Odpoveď: Ak patch váš problém nevyriešil, skúsili ste aktualizovať ovládače?
Odpoveď: Preskúšajte pamäť a zaraďovacie systémy. Odporúčame memtest86+, dostupný na adrese http://www.memtest.org.
Odpoveď: Nastavili ste správne ovládače grafickej karty?
Odpoveď: Ak nepomôže nič iné, skúste si prečítať zvyšok týchto FAQ a prípadne externé zdroje skôr, než začnete obťažovať ľudí z technickej pdopory pre ktorýkoľvek otvorený či uzavretý (z hľadiska kódu) produkt, ktorý sa pokúšate hrať. Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že určite nie ste jediní, kto narazil na daný problém.

Otázka: Existujú nejaké vylepšenia, ktoré sa vo všeobecnosti používajú v linuxových hrách?

Odpoveď: Áno, napríklad väčšina hier od Loki Software má pridaných niekoľko klávesových skratiek:
alt+enter zvyčajne prepína medzi oknom a režimom celej obrazovky.
ctrl+g väčšinou uvoľní/absorbuje do okna hry kurzor myši a vstup klávesnice.
Odpoveď: Pozor na to, že v hrách Quake III a Return to Castle Wolfenstein skratka alt+enter síce funguje, ale odpojí vás a znovu pripojí k serveru. Ak chcete uvoľniť kurzor myši, spustite konzolu pomocou tildy (vľavo od jednotky).

Otázka: Prešiel som prvý level v hre Postal Plus, pozabíjal som všetko, čo sa hýbalo, čo teraz?

Odpoveď: Stlačte F1, čím po splnení všetkých úloh ukončíte každý level Postalu.

Otázka: Mám doma hru Uplink a ona sa mi nechce spustiť kvôli tomu, že nemôže nájsť akési dynamické knižnice (resp. mi to vypíše hlásenie "undefined symbol: __glutRoot")!

Odpoveď: Je to vyriešené v najnovšom patchi na plnú hru, ktorý využíva namiesto GLUTu SDL. Nájdete ho na adrese http://www.uplink.co.uk/.
Odpoveď: Ak máte demo (na demo nie je možné aplikovať patch) stiahnite si súbor: http://www.icculus.org/lgfaq/files/libglut.so.3.7.bz2 a prípadnú verziu vo vašom systéme (ak nejakú máte) vymeňte za túto (najprv rozbaľte pomocou bunzip2). Ak ešte nemáte GLUT, dajte ho do /usr/X11R6/lib. Do istej miery pochybné inštrukcie nájdete aj na stránkach Introversion: http://www.introversion.co.uk/uplink/slackware.txt
Odpoveď: Ak ste už nainštalovali libglut a vypisuje vám to chybu undefined symbol: XQueryDeviceState, možno hru rozbehnete pomocou skriptu:

#!/bin/sh
LD_LIBRARY_PATH=.:$LD_LIBRARY_PATH
LD_PRELOAD=/usr/X11R6/lib/libXmu.so.6:/usr/X11R6/lib/libXi.so.6:$LD_PRELOAD
export LD_PRELOAD LD_LIBRARY_PATH
exec ./uplink $*
			

Odpoveď: Ak nemáte libstdc++-libc6.2-2.so.3, ale máte libstdc++-libc6.1-1.so.2, môžete to nasledujúcim spôsobom napraviť pomocou symbolického odkazu:
ln -s libstdc++-libc6.1-1.so.2 libstdc++-libc6.2-2.so.3. Potom spustite ldconfig.
dpoveď: Ak chcete zistiť, čo vám pre Uplink chýba, stiahnite si UPX (http://upx.sourceforge.net/ rozbaľte spustiteľný súbor pomocou upx -d uplink, potom použite ldd uplink.

Otázka: Chcel som si do Uplinku doinštalovať nové témy vzhľadu, ale nefungujú mi!

Odpoveď: Príklad: vezmite http://www.introversion.co.uk/uplink/downloads/darkaurax.zip, dajte ho adresára Uplink, rozbaľte a neuvidíte nič. Ak ho však symbolicky prepojíte do adresára graphics/ stane sa hlavnou témou, keďže bude mať prednosť pred graphics.dat. Rekapitulácia:

wget http://www.introversion.co.uk/uplink/downloads/darkaurax.zip
unzip darkaurax.zip
mv Dark\ Aura-X/ DarkAura
ln -s DarkAura graphics
./uplink
			

Otázka: Terminus sa mi nespustí, ani keby som sa postavil na hlavu.

Odpoveď: Máte viac ako 2GB virtuálnej pamäti [základná plus swap spolu]? Ak áno, musíte to dostať pod 2GB (zmenšením swapu alebo základnej pamäti). Najjednoduchší spôsob je posunúť jadru pri bootovaní parameter "mem=XXXM" tak, aby XXX plus váš swap dávali spolu menej než 2GB.

Otázka: Funguje väčšina modifikácií pre Quake III/Return to Castle Wolfenstein na Linuxe?

Odpoveď: Áno, väčšina modifikácií pre Quake III/Return to Castle Wolfenstein na Linuxe funguje, aspoň pokiaľ sú podľa inštrukcií id Software kompilované na VM bytekód Quake III/Return to Castle Wolfenstein. Modifikácie Quake III/Return to Castle Wolfenstein kompilované na knižnice Windows pochopiteľne fungovať nebudú.

Otázka: Prečo sa mi hra XY založená na engine Quake III/Doom 3 sama ukončí a následne posťažuje na čosi s "default.cfg"?

Odpoveď: Hra nemôže nájsť potrebné .pak súbory. Musíte ich skopírovať z inštalačného média, tak, ako to bolo popísané v readme súbore inštalátora.

Otázka: Ako mám rozbehať modifikácie pre Quake III/Return to Castle Wolfenstein?

Odpoveď: V najnovšej verzii môžete použiť buď menu, alebo, pre Quake III:
quake3 +set fs_game baseq3
Nahraďte baseq3 názvom adresára s modifikáciou, ktorú chcete spustiť.
Pre hru Return to Castle Wolfenstein, modifikácie pre jedného hráča:
wolfsp +set fs_game main
Pre hru Return to Castle Wolfenstein, modifikácie pre viacero hráčov:
wolfmp +set fs_game main
V oboch prípadoch nahraďte main názvom adresára s modifikáciou, ktorú chcete spustiť.

Otázka: Mod pre Quake Navy Seals Quake III/Q3F/XYZ mi vždy, keď sa pripájam na server, spadne s chybovými hláseniami ohľadne mallocs a heaps!

Odpoveď: Ak máte dosť RAM, nastavte Quake III nasledujúcim spôsobom, aby využíval viac pamäti: quake3 +set com_hunkmegs 180 +set com_zonemegs 32 +set com_soundmegs 16 +set fs_game baseq3. Nahraďte baseq3 názvom adresára s modifikáciou (q3f2, seals...), ktorú chcete spustiť.

Otázka: icculus.org/quake2 padá s chybovým hlásením: "Error: Missing Particle Picture: particles/beam.jpg".

Odpoveď: Skompilujte hru s možnosťou Q2MAX=0 v súbore Makefile.
Odpoveď: Stiahnite si chýbajúci .pak súbor odtiaľto: http://icculus.org/quake2/files/maxpak.pak, umiestnite ho do ~/.quake2/baseq2, alebo /usr/local/games/quake2/baseq2.

Otázka: Unreal Tournament sa zrejme v poriadku nainštaloval, ale po spustení sa hra sťažuje na nejaké chýbajúce "Entry" a skončí!

Odpoveď: Za istých okolností (napríklad ak používate nepodporované CD), sa mapy počas inštalácie nerozbalia. Úvodná obrazovka hry Unreal Tournament je vlastne mapa s názvom "Entry", ktorá by sa mala volať usr/local/games/ut/Maps/Entry.unr. Ak tento súbor nemáte, inštalácia neprebehla korektne a vy by ste sa mali uistiť, či používate správny inštalátor pre dané CD. Ak súbor je na svojom mieste, ale volá sa Entry.unr.uz, je stále skomprimovaný. Keďže sa mapy na štandardných CD nedodávali v komprimovanom formáte, buď sa snažíte inštalovať CD GOTY(Game Of The Year) (resp. niektorú inú - a teda nepodporovanú - verziu) s bežným inštalátorom, alebo sa nepodarila dekomprimácia. Ak máte v adresári /usr/local/games/ut/Maps/ veľa rôznych .uz súborov, budete ich musieť po inštalácii dekomprimovať. Nasleduje postup:

#!/bin/sh
# Názov súboru: convert.sh
#
# Zmeňte INSTALLDIR na svoj vlastný inštalačný adresár hry Unreal Tournament
#
INSTALLDIR=/usr/local/games/ut

cd $INSTALLDIR/System

for i in ../Maps/*.unr.uz
do
 ucc decompress $i -nohomedir
done

mv *.unr ../Maps

cd ../Maps
for f in *.unr
do
 rm $f.uz
done

echo "..:: Hotovo! ::.."
			

Otázka: Unreal Tournament po spustení vždy zahlási SIGIOT a spadne.

Odpoveď: Ak sa SIGIOT objavuje krátko po riadku, ktorý hlási fread error, dátové súbory sa nenainštalovali správne. Ak máte ešte inú CD mechaniku, skúste inštalovať odtiaľ. Nie všetky mechaniky sa vedia vysporiadať s ochranou CD proti kopírovaniu. Tiež by ste mali skontrolovať integritu CD podľa md5sum uvedených v zozname na http://www.icculus.org/lgfaq/md5sums/. Ak sa md5sum údaje nezhodujú, nečíta vaša mechanika CD korektne. (ut-cd1.txt sa vzťahuje na pôvodnú verziu, ut-goty-cd1.txt a ut-goty-cd2.txt na CD edície Game of the Year.)
Odpoveď: Ak sa SIGIOT objavuje po inicializácii zvuku, alebo ak ste upgradeovali Unreal Tournament z predchádzajúcej inštalácie, budete musieť premenovať ~/.loki/ut/System/UnrealTournament.ini (ak si chcete uchovať vlastné nastavenia) a umožniť hre Unreal Tournament, aby si znova vytvorila vlastný štandardný súbor UnrealTournament.ini.
Odpoveď: DMA na vašej CD mechanike môže tiež spôsobovať problémy. Skúste ho vypnúť pomocou hdparm(1)
Odpoveď: Ak inštalujete z GOTY (Game Of The Year) CD, uistite sa, že používate správny inštalátor. Bežne predávané CD (modré CD/obal) používa ut-install-436.run.

Otázka: Snažím sa upraviť /usr/local/games/ut/System/UnrealTournament.ini (alebo /usr/local/games/rune/System/*.ini) a nič sa nedeje.

Odpoveď: Je to tak preto, lebo po prvom spustení sa konfiguračné súbory skopírovali do ~/.loki/ut/System/ (alebo ~/.loki/rune/System), a táto lokalita sa používa pre všetky nastavenia. Všetky zmeny preto vykonávajte tam. Autor odpovede by vám rád skromne odporučil zálohovať aj súbory v /usr/local/games/{ut,rune}/System a prepísať ich súbormi z vášho domovského adresára, keby chcel náhodou váš počítač použiť iný užívateľ - mal by potom všetko vopred korektne nastavené.

Otázka: Mám procesor AMD K6 a Unreal Tournament padá ako hrušky na jeseň!

Odpoveď: Rada procesorov K6 nemá potrebné inštrukcie pre kód, ktorý v hre rieši fyziku. Budete bohužiaľ potrebovať inú CPU.

Otázka: Mám patch na demo Unreal Tournament 2003, ale nedarí sa mi ho aplikovať.

Odpoveď: Aktualizáciu musí aplikovať ten istý užívateľ, ktorý inštaloval pôvodné demo.
Odpoveď: Pre Unreal Tournament 2003 demo existuje dodatočný patch na patch 1080b. Skôr, než sa pokúsite aplikovať patch 1080c, musíte mať nainštalovaný patch 1080b.
Odpoveď: Pre Unreal Tournament 2003 demo existoval svojho času patch 1080. S týmto patchom bolo veľa problémov, z ktorých ešte najmenší bol ten, že patch dynamicky odkazoval na knižnice libxdelta a libxml, ktoré sa nemusia vyskytovať vo všetkých distribúciách. Táto aktualizácia sa rýchlo stiahla z obehu a bola nahradená patchom 1080b. V 1080b ale chýbal aktualizovaný súbor Package.md5, ktorý popisoval kontrolné hodnoty md5sum dátových súborov, ktoré má mať klient hry, aby sa mohol pripojiť k serveru. 1080c nasledoval ako metapatch na 1080b.
Odpoveď: Ak ste si istí, že ste už aplikovali 1080b a stále sa vám nedarí inštalovať 1080c, skúste inštaláciu vymazať a použiť automatickú aktualizáciu, ktorá sa dodáva spolu s demom (/cesta/k/ut2003_demo/updater/update). Táto utilita sa pokúsi stiahnuť patche a nainštalovať ich za vás.

Otázka: Ako zmením lokalizáciu hry Unreal Tournament 2003?

Odpoveď: Editujte súbor ~/.ut2003/System/UT2003.ini; najprv nájdite Language=int v časti [Engine.Engine]. Zmeňte ho na Language=det, ak chcete nemecký jazyk.

Otázka: Keď hrám Unreal 1, nemôžem používať priority zbraní ani ich automatické prepínanie.

Odpoveď: Otvorte súbor user.ini a vyhľadajte:

[Engine.Pawn]
bNeverSwitchOnPickup=True
			

zmeňte časť True na False.
Možno bude treba zmeniť aj nasledujúcu časť:

[Engine.PlayerPawn]
bNeverAutoSwitch=True
			

Otázka: Prečo trvá tak príšerne dlho, kým sa anti-cheatový program PunkBuster aktualizuje?

Odpoveď: Autori programu PunkBuster, EvenBalance, sa z neznámych dôvodov rozhodli, že bude super, ak PunkBuster počas aktualizácie "zaspí", a to vždy hneď na niekoľko minút. Vyzerá to trochu ako strata času, preto užívateľ s prezývkou "zinx" vytvoril program, pomocou ktorého sa dá táto nepríjemnosť v prostredí príkazového riadku obísť.

Odpoveď: Budete teda zrejme chcieť aktualizovať PunkBuster pre každú hru vždy pomocou aktualizačného klienta v prostredí príkazového riadku, pričom použijete spomínanú fintu. Nasledujúci príklad je pre hru America's Army, verzia 2.3.0, každopádne bude fungovať pre ktorúkoľvek hru, ktorá používa PunkBuster, pokiaľ patrične zmeníte cestu k adresáru pb.

cd ~/.armyops230/System/pb
wget http://www.icculus.org/lgfaq/files/pbweb_fix.c
wget http://www.evenbalance.com/downloads/pbweb.x86
chmod +x pbweb.x86
gcc -shared -o pbweb_fix.so pbweb_fix.c -ldl
(gcc -shared -o pbweb_fix.so pbweb_fix.c -ldl -m32 ak máte procesor AMD64)
LD_PRELOAD=./pbweb_fix.so ./pbweb.x86
			

Otázka: Vyšiel nový oficiálny patch na Tribes 2 pre Windows, takže si asi idem...

Odpoveď: Nikam nechoďte, verzia pre Linux je dostupná prostredníctvom programu loki_update a na ftp serveroch Loki Software (ftp://ftp.planetmirror.com/pub/lokigames/).

Otázka: Hra FAKK 2 mi v počiatočných leveloch stále padá, konkrétne keď sa bavím s chlapíkom na skútri alebo s ľuďmi v prvej miestnosti.

Odpoveď: Existujú dve riešenia: vypnite v danom leveli zvuk prostredníctvom "./fakk2 -nosound", alebo vyskúšajte Chunkyho experimentálny patch z http://icculus.org/~chunky/fakk2/.

Otázka: Krilo padá pri zadávaní hesiel, v nepredvítateľných momentoch sa zrúti kvôli chybe segmentácie, niektoré levely sa nedajú dokončiť kvôli obtiažnosti, atď...

Odpoveď: Nainštalujte Krilo svojím obľúbeným spôsobom [rpm, rpm2targz]. Aktualizujte ho. Ďalej: presvedčte sa, že súbor /usr/lib/krilo/levels.pak bol prepísaný súborom /usr/lib/krilo/levels2.pak. Ak ste už predtým ako bežný užívateľ Krilo spustili, použite rm -f ~/.krilo/levels.pak. Editujte spúšťací skript tak, aby obsahoval:

#!/bin/sh
cd /usr/lib/krilo
LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib/krilo:$LD_LIBRARY_PATH ./krilo2.prog
			

Otázka: Snažím sa pripojiť k neverejnému serveru hry Unreal Tournament chránenému heslom a celé sa to správa nejako čudne.

Odpoveď: Musíte zo súboru ~/.loki/ut/System/UnrealTournament.ini odstrániť uložené heslo skôr, než sa znovu pokúsite pripojiť.

Otázka: Hra Rune mi padá pri ukladaní pozície, prečo?

Odpoveď: Názov vášho počítača v sieti nie je zaznamenaný. Doplňte ho do /etc/hosts.

Otázka: Ako sa dá v hre SimCity 3000 Unlimited postaviť diaľnica na rampe?

Odpoveď: Musíte mať päť priamo za sebou nasledujúcich políčok s cestou a kus ďaľnice. Trochu ťažšie sa to takto chápe, ale keď sa vám to raz podarí, nebude vám to už robiť žiadne problémy.

Otázka: V hre SimCity 3000, keď ju po prvýkrát spustím, počujem síce hudbu z úvodného filmu, ale na obrazovke nevidím nič.

Odpoveď: Niektorí ľudia tvrdia, že sa to dá vyriešiť spúšťaním pomocou dynamicky prepojeného súboru (má príponu .dynamic).
Odpoveď: Ak ani to nepomôže, skúste toto: export SDL_VIDEO_YUV_HWACCEL=0

Otázka: Ako v týchto hrách spustím SMP?

Odpoveď: Vo väčšine hier nemusíte robiť vôbec nič; Tribes 2 a Unreal Tournament 2003 VŽDY spúšťajú zvuk v oddelenom vlákne, takže ak máte zapnutú podporu v jadre, môžete využívať SMP bez akéhokoľvek nastavovania.
Odpoveď: Quake3 od verzie 1.32b vyššie vyžaduje, aby ste použili iný spúšťací súbor (quake3-smp). Je dobré si uvedomiť, že na novšom harvdéri vám hra nepôjde rýchlejšie, naopak, možno sa trochu spomalí. Viac informácií nájdete v CHANGES-1.32.txt.

Otázka: Chcem mať na výstupe hier ascii art, alebo niečo iné, namiesto bežných grafických režimov.

Odpoveď: AALib (http://aa-project.sf.net/) je štandardná knižnica používaná na zobrazovanie grafiky zloženej z písmen, číslic a iných znakov namiesto bežných obrázkov.
Odpoveď: libcaca (http://sam.zoy.org/projects/libcaca/) je ďalšia možnosť, ktorá kladie väčší dôraz na zhodu vo farbe, než na zhodu v tvare.
Odpoveď: AA UT (http://icculus.org/~chunky/aaut/)
Odpoveď: TTY Quake (http://webpages.mr.net/bobz/ttyquake/)
Odpoveď: AA Quake2 (http://www.jfedor.org/aaquake2/)
Odpoveď: Alternatívne môžete použiť AcidUT (http://icculus.org/~chunky/ut/AcidUT.tar.bz2)

Otázka: Rád by som si zahral Soulride: Virtual Jay Peak, ale hra spadne po tom, ako upozorní na niečo s libstdc!

Odpoveď: Možno vám pomôže otvoriť súbor "soulride" vo svojom obľúbenom textovom editore a zmeniť odkaz na libstdc na verziu, ktorú máte nainštalovanú.

Otázka: Ako zmením ovládanie v Xmame?

Odpoveď: Stlačte v hre TAB, okrem ovládania sa tak dá zmeniť ešte mnoho ďalších nastavení.

Otázka: Na jadre 2.6.x mi nejde spustiť Descent 3, čo sa s tým dá urobiť?

Odpoveď: Príkazom su - sa prepnite na roota, príkazom cd premiestnite do adresára s hrou Descent 3 (/usr/local/games/descent3, aspoň väčšinou). Potom použite ln -s ppics.hog PPics.Hog

Otázka: Keď sa v Heroes of Might and Magic III pokúšam načítať vlastnú mapu, hra spadne kvôli chybám segmentácie! Čo mám robiť?

Odpoveď: Stiahnite si a spustite H3MapFix.

Otázka: Hra Kohan od Loki Software vôbec nefunguje! Čo sa s tým dá urobiť?

Odpoveď: Stiahnite si a spustite Kohan library patch.

Otázka: Savage nefunguje, nemôžem nikde nájsť patch 2.00e!

Odpoveď: Najprv hru spustite, mala by sa sama aktualizovať v rámci svojich možností, potom si stiahnite a spustite balík Savage patch package. Nainštalujete tak oficiálne patche 2.00b a 2.00c spolu so SEP, takže Savage začne znovu fungovať. S2 Games pre Linux nevydali patche novšie než 2.00c, ale SEP tento problém rieši.

Otázka: Kingpin mi tvrdí, že nemôže otvoriť etc/kingpin.conf, a ďalej, že moja grafická karta nepodporuje OpenGL, čo nie je pravda. Čo s tým?

Odpoveď: Kingpin potrebuje, aby bol spomínaný súbor na správnom mieste, čo docielite tak, že ako root spustíte príkaz ln -s /path/you/installed/kingpin/kingpin.conf /etc/.

Otázka: Kingpin sa sťažuje, že mu chýba pics/colormap.pcx, čo s tým?

Odpoveď: Vytvorte nový adresár "pics" v adresári "kingpin/main" a skopírujte tam "kprad/colormap.pcx" z Kingpin CD.

Otázka: Kingpin najprv do konzoly vypíše kopu informácií o OpenGL, a potom spadne. Čo je vo veci?

Odpoveď: Zistite, či je súbor "pak0.pak" v adresári "kingpin/main". Ak tam nie je, stiahnite si unshield z http://synce.sourceforge.net/synce/unshield.php, pripojte svoje Kingpin CD a spustite:

unshield -L -g "Program Executable Files" x /cesta/k/cdrom/kingpin/data1.hdr
cp program_executable_files/main/* /cesta/ku/kingpin/main/
			

Otázka: Unreal Tournament a Rune bežia STRAŠNE RÝCHLO! Čo mám robiť?

Odpoveď: Ak máte UT: Stiahnite si tento spúšťací skript a nahraďte ním skript v /usr/local/games/ut (alebo kam ste si vlastne nainštalovali UT).
Odpoveď: Ak máte Rune: Stiahnite si tento spúšťací skript a nahraďte ním skript v /usr/local/games/rune (alebo kam ste si vlastne nainštalovali Rune).

Otázka: Môžem si nejakým spôsobom prehrať filmy obsiahnuté v balení Quake 4: Special Edition?

Odpoveď: Stiahnite si bink player pre Linux v príkazovom riadku a následne spustite:

BinkPlayer -p /cesta/k/suboru.exe

Nezabudnite pridať prepínač -p, bez neho môžu bežať filmy značne pomaly. Napríklad:

BinkPlayer -p /mnt/cdrom/Movies/making_of.exe

Otázka: Airline Tycoon Deluxe mi padá/zmrazí X server takmer okamžite po spustení, je to normálne?

Odpoveď: Svojím spôsobom. Prečítajte si README súbor na CD. Napravíte to tak, že si stiahnete tento archív so spúšťacím skriptom a rozbaľte ho ako root v adresári /usr/local/games/ATDeluxe (alebo kam ste si vlastne nainštalovali celú hru). Spúšťací skript ATDeluxe z archívu musí nahradiť pôvodný súbor ATDeluxe!

Otázka: Ako spustím Airline Tycoon Deluxe v okne/bez filmov?

Odpoveď: V adresári /cesta/k/ATDeluxe otvorte vo svojom obľúbenom textovom editore súbor ATDeluxe a upravte posledný riadok nasledujúcim spôsobom:

./AT.x $@
			
Hru potom spustíte v okne pomocou ATDeluxe /window alebo bez filmov pomocou ATDeluxe /nomovie - ak používate riešenie problému s padaním hry uvedené v predchádzajúcej odpovedi, nemusíte nič editovať.

Otázka: Mám diamantovú edíciu Neverwinter Nights, ku ktorej patria aj prémiové moduly v .exe formáte. Ako ich nainštalujem?

Odpoveď: Stiahnite si tento inštalátor a spustite ho (sh nwn_deluxe-modinstaller), potom sa už iba riaďte inštrukciami na obrazovke. Inštalácia bohužiaľ vyžaduje program Wine, na samotné hranie modulov ho už samozrejme potrebovať nebudete.

Otázka: Eric's Ultimate Solitaire mi vôbec nefunguje, môžem to nejako zmeniť?

Odpoveď: Stiahnite si EUS library patch a spustite ho.

Otázka: Pomoc! Som závislý na hre Andrew Hendersona Sid Meier's Alpha Centauri, čo mám robiť?

Odpoveď: Obávame sa, že vám niet pomoci.


Benchmarking (návrat)

Otázka: Rád by som nejakým spôsobom zistil, aký je výkon môjho systému, a tak podobne, je to možné?

Odpoveď: Mnohé z hier, ktoré si dnes môžete kúpiť, ponúkajú možnosť vlastného benchmarkingu. Quake III sa na tieto účely v súčasnosti používa pomerne často, ďalšie hry a špecializované programy ponúkajú rôzne iné testy výkonu.

Otázka: OK, čo mám teda robiť? Čo môžem použiť a ako?

Odpoveď: To závisí od toho, na čom chcete vykonať benchmarking. Je dostupných veľa kvalitných nástrojov, ale my sa sústredíme na tie, ktoré nejako súvisia s hrami a hraním.

Otázka: Dobre teda. Ako použiť na benchmarking hru Quake III Arena?

Odpoveď: V čase písania tejto odpovede bola aktuálna verzia Quake III Arena 1.32. ID Software neposkytli nové demo, ktoré by bolo plne kompatibilné s ich novým sieťovým kódom. Každopádne demo k 1.30 funguje bez problémov, a je dostupné aj po aktualizácii na verziu 1.32.
Ak ho chcete použiť, prejdite pomocou cd do adresára /tmp a spustite unzip /path/to/quake3/baseq3/pak6.pk3 demos/four.dm_66. V adresári /tmp sa objaví podadresár /tmp/demos a v ňom súbor four.dm_66. Buď vytvorte v svojom globálnom adresári hry adresár demos (globálny adresár je obyčajne /usr/local/games/quake3/baseq3/), kde budete mať súbor pak6.pk3, alebo ho vytvorte v ~/.q3a/baseq3/. Skopírujte tam spomínaný súbor a premenujte ho na four.dm_67.
Spustite Quake III a zapnite konzolu (pomocou tlačidla `, je pod tildou vľavo od jednotky) a napíšte:
timedemo 1
demo four

Quake III nahrá demo a spustí benchmark. Výsledky sa zobrazujú v konzole. Uvedomte si tiež, že spustenie dema z menu pre demá vás iba vráti späť na hlavné menu.

Otázka: Pche! Quake III je vykopávka! Určite musí existovať niečo, čo dá môjmu hardvéru zabrať viac!

Odpoveď: Áno. Existuje veľa ďalších programov, z ktorých niektoré tvrdia, že Quake III v podstate nie je použiteľný benchmark. Môže sa používať na indexovanie systémov, ale nie je to nástroj, ktorý by sám osebe stál zaveľa.

Otázka: OK, čo tak Unreal Tournament 2003? Super hra, a navyše je tam kopa úžasnej grafiky, stavím sa, že sa môj počítač zapotil, aby to všetko fungovalo!

Odpoveď: Áno, demo hry Unreal Tournament 2003 sa dá použiť na benchmarking.
Odpoveď: Ak chcete použiť Unreal Tournament 2003, potrebujete najprv získať kópiu dema. Samotné demo obsahuje vlastné utility na benchmarking, z ktorých sa dajú odvodiť značne sofistikované výsledky.
Najprv sa uistite, že máte demo verzie 1080c, potom sa premiestnite do adresára, kde sa základné demo nachádza. Nájdete tam adresár Benchmark a niekoľko skriptov pre shell.
Každý skript spúšťa iný benchmark, všetky sa vykonávajú v rozlíšení a s nastaveniami detailov vášho konkrétneho systému, ale bez zvuku. Okrem toho špecifické benchmarky pre hru s botmi môžu závisieť na procesore, keďže boti robia na rýchlych a pomalých cpu odlišné veci, takže v tomto prípade nie je možné hovoriť o objektívnom benchmarkingu pri porovnávaní rôzneho hardvéru.
Výsledky sa uložia do súboru ~/.ut2003/Benchmarks/Results/, ktorý je označený dátumom a časom, spolu s kompletnými textovými výpismi CSV pre každý frame v súbore ~/.ut2003/Benchmarks/CSVs/.
Jeden menej typický prípad spustenia benchmarku "flyby-asbestos" autorom tejto odpovede pri rozlíšení 1024x768 a plných detailoch dopadol napríklad takto:

UT2003 Build UT2003_Build_[2002-09-16_05.17]
No OS
AuthenticAMD PentiumPro-class processor @ 757 MHz
No Video

dm-asbestos?game=engine.gameinfo exec=../Benchmark/Stuff/flybyexec.txt 
-benchmark -seconds=71 -nosound

14.660646 / 51.439404 / 97.774536 fps     rand[703095388]
Score = 51.466518
			

Ako ste si zrejme všimli, autor odpovede súrne potrebuje nový procesor :). Nezabudnite na to, že keďže sa benchmarky spúšťajú s parametrom -nosound (bez zvuku), výsledky sú podstatne rýchlejšie než so zvukom (zhruba 30-40% času procesora normálne pohltí zvukové vlákno), kód botov potom hru spomalí ešte viac.
Odpoveď: Jednoduchý benchmark je možné docieliť pomocou stat fps, ak tento príkaz napíšete do konzoly hry Unreal Tournament 2003 počas hrania, dozviete sa tak stav fps za poslednú sekundu a jeho priemernú hodnotu. stat render a stat net sa používajú podobným spôsobom.

Otázka: A čo Unreal Tournament? Ten mám doma tiež!

Odpoveď: Aj Unreal Tournament skutočne obsahuje spôsob benchmarkovania svojho výkonu, podobný príkazu stat fps v hre Unreal Tournament 2003. Počas hry vstúpte do konzoly a napíšte timedemo 1.
Odpoveď: Zaujíma vás štandardný benchmark? Nuž, keď napíšete timedemo 1, môžete otvoriť mapu s demo introm, na ktorej môžete letieť cez mesto smerom ku budove korporácie Liandri. Napíšte open CityIntro.

Otázka: Bude stat fps fungovať aj v iných hrách?

Odpoveď: Jasné, malo by to fungovať v každej hre, ktorá používa Unreal engine.

Otázka: Môžem ako benchmark použiť hru X2: The Threat?

Odpoveď: Jasné, stačí v úvodnom okne pri spustení hry zaškrtnúť možnosť 'Run as Benchmark' a nastaviť požadované rozlíšenie a úroveň detailov. Hra spustí benchmark a jeho výsledky uloží do ~/lgp/x2/xperf.txt.

Otázka: No toto!? Hra XYZ beží rýchlejšie/pomalšie než tá istá hra na Windows! To je bomba/na hovno! Okamžite sa idem chvastať/ohovárať svoj neobľúbený systém!

Odpoveď: Fíha, tomu hovorím presvedčivý test! Tým samozrejme presvedčíte kohokoľvek, s kým sa dáte do reči! Možno by ste mali navštíviť stránky http://www.timedoctor.org/, tam vždy hľadajú ľudí ako ste vy!
Odpoveď: Ok, a čo ste tým dokázali? Že Windows a Linux nie je ten istý systém? To je asi tak všetko, čo k tomu môžete povedať, keďže porovnávate jablká a pomaranče. Každý z týchto systémov bol vytvorený za úplne iným účelom, ktoré sa iba náhodou v mnohých bodoch pretínajú.
Odpoveď: Chvastanie podobne ako ohováranie znižuje váš osobný šarm.
Odpoveď: Zrejme by ste si mali prečítať nasledujúce stránky: http://www.specbench.org/gpc/opc.static/viewperf.html. Benchmarky sú často na porovnávanie systémov nepoužiteľné.

Otázka: Fajn. Existujú aj iné nástroje na benchmarking než hry, ktoré by som mohol vyskúšať?

Odpoveď: V živote bývajú často najlepšie práve tie najjednoduchšie testy. Spustením /sbin/hdparm -Tt /dev/hda otestujete priepustnosť primárneho master IDE disku a priepustnosť linux-buffer cache vášho systému. Pri ATA33 očakávajte hodnoty okolo 10-12 MB/sekundu a náležite vyššie hodnoty pre vyššie ATA špecifikácie. Rýchlosť buffer-cache vám poskytne istú predstavu o výkone správy bufferov v pamäti jadrom Linuxu, zvyšuje sa spolu so zvýšením rýchlosti pamäti alebo technológie DDR. Ak je táto hodnota podozrivo nízka, možno by nebolo od veci skontrolovať, či je zapnuté DMA. Možno ho budete musieť zapnúť počas bootovania systému s hdparm, alebo prekompilovať jadro s podporou pre svoj IDE controller.
Odpoveď: LMBench vykonáva niekoľko rôznych testov. Nebudeme to tu podrobne rozoberať, ale jeho grafy vám dokážu ukázať veci ako napríklad povrchové chyby disku, ak na nich vidíte oblasť, ktorá má omnoho vyššiu latenciu než zvyšok disku. Program získate tu: http://www.bitmover.com/lmbench/.
Odpoveď: SPECViewPerf zrejme v budúcnosti popíšeme veľmi podrobne, zatiaľ iba odkaz: http://www.specbench.org/gpc/opc.static/opcview70.html. Mal by obsahovať testy špecificky pre OpenGL. Pozor, je to na benchmark obrovský program (zhruba 290MB), a navyše nie je nikde výslovne uvedené, či podporuje Linux (predchádzajúca verzia, 6.x, takúto zmienku obsahovala). Mini návod na prácu s programom SPECViewperf nájdete na adrese http://icculus.org/~ashridah/svp/, zaoberá sa konkrétne získaním programu, skompilovaním jednotlivých častí a spúšťaním testov.


Editovanie máp a modifikácie hier (návrat)

Otázka: Môžem pod Linuxom vytvárať levely a mapy pre Quake III/Return to Castle Wolfenstein?

Odpoveď: Áno, viď http://www.qeradiant.com/.

Otázka: Ako môžem využiť ten elegantný zabudovaný editor máp v hre Tribes 2?

Odpoveď: Spustite server (najlepšie LAN server s limitom na počet hráčov 1) so zvolenou mapou a stlačte Alt+E. Dobrý tutoriál o tvorbe máp nájdete tu: http://hosted.tribalwar.com/zear/mapeditmain.html. Odporúčame spustiť Tribes 2 v okne a zamieriť svoj webový prehliadač sem: http://www.tribes2maps.com/browser/index.html. Poznámka pre tých, ktorí majú skúsenosti s verziou pre Windows: keď chcete zvoliť SimGroup, do ktorej budete vkladať objekty, Alt+klik na Linuxe nefunguje. Alt+Shift+klik naopak áno.


Emulácia a emulátory (návrat)

Otázka: Dajú sa na Linuxe emulovať automatové hry ako pomocou MAME vo Windows?

Odpoveď: Samozrejme! Projekt MAME má aj verziu pre UNIX všeobecne, ktorá sa volá XMAME: http://x.mame.net/.

Otázka: A čo emulácia SNES?

Odpoveď: ZSNES (http://zsnes.com/) má aj verziu pre Linux, podobne ako Snes9x (http://snes9x.com/).

Otázka: A čo PlayStation?

Odpoveď: Skúste ePSXe (http://epsxe.com/, how-to nájdete na adrese http://terror.snm-hgkz.ch/gaming/linux/epsxe_howto/ available) a PCSX (http://www.pcsx.net/).

Otázka: Zahrám si na Linuxe svoje staré adventúry od Lucas Arts?

Odpoveď: Jasné! V emulátore ScummVM (http://scummvm.org/) beží väčšina týchto hier (a mnoho ďalších adventúr) takmer stopercentne.

Otázka: A emulácia DOSu?

Odpoveď: Existuje niekoľko emulátorov, za zmienku stojí napr. dosbox (http://dosbox.sourceforge.net/), hlavne ak chcete hrať hry pre DOS. Funguje veľmi solídne a podporuje mnoho kvalitných hier, vrátane série Crusader.

Otázka: Môžete mi odporučiť nejaké iné emulátory rôznych konzol a podobne?

Odpoveď: Náš zoznam hier obsahuje aj množstvo emulátorov: http://www.icculus.org/lgfaq/gamelist.php?genre=Emulator

Otázka: Dajú sa na Linuxe emulovať aj bežné hry pre Windows?

Odpoveď: Možno. Projekt WINE (http://www.winehq.com) sa snaží umožniť spúšťanie rôznych aplikácií pre Windows pod Linuxom. Spoločnosť Transgaming (http://www.transgaming.com) prevádzkuje (mesačne) spoplatnený systém (Cedega), ktorý financuje ich snahy zlepšiť podporu rozhraní DirectX vo WINE. WINE sa rozhodne nedá považovať za bezpečné riešenie dostupnosti hier pre Linux, keďže hry väčšinou fungovať nebudú, a tie, ktoré fungujú, málokedy fungujú bez problémov. Zaplatenie ceny natívnej hry pre Linux rozhodne stojí za to, že sa vyhnete všetkým problémom s nastavovaním WINE.

Otázka: Aký je rozdiel medzi WINE a produktom Cedega od spoločnosti Transgaming?

Odpoveď: Transgaming vyšli zo zdrojového kódu WINE, vylepšili špecificky podporu DirectX a nazvali svoj produkt Cedega. Tieto vylepšenia nie je možné integrovať späť do WINE kvôli licencii, ktorú Transgaming pre svoj produkt zvolili, naopak vylepšenia projektu WINE sa z času na čas do Cedegy zapracujú. Transgaming tvrdili svojho času niečo v tom zmysle, že svoju licenciu upravia, keď získajú 20 000 platiacich zákazníkov. Zdá sa však, že prednedávnom odstránili všetky zmienky o tomto kroku zo svojich stránok.

Otázka: Ktoré hry sa dajú rozbehať pomocou WINE alebo Cedegy?

Odpoveď: CodeWeavers majú databázu na adrese http://appdb.codeweavers.com. Treba si uvedomiť, že táto databáza sa vytvára na základe informácií od užívateľov a nemusí nutne odrážať faktický stav aktuálneho vydania WINE. Transgaming majú vlastnú databázu hier, ktoré fungujú v Cedege na http://www.transgaming.com/games.php.

Otázka: Prečo Wine nefunguje na mojom nadupanom novom počítači Apple Powerbook G4?

Odpoveď: WINE nepodporuje iné platformy než x86.

Otázka: Prečo nemám hrať hry, ktoré boli portované na Linux, pomocou WINE?

Odpoveď: Hranie hier vo WINE je jednoducho nespoľahlivé, mnoho hier funguje prijateľne, takmer žiadna ale nefunguje dokonale. Hry vo WINE trpia neduhmi od nestability cez defekty grafiky a zvuku až po slabý výkon. Wine/Cedega často spúšťajú svoje pseudo-Windows rozhranie celé minúty, kým skontrolujú všetky potrebné fonty. Natívne porty môžu tiež trpieť chybami, ale spoločnosti, ktoré ich vydávajú, majú oveľa väčšie možnosti poskytnúť vám kvalitnú podporu. Transgaming sa síce tiež snažia poskytovať podporu svojim užívateľom, ale ich hlavným obmedzením je, že nemajú k dispozícii zdrojový kód drvivej väčšiny hier, takže nemôžu zistiť ani len presnú príčinu problému, nieto ho ešte opraviť.

Otázka: Kde nájdem nejaké rady a pomoc ohľadne WINE?

Odpoveď: Ak hráte niektorú z hier, ktoré oficiálne podporuje Transgaming, obráťte sa na nich. Budete im síce musieť mesačne platiť istý poplatok, ale možno vám budú schopní pomôcť. Tiež sa môžete spýtať na mailing liste užívateľov WINE (http://www.winehq.com/dev.shtml#ml) alebo na diskusnej skupine comp.emulators.ms-windows.wine.

Otázka: Kde nájdem informácie o tom, ako vo WINE rozbehať nejakú konkrétnu hru?

Odpoveď: Half-Life - http://lhl.linuxgames.com
Odpoveď: Starcraft - http://koti.mbnet.fi/~hoppq/sc-howto.html
Odpoveď: Diablo 2 - http://balgo.ath.cx/diablo/index2.html


Externé zdroje (návrat)

Otázka: Čo vám budem hovoriť, tieto stránky fakt smrdia, neexistuje nejaký iný informačný zdroj?

Odpoveď: http://www.linuxgames.com/forums/ Fóra stránok LinuxGames.com poskytujú užívateľsky priateľské rozhranie pre diskusie o hrách a problémoch s nimi spojených.
Odpoveď: http://faqs.lokigames.com/ sú odpovede na otázky ohľadne hier od Loki Software.
Odpoveď: Problémy s ovládačmi DRI sa riešia na http://dri.sourceforge.net/
Odpoveď: Mnohé problémy s hrami Quake III a Return to Castle Wolfenstein (vrátane Enemy Territory) a novších hier od id Software sa riešia aj na http://zerowing.idsoftware.com/linux/
Odpoveď: LinuxGames (http://www.linuxgames.com/) majú často akutálne informácie o téme, ktorá vás zaujíma, omnoho skôr než my.
Odpoveď: Ďalší zoznam hier nájdete na stránkach http://www.happypenguin.org/
Odpoveď: Ak chcete diskutovať s autormi týchto stránok, poprosiť ich o pomoc, či diskutovať o týchto LGFAQ, zamierte na kanál #icculus.org/lgfaq on irc.freenode.net.
Odpoveď: Ak chcete diskutovať s ľuďmi z komunity linuxových hráčov, vstúpte na kanál #icculus.org na irc.freenode.net. Prosím nevstupujte na tento kanál s otázkami ohľadne nelinuxových hier, napr. čo sa týka emulácie pomocou WINE. Emulácia vo všeobecnosti (napríklad ZSNES) nie je prekážkou. Nájdete tam aj kanály prívržencov všetkých troch grafických táborov: #nvidia, #ati a #DRI.
Odpoveď: Pomoc, resp. všeobecnú diskusiu o hrách Uplink a Darwinia nájdete na kanáloch #uplink resp. #darwinia na irc.uplinkcorp.net. Rozhodne si najprv prečítajte príručku Uplink Guide a až potom sa pýtajte na kanáli #uplink, inak pocítite hnev tamojších užívateľov.
Odpoveď: Menej interaktívnu pomoc nájdete v diskusných skupinách Loki Software na news://news.lokigames.com/, resp. skupinách LGP na news://news.linuxgamepublishing.com.

Otázka: Je to tu všetko strašná nuda, existuje nejaké miesto, ktoré sa venuje Linuxu, hrám, a je to sranda?

Odpoveď: http://www.timedoctor.org/

Otázka: Dajú sa niekde nájsť zaujímavé veci a doplnky k hre Uplink?

Odpoveď: Áno, veľa super vecí nájdete na stránkach Modlink: http://www.modlink.net/.

Otázka: Dajú sa niekde nájsť zaujímavé veci a doplnky k hre Darwinia?

Odpoveď: Tvorca stránok Modlink vytvoril tiež stránky TheNextGame.

Otázky: Nejaké ďalšie informácie ohľadne emulácie?

Odpoveď: Linux Emu (http://linuxemu.retrofaction.com/) sú stránky, kde o týchto témach nájdete zrejme najviac informácií.


Autorom a vlastníkom stránok LGFAQ je Zachary J. Slater. Vrana vrane oko nevykole. Preložil Michal Spáda (michal.spada@linuxexpres.cz), preklad aktualizovaný 23. júla 2006. Jednotlivé časti sú vlastníctvom svojich autorov, ako je to možné zistiť pomocou webového rozhrania SVN:
http://svn.icculus.org/lgfaq/trunk/